Головне:
Точка зору

20 аргументів для взаємодії

Зиновій Свереда
доктор соціальної економіки, президент Українського Кооперативного Альянсу

 

Термін «реформи» ми переважно ототожнюємо з ухваленням нових законів. Утім, як на мене, такий підхід помилковий. Чому так? Рушієм змін передусім є взаємодія — між людьми, інституціями й довкіллям. Це свого роду природна потреба соціуму — сформувати не лише ефективну економічну модель, а й передумови для успішного життя. На захист цього переконання можу навести щонайменше двадцять аргументів.

 

1. Переважно закони пишуть за принципом «згори». Вони викривлюють місію закону та переважно є формою лобіювання інтересів тих, хто має доступ до впливу на інституції влади.

 

2. Люди не відчувають своїми й не визнають ті закони, що не було обговорено «внизу».

 

3. Таке «реформаторство» є переважно імітацією. Натомість замість пошуку ліків для певного «хворого місця» треба лікувати весь організм. І саме для цього потрібна взаємодія.

 

4. Агросектор — усього лише одна з ланок економіки й суспільства. На часі проблема ефективності всього ланцюжка (наприклад, якісна освіта молоді — дієве працевлаштування — виправдана автоматизація бізнес-процесів тощо).

 

5. Успішна діяльність агросектору неможлива без взаємодії з місцевими громадами. А системи контролю цієї діяльності мають бути відразу на кількох рівнях: громадському, регіональному та національному.

 

6. Задля ефективного господарювання є потреба налагодження взаємодії людини з природними екосистемами. Скажімо, сформувати промислові зони, винести заводи за межі міст й організувати контрольовані очисні споруди.

 

7. Взаємодія породжує баланс й адекватне планування. Відтак у пріоритеті такого підходу мають бути не лише кількісні показники виробленої продукції, а й її якість.

 

8. Власники паїв повинні не просто отримувати гроші за оренду, а й бути в курсі, які пестициди й гербіциди застосовують на їхній землі, знати, що із цього переліку може спричинити зменшення продуктивності ґрунту (а то й знищити екосистему) і бути готовим до рішучих дій. Головна реформа — це створення дієвої системи управління.

 

9. Коли є взаємодія, то реформи мають логіку в стратегії. Це вже не просто створення нових законів для подолання раніше створених проблем шляхом створення інших проблем, а довготермінове планування якості життя.

 

10. Взаємодія — це той каталізатор, що налаштовує на запровадження інтелектуальних і наукових інновацій. Їх обговорення в громадах (щодо реального підвищення рівня життя) стимулюватиме людей переходити від екстенсивного, до інтенсивного та сталого розвитку.

 

11. Якісне село можливе, якщо планувати якісне місто: так чи інакше, села повинні посісти свою нішу в «зеленому» туризмі, рекреації, формуванні національних парків тощо.

 

12. Взаємодія виробника зі споживачем сприятиме оздоровленню агросектору — заради прийдешніх поколінь.

 

13. Взаємодія з наукою допоможе формувати нову свідомість активного громадянина, який ухвалюватиме мудрі рішення, свідомі особистої відповідальності.

 

14. Агробізнес має бути націлений на прибутковість відповідно до категорій якості.

 

15. Потужна модернізація за умов розвитку альтернативних джерел енергії дозволить збирати по кілька врожаїв за рік і вирощувати агропродукцію в сучасних теплицях, що потребуватиме мінімального земельного банку.

 

16. Вживання керованих електромобілів, дронів і робототехніки вирішить питання вчасної доставки продуктів і харчових товарів. А повна зміна типу торгівлі (весь супермаркет — у планшеті чи в смартфоні) дасть виробникам новий поштовх до налагодження взаємодії на підґрунті кооперації.

 

17. Агросектор потребує не дотацій, а дешевих кредитів, щоб кожен мав змогу вивчити й розпочати свою підприємницьку справу.

 

18. Що якісніша продукція, то меншими мають бути податки. Замість утримання коштом платників податків бюрократичної номенклатури та силових структур, ефективніше подбати про синтез контролю органів місцевої влади й асоціацій споживачів, що формуватиме етику соціально відповідальних фермерів і підприємців.

 

19. Частина податкових надходжень за товари й послуги низької якості надходитиме у фонд фінансування агроінновацій для модернізації та підвищення якості продуктів. Над цими фінансовими формулами автор статті працював і досліджував їх у західних університетах.

 

20. Взаємодія допоможе вилікувати громаду від популізму, бо що вищий популізм — то вищий рівень корупції.

 

Журнали