Інститут Таїрова поповнив колекцію новими сортами з 9 країн
Ампелографічна колекція Національного наукового центру «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова» поповнилася 30 новими сортозразками з дев’яти країн світу.
Про це розповідають вчені Центру у черговому номері журналу «Садівництво по-українськи».
Інтродуковані у 2021 році сорти різноманітні за генетичним та географічним походженням. В основному це складні міжвидові гібриди. Але такі, як Мухчалоні, Хусайне Кальта, Хусайне КАДУ та Хусайне чорний, належать до середньоазійської групи сортів та є внутрішньовидовими гібридами Vitis vinifera.
Серед матеріалу, що поповнив колекцію Інституту Таїрова — синтетичні гібриди американського походження з ексклюзивними морфологічними (форма ягоди сортів IFG29, Кишмиш Хелоуїн, Moon drops) та смаковими властивостями (карамельний смак Cotton Candy).
«Не можна не відзначити групу інтродукованих столових сортів, що відзначаються високою нарядністю ягід. Це і градієнтне забарвлення у сорту Manicure Finger, і ексклюзивна трубчаста, з ямочкою на кінці ягода сорту Moon drops (Аватар), і дуже видовжені ягоди сортів IFG29 та Кишмиш Хелоуїн, — розповідає вчена Центру Людмила Герус. — Темноягідними донорами раннього терміну достигання будуть сорт італійської селекції Vitroblack та аматорської російської селекції — Князь Трубецкой. Після дослідження рівня прояву та стабільності основних показників та властивостей в умовах Одеської області базу донорів мускатного аромату можуть поповнити сорти УВА де Пасейра, Парфюм та Muskaris».
Цінність гібридів новітнього покоління полягає ще й в тому, що завдяки складності генотипу вони мають комплекс господарсько-цінних ознак. Так Аватар (Moon drops), Кишмиш Хелоуїн, Dawn Seedless, IFG29, Sugraone, Cotton Candy відзначаються високими смаковими властивостями, високою нарядністю грона та ягоди, та є безнасінними сортами. Вони не відрізняються видатними адаптивними властивостями, але можуть бути використані у селекції на ознаки «безнасінність», «нарядність грона», «величина ягоди», «смакові властивості».
Технічна група інтродукованих у 2021 році сортів, підтвердивши рівень прояву основних господарсько-цінних показників, може бути залучена у складних схрещуваннях для створення зимо- та морозостійких гібридів, сорт Muskaris може стати донором не лише високої екологічної пластичності, а й показників високої якості вина, зокрема мускатного аромату.
Читайте також: Селекція столового винограду спрямована на безнасінність, крупні ягоди та незвичний смак