Експорт українських горіхів у І кварталі зменшився на 17,8%
У І кварталі 2017 експорт українських горіхів зменшився на 17,8% ‒ до $20,3 млн порівняно з аналогічним періодом минулого року.
Такі дані озвучили аналітики Центру підтримки експорту (ЦПЕ), пише «Ореховод».
За 2016 рік Україна експортувала волоських горіхів на суму $79 млн, що на 22% менше, ніж у 2015 році. Але при цьому обсяг поставок виріс на 40% і склав близько 40 тис. тонн.
Ситуація пояснюється істотним зниженням цін на продукцію. Середня ціна на FOB горіхів минулого року становила $2,43/кг проти $4,01 у 2015 році. Незважаючи на це, Україна залишається в ТОП-5 країн ‒ експортерів горіхів.
За даними ЦПЕ, розширюється й географія експорту горіхів. У 2016 році понад 60 країн світу імпортували українську продукцію. Основні споживачі волоських горіхів ‒ країни Азії: Туреччина, Ірак, Іран, Ліван. На них припадає понад 50% всього експорту вітчизняних горіхів.
Одним з перспективних ринків збуту української продукції є ринок країн ЄС: торік країни ЄС експортували продукції на $27 млн (34% від усього експорту в 2016 році).
У трирічній перспективі Україна може відновити зростання горіхового експорту. Цьому поки сприяє цінова кон’юнктура. За даними ЦПЕ, експортна ціна горіхів без шкарлупи в 2017 році вже зросла на 18% і становить $2,83/кг.
«Українські експортери можуть збільшити свої доходи від продажів горіхів на експорт, якщо змінять свою маркетингову стратегію, ‒ вважає віце-президент УСПП, координатор Центру підтримки експорту при УСПП Денис Красніков. ‒ Наразі переважну частину доданої вартості отримують посередники, дистриб’ютори, яким українські горіхівники продають свою продукцію. Для того щоб додана вартість залишалася в Україні, необхідно сконцентруватися на експорті горіхів закордонним виробникам кондитерської продукції і налагодити поставки міжнародним торговельним мережам».
За словами Дениса Краснікова, для цього необхідно забезпечити постійні обсяги поставок, що важливо для торговельних мереж, а також єдині стандарти якості продукції українського експорту. Мережі супермаркетів Фінляндії, США, Іспанії, Канади, підкреслив експерт, готові закуповувати горіхи за цінами значно вищими, ніж сьогодні мають вітчизняні горіхівники.
Додати коментар