Ізраїльські вчені вивели ГМ-картоплю, що світиться від стресу
Учениі з Єврейського університету в Єрусалимі (Ізраїль) вживили в хлоропласти картоплі флуоресцентний білок, який реагує на появу реактивних форм кисню, які є супутниками різних стресів. Тепер стрес можна побачити за допомогою спеціальної камери.
Стаття про це опублікована в журналі Plant Physiology.
Біологи генетично модифікували хлоропласти картоплі. У них внесли зелений флуоресцентний протеїн 2 (roGFP2), який реагує на появу в клітці реактивних форм кисню – обов’язкових супутників стресу різної природи. Чим більше накопичується таких кисневих молекул і радикалів, тим яскравіше флуоресціює рослина.
У лабораторних експериментах з ГМ-картоплею вчені продемонстрували, що нова система дозволяє вже на ранніх стадіях розпізнати настання стресу, викликаного недостатньою кількістю вологи, високою температурою і надто яскравим освітленням. Втім, навіть «у найважчому випадку» світіння залишається занадто слабким для того, щоб помітити його неозброєним оком, тому для спостереження за такими рослинами-індикаторами необхідно використовувати спеціальну камеру.
Учені збираються застосувати цю ж технологію для отримання живих «біоиндикаторів» інших сільськогосподарських рослин.
Читайте також: Ізраїльські вчені залучили $3 млн у розробку «машинного зору», що виявляє хвороби та шкідників на сільгоспкультурах