Овочі-Ягоди-Сад

Буковинські селекціонери вивели 4 скороплідних сорта грецького горіха

Плоди сорту Легінь

Селекціонери Придністровської дослідної станції садівництва, що на Буковині, вивели 4 сорта горіха з латеральним плодоношенням, дерева яких ростуть невисокі,  зазвичай скороплідні та високоврожайні. Завдяки цим перевагам витрати на закладання горіхового саду вдається значно швидше компенсувати.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».

«Латералом у садівництві називають молодий однорічний пагін зі сформованими плодовими бруньками, на яких утворюється врожай наступного року. У сортів горіха з латеральним плодоношенням дерева порівняно невисокі, зазвичай скороплідні та високоврожайні», – зазначають Наталія Гаврилець, Зіна Кожокар, Оксана Микичук, Людмила Олексюк, наукові працівники Придністровської дослідної станції садівництва Інституту садівництва НААН. 

Вони повідомляють, що 2016 року було запатентовано сорт Легінь. А ще три нових сорти: Красень, Гетьман і Скарб проходять державне випробування.

Сорту Легінь властива скороплідність, стабільна і помірна врожайність та стійкість до марсонії, він утворює великі плоди. Дерево середньоросле та формує розлогу крону. Жіночі квіти цвітуть у середині травня, чоловічі — на 7 днів пізніше. Плодоношення верхівкове. Дерева починають утворювати плоди на 2–3-й рік після садіння. Урожайність маточного дерева віком 22 роки становить 58 кг. Плоди утворюються на верхівках торішніх приростів та є дуже великими (маса одного — 19,7 г), мають трапецієподібну форму. Товщина оболонки 1,4 мм. Ядро світле й легко відділяється, на нього припадає 51,6% маси плоду. Знімальної стиглості плоди досягають наприкінці вересня — на початку жовтня. 

Сорту Красень властива стабільна урожайність та стійкість до марсонії. Дерево середньоросле, утворює компактну крону. Тип цвітіння протогенічний (жіночі квітки зацвітають раніше, ніж чоловічі). Плодоношення латеральне. Середня врожайність рослин віком 15 років — 25,9 кг/дерево. Плоди дуже великі (15,1 г), еліптичної форми. Товщина оболонки 1,3 мм. Ядро солом’яного кольору, відділяється легко, на нього припадає 51,3% маси плоду. Знімальна стиглість плодів настає наприкінці вересня — на початку жовтня. 

Сорту Гетьман властива стабільна урожайність і стійкість до марсонії. Дерево сильноросле та утворює розлогу крону. Тип цвітіння протоандричний. Плодоношення латеральне. Середня урожайність рослин, що сягнули 20 років, — 50,4 кг/дерево. Плоди дуже великі, масою 20,2 г, трапецієподібної форми. Товщина оболонки 1,2 мм. Ядро солом’яного кольору, відділяється легко, на нього припадає 51,2% маси плоду, виділяється легко. Знімальна стиглість плодів настає наприкінці вересня — на початку жовтня.

Сорт Скарб формує дерево з компактною кроною та характеризується латеральним плодоношенням. Плоди великі, із середньою масою ядра 15,3 г. Ядро відділяється цілим та половинками, на нього припадає 52,6% загальної маси плоду. Смак ядра добрий, воно забарвлене у колір світлої соломи. Шкаралупа тонка і легко розколюється. Сорт стійкий до хвороб і шкідників.

Читайте також: Україна увійшла до п’ятірки світових виробників волоських горіхів