Овочі-Ягоди-Сад

Дослідниця пояснила, чому краще обприскувати за слабкого вітру

Дослідниця пояснила, чому краще обприскувати за слабкого вітру

Обприскувати рано вранці, за повної відсутності вітру не завжди краще рішення. Обробка за слабкого вітру дає змогу побачити місця потрапляння крапель.

Про це в статті в журналі «Садівництво по-українськи» пише Ірина Зленко, кандидатка сільськогосподарських  наук, доцентка кафедри екології Дніпровського державного аграрно-економічного університету.

«Більшість аграріїв схильні обприскувати рослин рано вранці, коли практично нема вітру. Така погода не завжди сприятлива для обприскування, і це залежить як від сили вітру, так і від температури та відносної вологості. Коли під час штилю світить сонце, то поверхня ґрунту прогрівається, і від неї підіймається потік теплого повітря (висхідний потік). Він переносить засоби захисту на ті місця, де вони не потрібні. 

Корисно проводити обприскування за слабкого вітру, щоб бачити куди потрапляють краплі», – зазначила дослідниця. 

На думку вченої, оптимальною швидкістю вітру є 1−3 м/с. 

«Залежно від стану атмосфери приземного шару слід регулювати розмір крапель, – радить вона. – Дуже дрібні краплі легші та краще зносяться повітрям. Швидкість падіння крапель діаметром 100 мкм становить 25 см/с. Для того, щоб впасти на оброблювану поверхню з висоти 50 см, краплині необхідно 2 сек, за помірного вітру краплі можуть бути знесені на 8−10 м. Тому за такого вітру загалом не рекомендовано налаштовувати робочі органи обприскувача на дрібні краплі».

Вибір величини краплі залежить від виду препарату та оброблювальної поверхні. Великі краплі більш важкі та довгий час зберігають власну швидкість завдяки своїй кінетичній енергії. Окрім урахування швидкості та напрямку руху повітря, слід враховувати швидкість руху оприскувача. Краплі менше зносяться, коли вони рухаються за вітром.

«Максимальна швидкість, за якої можна проводити обприскування, — 5 м/с, за умови висоти оприскувача 50 см над оброблювальною поверхнею. Якщо швидкість вітру вимірюється на висоті 10 м, це дає змогу проводити обприскування за 5−6 балів Бофорта», – уточнила Ірина Зленко.

Читайте також: Як розмір крапель для обприскування залежить від типу препаратів