Овочі-Ягоди-Сад

Картоплю хочуть вирощувати на рисових полях в Китаї

Картоплю хочуть вирощувати на рисових полях в Китаї
Фермерка збирає картоплю на рисовому полі в провінції Юньнань (Китай) /Фото CIP

Інтеграція картоплі в системи вирощування рису на півдні Китаю принесе додаткові доходи дрібним фермерам, може знизити загальний вплив основних продуктів харчування на землю та воду.

Про це повідомляє Міжнародний центр картоплі CIP

Маючи приблизно 19% світового населення і лише 9% орних земель, Китай давно прагне покращити виробництво продуктів харчуванн. Вирощування картоплі на рисових полях південного Китаю взимку, коли ця земля могла б залишатися перелогою, може підвищити продовольчу безпеку, доходи фермерів і стійкість, згідно з недавніми дослідженнями.

За словами провідного Лао Ю, наукової співробітниці Інституту високоширотних культур Китаю, ротація рису та картоплі на полях дає як економічні, так і екологічні переваги. 

«Системи сівозміни рис-картопля відіграють важливу роль у подоланні бідності в сільській місцевості Китаю та у сприянні сталому сільському господарству», – зазначає вона.

Рис може бути основою китайської дієти, але, як повідомляють Ю та співавтори, картопля стає дедалі популярнішою за останні 15 років, оскільки уряд сприяв вирощуванню цієї культури, а кухарі вводили бульби до зростаючого асортименту страв. Тільки з 2007 по 2019 рік споживання картоплі на душу населення в Китаї подвоїлося.

За словами Сяопін Лу, заступника генерального директора Міжнародного центру картоплі (CIP) CIP-Китайського центру для Азіатсько-Тихоокеанського регіону (CCCAP), і одного з авторів дослідження, близько половини картоплі в Китаї вирощується на півночі, де тривале літо дні сприяють високому виробництву. Проте протягом останніх двох десятиліть фермери південних провінцій все частіше вирощували бульби на рисових полях протягом сухих зимових місяців.

Учені запевняють, що інтеграція картоплі як основної культури для задоволення підвищеного попиту на продовольство в Китаї, а не рису, пшениці чи кукурудзи, потенційно може знизити загальний вплив основних продуктів харчування на землю та воду в країні на 17–25% до 2030 року.

Читайте також: Перехід Китаю з рису на картоплю скоротить викиди парникових газів