Озимині бракує вологи
Стан посівів озимих культур у нашому сільгосппідприємстві здебільшого задовільний та добрий, але нині на рослинах уже помітні ознаки дефіциту вологи. Особливо це стосується добре розкущених рослин пшениці і ячменю, а також ріпаку, який перебуває у фазі 10-12 листків. Щодо зимуючого гороху, то його ми посіяли пізно і лише нещодавно отримали сходи, тож на цих посівах вплив дефіциту вологи поки що не помітний. На сьогодні наявність вологи в метровому шарі ґрунту під добре розвиненими озимими – 50 мм. А це вкрай мало.
Щодо температурного режиму, то він не критичний. Найнижче стовпчики термометра в нас опускалися до мінус 9°С. Нині вночі маємо незначний мінус, а вдень – плюсові температури (в межах +5°С), що досить типово для нашого регіону. Звісно, для озимих краще, щоб тримався невеликий «мінус» і був сніговий покрив. Адже перезимівля озимих проходить найкраще, коли вони перебувають у стані зимового спокою. Та і щоб шкідники та збудники хвороб трохи повимерзали. Натомість цієї зими озимі культури в нас не були в стані зимового спокою, і вегетація практично не припинялася. Рослини вегетують не так інтенсивно, як навесні чи восени, але повільні ростові процеси все ж відбуваються, і це негативно впливає на їхню зимостійкість.
Найбільший ризик нині – різке похолодання. Якщо температура різко знизиться до -10°С і нижче, це призведе до розриву тканин і судин у рослинах і навіть може призвести до загибелі посівів. Особливо це небезпечно за відсутності снігового покриву. А його в нас цієї зими ще навіть і не було. Весь сніг, який досі випадав у невеликій кількості, одразу розтавав.
В цілому грудень після посушливого листопада був дощовий. За місяць випало 80-90 мм опадів. А ось у січні продуктивних опадів ще не було. У нашому випадку вдалій перезимівлі озимих наразі сприяє те, що на момент сівби склалися надзвичайно сприятливі умови і за кількістю опадів, і за температурний режимом, тож ми отримали гарні дружні сходи і по ріпаку, і по озимих зернових. Але нині дефіцит вологи несе серйозну загрозу майбутньому врожаю. Так що чекаємо снігу, щоб поповнити запаси вологи і розпочати підживлення озимих. Плануємо вносити карбамід, який бажано застосовувати по мерзлоталому ґрунту.