Точка зору

Війна внесла корективи у виробничі процеси, але не зупинила їх

Віктор Биков
керівник агрооб’єдання «Теком Агро Групп» (Одеська обл.)

З початку повномасштабної війни в Україні ми ні на хвилину не зупиняли своєї виробничої діяльності. Уже четверта весняна посівна проходить в умовах воєнного стану під гуркіт та вибухи ворожих ракет і дронів. Та попри все ми сіємо, обробляємо землю, вирощуємо зернові та технічні культури.

Мобілізація та бронювання працівників – це нові реалії, в яких ми змушені працювати. Всі наші агропідприємства отримали статус підприємств критично важливих для економіки регіону і відповідно до норм законодавства ми бронюємо тих наших працівників, які цього потребують. А за працівниками, які були залучені на службу до лав ЗСУ і зараз беруть участь у бойових діях, збережені і робочі місця, і виплата заробітної плати.

Звісно, деякі бізнес-плани довелось відтермінувати до кращих часів. Скажімо, розвиток зрошення в ТОВ «Лиман», що розташоване в селищі Лиманському Роздільнянського району, в безпосередній близькості до Дністровського водосховища. Там є залишки радянської системи зрошення, на модернізацію та оновлення якої ми розробили вже декілька проєктів. Хотіли зробити її реконструкцію, побудувати нову насосну станцію та поставити сучасні зрошувальні машини. На жаль, війна внесла корективи в реалізацію цих планів. Та все одно у власників наших підприємств зберігається бажання запустити ці проєкти, щойно ситуація в країні це дозволить.

Така ж позиція і щодо будівництва виробничих баз та АЗС, купівлі нової сільгосптехніки та агрегатів. Війна дещо пригальмувала, але аж ніяк не нівелювала наші бажання це зробити. На початку 2025 року поступово повернулись до їх реалізації. Будуємо чергову АЗС для власних потреб в ТДВ «Чорноморець». Там за проєктом заплановано встановлення 6 нових резервуарів, буде працювати 2 колонки на 4 модулі. Також докупили ще 3 нових агрегати Salford до тих трьох, що вже мали, щоб мати в усіх господарствах свій, а не транспортувати на час проведення робіт з півдня на північ і назад, як ми це робили минулого сезону.

Також у планах збудувати власний завод із виробництва КАС. Територіально для будівництва розглядається північний кластер, зокрема ТОВ «Ясні Зорі» в Подільському районі Одеської області. Передусім тому що це найбільше господарство, яке входить в систему агрооб’єднання, обробляє 16 тисяч гектарів і там є значна потреба в добривах. Плюс хороша логістика для транспортування в інші власні підприємства. Якщо раніше акцент робився виключно на закупівлі, то зараз вкладатимемо кошти не лише у виробництво, а й інвестуватуватимемо у розвиток технологій та обладнання, аби не залежати від зовнішніх постачальників.

Тож, якими б складними не були наші реалії, – працюємо, розвиваємось, підтримуємо підрозділи Збройних Сил України, розвиток культури та спорту, допомагаємо освітнім закладам, дбаємо про благоустрій населених пунктів і ФАПів, долучаємось до ремонту сільської інфраструктури. Я переконаний, що в розвитку сільських територій велика перспектива – будуть там люди, буде успішним і агробізнес.