Інтерв'ю

Якість і надійність

Роман Семерак
директор ТОВ «РІЛЯ Україна»

 В умовах війни важливо обрати надійного постачальника елеваторного обладнання.  

Минулий 2022-й став роком ви пробувань і пошуку рішень для України. Проте навіть в умовах повномасштабної війни агробізнес працював заради забезпечення продовольчої безпеки України та всього світу. Директор ТОВ «РІЛЯ Україна» Роман Семерак розповів The Ukrainian Farmer про тенденції ринку та перспективи на 2023 рік. 

— У 2022-му ми мали певну кількість контрактів, які дозволили забезпечити нашу компанію достатніми ресурсами на матеріально-технічне забезпечення. Зберегли колектив і мали можливість утримувати філії у різних містах України. Зрештою, маємо ресурси допомагати армії та гуманітарним організаціям. 

Яку кількість об’єктів збудували торік? 

— Торік уперше запустили шість різних об’єктів. Але більшість обладнання і робіт замовляли на підприємствах, з якими раніше співпрацювали. Зокрема, СФГ «Центр» із Кіровоградщини вже втретє розширило потужності свого елеватора нашим обладнанням. А СФГ «Крупецьагроптиця» з Рівненщини співпрацює з нами з 2005 року й проводить модернізацію та збільшення площ зберігання що два роки. ТОВ «Агросоюз» із Житомирщини мав з нами вже третій контракт і запланував нове розширення у 2023-му. 

На Харківщині звели новий об’єкт, який уже успішно функціонує. 

Які тенденції ви спостерігали торік та які перспективи ринку вбачаєте в майбутньому? 

— Блокування портів і невисока пропускна спроможність західних кордонів призвели до розширення потужностей зберігання зерна і будівництва нових об’єктів безпосередньо в приграничній зоні. Натомість ситуація з високою ціною на ПММ, добривами, ЗЗР й одночасно низькою ринковою ціною вирощеного врожаю значно знизила інтерес до будівництва. Думаю, ця тенденція збережеться і у 2023 році, доки не буде впевненості у безпеці як регіону, так і країни загалом. До того ж через низьку рентабельність вирощування зерна багато аграріїв мають намір зменшити кількість унесення добрив і скорочувати площі під зерновими. Щоправда, через значне скорочення валового збору вартість агропродукції збільшуватиметься, і тоді знову постане попит на обладнання зернозберігання. 

Тому господарствам, зацікавленим у власних потужностях, я б рекомендував у 2023-му витратити час на перспективний план будівництва, виконання проєктних і підготовчих робіт, планування забезпечення енергопостачання. Також варто залучити фінансування, зокрема отримати принципове рішення про кредитування, бо отриманий сьогодні в гривнях кредит окупиться «завтра» інфляцією і підвищенням вартості зерна в гривнях. 

Який об’єкт, що було зведено цього року, запам’ятався найбільше? 

— Це ТОВ «Агросоюз» на Житомирщині, для яких ми звели силос на 5 тис. тонн у прив’язці до сушильного комплексу. 

За неповних два місяці ми розробили інженерні вишукування, проєктну документацію, виконали будівельні роботи, монтаж і налагодження обладнання. 

Наскільки мобільні зерносушарки мають попит клієнтів? 

— Цього року жнива дуже затягнулися й попит на такі сушарки був значний. Вони ідеально годяться для господарств із 100–500 га, а також невеликих переробних підприємств. Сушарки не потребують виконання проєктних робіт, отримання дозволів.

 А невелика кількість споживання електроенергії, дизпального тощо робить таку сушарку незалежною: поставив генератор — і працюєш. Також у разі небезпеки можна просто завантажити обладнання на авто і вивезти його в інше місце. 

«РІЛЯ Україна» пропонує будівництво елеватора під ключ. Які переваги замовлення в одного виробника? 

— Половина наших клієнтів працює за таким принципом, а половина купляє тільки обладнання. 

Зазвичай клієнт є фахівцем в агровиробництві, проте не є знавцем галузі  технологій зберігання, обробки, проєктування, будівництва, налагодження тощо. Ми ж пропонуємо ці всі проблеми взяти на себе. 

Звісно, роботи можуть виконувати різні організації з різним підходом до виконання та розмежуванням границь відповідальності. Через це завжди є неузгодження, нерозв’язувані проблеми, завдання, недопрацювання. А всі проблеми та їх усунення завжди лягають на плечі замовника. 

На які сервісні послуги можуть розраховувати клієнти вашої компанії? 

— Це гарантійне і післягарантійне обслуговування, дефектування обладнання після сезону, визначення та постачання необхідних запчастин і робіт на наступний сезон, власне ремонтні роботи, автоматизація різноманітних об’єктів, консультації тощо. Ми дуже гнучкі, оперативні та мобільні. 

В умовах блекауту українські виробники через відсутність електроенергії мають змогу працювати по кілька годин на добу й через це не завжди вчасно виконують замовлення. А кожен день затримання для аграрія, який розраховує на обладнання, болісно б’є по кишені. Ми ж гарантуємо вчасне постачання, монтаж і налагодження обладнання. Адже виробничі потужності RIELA розташовано у ЄС. Це дозволяє без затримань виготовляти обладнання й своєчасно транспортувати його в Україну. Кращим тому підтвердженням є наш 20-річний досвід роботи на ринку України та бездоганна репутація.