Точка зору

Кліматичні зміни вимагають нових стратегічних рішень

Юрій Кулик
заслужений працівник сільського господарства України, директор з інноваційних технологій в рослинництві «Аграрного Центру Innovation»

Ознаки кліматичних змін на заході України очевидні – раптові перепади температур (часто навіть з «плюса» на «мінус» і навпаки), зменшення кількості продуктивних опадів та нерівномірний їх розподіл. Разом з тим у західному регіоні спостерігається тенденція до підвищення середньорічних температур, а це головний доказ, що клімат таки змінюється. Все це, а особливо непередбачуваність погоди, неабияк ускладнює процес вирощування сільгоспкультур і вимагає нових стратегічних рішень. Відтак, змінюються й підходи до ведення агробізнесу.

Наприклад, торік у нашому регіоні за спостереженням спеціалістів «Аграрного Центру Innovation» практично не було весни, тож ярі культури висівали в сухий ґрунт в середині квітня. Різке підвищення температур та недостатня кількість опадів у квітні (21 мм за норми 51 мм) та в травні (39 мм з необхідних 85 мм) призвели до поганих сходів ярих ячменю та пшениці. Деякі господарства вимушені були позапланово змінювати структуру посівних площ, міняючи ярі зернові на соняшник та сою.

Щодо озимих культур, минулої зими був відсутній критичний пік мінусових температур, а сніговий покрив урятував їх від весняних заморозків. Втім, така аномалія (тепла зима і холодна весна) скоротила період проходження фаз розвитку озимих культур, порівняно з попередніми роками. Особливо це позначилося на озимому ріпаку, що стало причиною недобору врожаю в межах 10-15%. Крім того, обмолот озимого ячменю торік здійснювали в середньому на декаду швидше, ніж планувалося.  

Цього року погодні умови, які складаються на кінець лютого, нагадують мені зиму 2013 року – ситуація зі снігопадами та температурним режимом аналогічна.

Стан озимих культур на заході наразі відповідає біологічним процесам. Лютневий відбір монолітів покаже ситуацію з перезимівлею, та вже зараз може сказати, що загибель озимини мало ймовірна в цьому сезоні. Тим паче, що більшість господарств у найближчий час розпочне підживлення по мерзло-талому ґрунті.

Відтак, планова структура посівних площ перейде у фактичну. Наразі ми бачимо великий потенціал озимого клину по врожайності в західному регіоні: вчасна сівба, дотримання сівозміни, інтенсивна технологія та погодні умови сприяють тому, щоб збільшити рівень рентабельності агробізнесу в Україні в 2021 році!