Тваринництво
Головне:
Точка зору

14% ПДВ на молочну сировину вже за місяць погіршили фінансовий стан переробників

Леонід Тулуш
завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки»
Поділитись:

Представники молокопереробної галузі негативно оцінюють рішення щодо однократного зниження ставки ПДВ на молочну сировину, запроваджене з 1 березня 2021 року.

Про це свідчать результати анкетування молокопереробних підприємств щодо їхньої оцінки зміни економічної ситуації в молокопереробній галузі за результатами першого місяця реалізації цього законодавчого рішення.

В опитуванні, яке спільно провели Інститут аграрної економіки та Спілка молочних підприємств України, взяли участь 14 компаній та/або груп компаній – практично всі ключові оператори ринку молокопереробки. Сукупно їхня частка сягає 70% від загальної ємності ринку переробки молока.

На запитання «Як змінилася закупівельна ціна на молочну сировину після зниження ставки ПДВ?» понад 70% підприємств-респондентів відповіли, що ціна, зафіксована без ПДВ, залишилася незмінною.

Натомість близько 30% респондентів зазначили, що ціна без урахування ПДВ зросла – при тому, що ціна з урахуванням ПДВ також знизилася. Це свідчить про те, що врівноваження ціни відбулося шляхом обопільних поступок. При цьому вартість молочної сировини для цієї частини молокопереробних підприємств зросла, що відповідно позначилось на рентабельності їхньої діяльності.

На думку представників молокопереробної галузі, основні проблеми, спричинені зниженням ставки ПДВ на молочну сировину, ще попереду. Адже сільгосппідприємства розглядатимуть зниження ціни з ПДВ після зниження ставки ПДВ як сезонну знижку і займатимуть відповідну позицію при укладанні протоколів погодження ціни в майбутньому.

З огляду на це стандартного сезонного зниження ціни на молочну сировину цього року може й не статися, оскільки виробники вважатимуть, що вже надали її, погодившись на зниження ціни з ПДВ після зниження ставки цього податку. Глибина просідання ціни проти її рівня у січні-лютому, яка у попередні роки сягала 10-12%, у 2021 році може бути значно меншою.

Характеризуючи ситуацію, яка виникла на етапі узгодження нової ціни, більшість опитаних молокопереробних підприємств зазначили, що «були певні проблеми із затвердженням нового рівня ціни (з ПДВ), проте їх вдалося вирішити».

Понад 40% підприємств зіткнулись із певними проблемами за збереження рівня закупівельної ціни без ПДВ.

Половина з цих респондентів змушена була відмовитися від співпраці з окремими постачальниками, які не пішли назустріч щодо зниження закупівельної ціни з ПДВ. Як правило, вони втратили одного-двох постачальників, частка яких у загальних поставках не перевищувала 10%.

Іншій половині, щоб не втратити постачальників, довелося піти на унікальну цінову пропозицію для незговірливих, проте важливих постачальників, тобто фактично довелося вдатися до диференціації рівня закупівельної ціни для окремих постачальників, що може негативно позначитись на діяльності переробних підприємств вже у найближчій перспективі.

Оцінюючи вплив однократного зниження ставки ПДВ на молоко-сировину на фінансовий стан молокопереробних підприємств, лише один респондент зазначив, що для нього воно є економічно нейтральним.

Інші підприємства наголошують на негативному впливі цієї податкової новації на свій фінансовий стан. 2/3 із них вважають, що негативний вплив уже відбувся, а 1/3 зазначила, що «фінансовий стан підприємства не погіршився у перший місяць лише внаслідок вжитих заходів – проте невідомо, як ситуація розвиватиметься у майбутньому».

Розробники відповідної законодавчої ініціативи – законопроєкту № 3656 – у пояснювальній записці зазначали, що від зниження ставки ПДВ виграють не тільки сільгоспвиробники, а й переробники. Та представники молокопереробної галузі за результатами першого місяця застосування зниженої ставки ПДВ на поставки молока незбираного не поділяють такого оптимізму розробників. Навпаки – вони одностайні у своїй негативній оцінці такої законодавчої новації і вимагають її скасування

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ