Овочі-Ягоди-Сад

Дослідниця розповіла про особливості зимівлі мармурового клопа

Дослідниця розповіла про особливості зимівлі мармурового клопа

Мармуровий клоп на півдні України зимує в будівлях, сільгосппорудах, тарі для плодів та овочів.

Про це в статті в журналі «Садівництво по-українськи» пише Інна Гуляєва, доцентка Одеського державного аграрного університету. 

Учена зазначає, що вибираючи сухі місця для зимівлі, коричнево-мармуровий клоп мігрує у будівлі та створює незручності домовласникам. Шкідник забивається у віконні рами, дверні щілини, кондиціонери, ангари, гаражі, сільськогосподарські будівлі, теплиці, у ящики для зберігання та транспортування плодів та овочів. 

«Зимуючі імаго взаємодіють один з одним хімічним (шляхом виділення агрегаційного феромону) або тактильним способом. Виділення феромону служить сигналом про знаходження клопів у певному місці, що підходить для зимівлі, – ділиться дослідниця. – Під час вивчення чинників, що впливають на вибір місць зимівлі клопа, встановлено, що імаго достовірно віддають перевагу темним місцям, особливо зі зменшенням поведінкової активності та внаслідок впливу низьких зимових температур».

Інна Гуляєва додала, що в зимовий період за температури трохи вище ніж +10 °С комахи, які перебувають у стані спокою, виходять із місць зимівлі на освітлені сонцем поверхні. При цьому відомо, що клоп не переносить переохолодження (тобто гине до того, як досягне точки замерзання), ступінь стійкості до холоду серед популяції коричнево-мармурового клопа відрізняється залежно від сезону, статі та місцеперебування. 

«Температура місць зимівлі, що забезпечується штучними спорудами, ймовірно, має вирішальне значення для зимівлі в нетипово холодних зимах і, можливо, сприяє розширенню географічного діапазону виду в помірному кліматі», – підсумувала вона.

Читайте також: Інсектициди малоефективні проти мармурового клопа