Овочі-Ягоди-Сад

Довжину обрізки винограду розраховують за станом вічок

Довжину обрізки винограду розраховують за станом вічок

Норму навантаження та довжину обрізки пагонів винограду можна розрахувати за формулою на основі даних про стан вічок.

Про це журналу «Садівництво по-українськи» розповів Олексій Олефір, зав. лабораторію агротехніки ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства імені В. Є. Таїрова».

«Якщо пошкодження центральних бруньок варіює в інтервалі від 30% на технічних і 40% на столових сортах, до 80% тканини пагонів мало або зовсім не пошкоджені, проводять звичайне обрізування і обламування зелених пагонів, збільшуючи навантаження кущів відповідно до кількості загиблих вічок», – розповідає Олексій Олефір.

Наприклад, на ділянці площею 1,5 га під насадженнями столового сорту Аркадія встановлена норма навантаження кущів вічками на рівні 25 вічок/кущ. Зимові пошкодження вічок перевищують 40%, дорівнюють 56%.

Розрахунок додаткової норми навантаження (Нв.д.): Нв.д. = 25×(1+0,01×56-0,4) = 29 вічок на 1 кущ.

У випадках, коли пошкодження замісних бруньок становить понад 80% і частково пошкоджені однорічні лози, то розрахунок навантаження не виконується і на виноградних насадженнях застосовуються спеціальні способи обрізування кущів.

При обрізуванні до завершення зими та при загрозі температури, критичної для винограду (середина січня-лютого), навантаження вічками треба збільшити на 15-25%, враховуючи можливу загибель останніх.

Читайте також:Майбутній урожай винограду розраховується за формулою