Борошниста роса буряків найпоширеніша в південних областях України
Борошниста роса столових буряківпоширена в усіх регіонах України, але найбільше шкоди спричиняє у південних областях.
Хвороба активізується в роки зі спекотним і сухим вегетаційним періодом. Уражаються рослини першого і другого року вирощування.
Перші ознаки хвороби проявляються з верхнього боку листків у вигляді екзогенного білого нальоту, який представляє міцелій збудника і конідіальне спороношення.
У період росту рослин хвороба уражує всі надземні органи з характерними ознаками для борошнисторосяних грибів.
У другу половину літа міцелій ущільнюється, буріє, у ньому формуються статеві плодові тіла клейстотеції у вигляді чорних крапок. Листя в уражених борошнистою росою рослин жовтіє і поступово відмирає, у результаті чого урожай коренеплодів столових буряків може знижуватися на 15-20%.
Шкодочинність борошнистої роси полягає у посиленні транспірації рослин, порушенні процесів синтезу цукрів та інших органічних сполук, порушенні відтоку пластичних речовин у коренеплід, а також швидкому відмиранні рослин.
За ураження насінників зменшується врожайність насіння та погіршується його якість.
Основним джерелом інфекції є уражені рослинні рештки, насіння і коренеплоди, на яких збудник зберігається у формі клейстотеціїв, що мають вигляд дрібних, малопомітних кулеподібних утворень спочатку жовтого, а потім чорного кольору.
У них формуються сумки з сумкоспорами, які заражають листя буряків наступного року. Гриб може зимувати і міцелієм у головках уражених коренеплодів.
Під час їх висаджування міцелій проростає одночасно з формуванням листя, утворює конідіальне спороношення, яке є первинною інфекцією.
Додати коментар