Овочі-Ягоди-Сад

Калійні добрива вносять на виноградник за результатами агрохімічних аналізів

Калійні добрива вносять на виноградник за результатами агрохімічних аналізів

Виноград потребує інтенсивного живлення калієм – 100-150 кг/га. Тому вміст цього  макроелемента у ґрунті слід довести до оптимуму ще перед закладанням насаджень.

Для цього треба виконати агрохімічні аналізи, і, вже згідно з їхніми результатами, внести калійні добрива. Це дуже важливо, оскільки вміст калію залежить від сорбційної здатності ґрунту, і спроби ліквідувати його дефіцит на плантації, що вже росте, є клопіткими й малоефективними.

Калій дуже впливає на якість плодів: він безпосередньо відповідає за накопичення цукрів у ягодах, водний баланс кущів та їхню зимостійкість.

Потреба у цьому макроелементі зростає на плантаціях, які інтенсивно плодоносять, там, де значні обсяги калію виносяться з урожаєм. Через це на винограднику потрібно робити аналізи ґрунту й регулярно поповнювати дефіцит калію.

Калійні добрива можна застосовувати восени, після збирання врожаю, оскільки цей макроелемент ґрунт поглинає в іонно-сорбційний (обмінний) спосіб і, за винятком дуже легких ґрунтів, ризику його вимивання немає.

Для внесення слід обрати сульфат калію (50% K2O i 18% S), оскільки калійні солі (KCl 50-60% і домішка K2O) можуть спричиняти засолення ґрунту.

Більшість типових добрив містить калій у формі хлоридів: хлорид калію, каїніт, карналіт тощо. Гарним розв’язком є застосування калійно-магнієвих добрив, наприклад добрива, що містить 30% K2O, 10% MgO та 42,5% SO3.

Перевагою сульфатних добрив є те, що у них міститься доступна рослинам сірка.

Якщо ж потрібно внести значну норму калію, то добрива у формі хлоридів найкраще застосувати восени, оскільки у зимовий період хлориди вимиються до глибших шарів ґрунту.

На молодих плантаціях і там, де виноград інтенсивно плодоносить, можна застосовувати позакореневе підживлення й обприскуванням вносити 0,5-1% розчин сульфату калію чи калійної селітри або застосовувати спеціалізовані добрива з високим вмістом калію. У молодих рослин це збільшуватиме морозостійкість, а у плодоносних підвищуватиме якість плодів.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!