Овочі - Ягоди - Сад
Головне:
Точка зору

Закритий ґрунт на ягодах: дорожче, але надійніше

Ярослав Мовчун
власник ягідної ферми «Озеряна»
Поділитись:

Знаю багатьох виробників, які вважають, що спорудженням теплиці можна вирішити всі проблеми. Але потім, коли вони неправильно планують роботу теплиці, починаються страшенні перевитрати. І в результаті буває так: велике господарство, яке мало би бути з неабияким прибутком, працює в нуль чи навіть у мінус. Я не хочу таких проблем, тому будь-яку технологію, новацію, рішення спочатку тестую, відпрацьовую на невеликій площі, а вже потім масштабую. Теплиця — це ціла наука, а не просто поставити каркас, натягти плівку — й готово. До них треба прийти через досвід вирощування у відкритому ґрунті, набивання власних синців.

Як засвідчила минула зима, поставити тунель — ще не означає успіх. У деяких господарів їх просто поламало снігом. Частину лохини у відкритому ґрунті ми накриємо тунелями, для решти ягідника зробимо накриття пізніше. У планах на поточний рік — зробити частину укриттів для суниць садових і вирощувати їх на підвісах.

Узагалі, професійні теплиці — це великі інвестиції: теплиця під суниці садові коштує приблизно 10–11 євро за квадратний метр. Ми вже протестували технологію: зробили невелику теплицю розміром 40 квадратних метрів у минулому році. Вона стояла в зібраному стані ще з 2010 року, купували її вживану за 200 доларів, підвіси зробили з піддонів. Ми посадили суниці наприкінці березня, а перші ягоди мали вже у травні, ще за 2–3 тижні до початку сезону в інших гравців ринку. На прикладі тестової теплиці я одразу зрозумів, де роблю помилки: під час вибору посадкового матеріалу, висаджування рослин, створення мікроклімату й підтримання оптимальної температури тощо. У нас було висаджено 6–7 кущів сорту Альба на погонний метр, на першу вегетацію ми отримали з них 2,5 кг ягід. Звісно, у перерахунку на кущі це небагато, але й витрати води, добрив, субстрату істотно менші.

Натомість у відкритому ґрунті суниці садові у 2020 році показали не найкращий результат — 6 т/га, через дощі багато довелось утилізувати чи продати на переробку, на варення, а не на свіжий ринок, як планували раніше. Лохини збирали 2 тонни з гектара, тоді як роком раніше мали 10,6 т/га. Усі наші старання нівелювали заморозки, на деяких кущах навіть бруньок не залишилося живих: у середині вони були чорними. Тому, як я казав раніше, теплиці й тунелі, а також грамотне їх використання допоможуть нам отримувати заплановані результати без ризиків.

Погода — узагалі річ непередбачувана. За останні 30 років у нас були тільки 3 або 4 роки, коли середньорічна температура відповідала кліматичній нормі. Кліматична норма розраховується просто: беруть середні показники попередніх 30  років і порівнюють з поточними. Зараз у нас діє кліматична норма періоду 1961–1990 років, а в 2021 ми перейдемо на нову норму, яка буде включати в себе показники 1991–2020 років. Щороку середньорічна температура була на 1–2 °С вищою за норму, а кожне десятиріччя — тепліше за попереднє. Наприклад, у лютому 2020 року середня температура в Києві становила +2,5 °С (на 6,7 °C вище норми), 10-го лютого розпочалась метеорологічна весна. Натомість у квітні мала місце пилова буря як наслідок зими без снігу. Травень був найхолоднішим у ХХІ ст., натомість 12-го червня середньодобова температура вже становила +27,9 °С. Це надзвичайні температурні контрасти, які спричинюють стрес для рослин і потребують пом’якшення.

Сподіваюся, умови поточного сезону будуть кращими, та в будь-яку разі ми будемо рухатися в напрямі закритого ґрунту: дорожче, але надійніше.

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ