Інтерв'ю

Застосування препаратів допомагає покращити показники вирощування птиці й зменшити конверсію корму

Як сприяти росту

Ірина Гавриленко
головна лікарка ветеринарної медицини «АГРОЛАЙФ ТРАНССЕРВІС»

Застосування препаратів, що містять вітаміни, мінерали, органічні кислоти тощо, допомагає покращити показники вирощування птиці й зменшити конверсію корму.

Ірина Гавриленко

Сьогодні виробники птахівничої продукції дедалі більше зусиль докладають, щоб бути конкурентоздатним на ринку. Часто найдрібніші збої в процесі вирощування птиці можуть значно погіршити показники вирощування й призвести до зниження економічних показників. Щоб не допускати непередбачуваного спаду продуктивності, слід максимально берегти птицю від стресу, для чого існує низка ефективних методів. Один з них полягає у вчасному додаванні вітамінно-мінеральних сумішей, що виконують роль антиоксидантів. Якщо вчасно запобігти тепловому стресу, мікробному й іншим — падіння продуктивності або не відбудеться, або ж воно буде таким не суттєвим, що не проявить себе і не відіб’ється на результатах вирощування. У кожного господарства є свої власні секрети, як вберегти птицю від шкідливого впливу навколишнього середовища, як покращити її імунітет і показники продуктивності. Господарство «АГРОЛАЙФ ТРАНССЕРВІС», що у селі Давидів на Львівщині, також має свої власні напрацювання у цьому напрямі. Компанія успішно вирощує бройлерів кросу кобб-500. Потужність одноразової посадки бройлерів — 450 тис. голів. Усього за рік роблять шість посадок. Цикл вирощування бройлера — 45 днів. Як готують пташники, вирощують птицю, профілактують спалахи хвороб і стреси в стаді, розповіла головна лікарка ветеринарної медицини «АГРОЛАЙФ ТРАНССЕРВІС» Ірина Гавриленко. 

Ірино Володимирівно, розкажіть, як готуєте пташники до посадки птиці. Чи є якісь у вас особливі техніки обробки й підготовки підстилкового матеріалу? 

– Як підстилку для вирощування бройлерів використовуємо солому. Це один із найдоступніших і найдешевших підстилкових матеріалів, що є на нашому ринку. Перед посадкою курчат проводимо його дезінфекцію 5%-м розчином мідного купоросу. Це у тому разі, коли виникають сумніви щодо якості підстилкового матеріалу. Якщо ми на 100% впевнені, що солома надійшла чиста і якісна, купоросом її не обробляємо — розстилаємо й проводимо газацію приміщення. Це що стосується підготовки до посадки птиці. Після закінчення туру вирощування прибираємо пташник — вивозимо послід й органічні рештки, як звільнимо повністю пташники від птиці. Потім приміщення вичищаємо і миємо спеціальними установками із застосуванням мийних засобів. Мийні засоби намагаємося не використовувати одні й ті самі протягом тривалого часу — ми їх міняємо: раз застосовуємо кислотні, інший — лужні. Робимо це, щоб уникнути формування стійкості бактерій до діючих речовин мийних препаратів. Останнім часом спробували лужний засіб Дезірекс Лава, який гарно справився зі своїм завданням: добре розчинив та відмив органічні забруднення. Після обробки пташників піною миємо їх гарячою водою (температура близько 60%). Після цього проводиться волога дезінфекція приміщення. Далі здійснюємо профілактичну обробку від кокцидіозу із використанням сульфату амонію та гашеного вапна (пушонки). Ці два препарати, вступаючи в реакцію, виділяють аміак, який вбиває ооцисти кокцидій. Уже після цього розстеляємо на підлозі солому й на завершення проводимо аерозольну дезінфекцію. Потім пташник провітрюємо і розстеляємо папір для курчат, установляємо кормолінії. Таким чином ми вживаємо всіх заходів, щоб посадити нову партію курчат у чистому приміщенні, вільному від патогенних бактерій. 

Як ви готуєте лінії напування перед посадкою птиці? Чи є спеціальні процедури для їх чищення? Як часто ви їх миєте? 

– Обов’язково перед кожною посадкою потрібно чистити й обробляти лінії напування. Від цього залежить здоров’я нашої птиці та кількість спожитої нею води. Для цього ми використовуємоАква-Клін від компанії Кантерс, що є засобом подвійної дії . Його застосовують для очищення систем водопостачання, він ефективно видаляє всі види забруднень і перешкоджає їх утворенню. Основними діючими речовинами засобу є пероксидне з’єднання пролонгованої дії і комплекс на основі срібла, що підсилює антимікробну дію  перекису водню. Такий склад препарату забезпечує високу ефективність очищення і санації систем напування. Тому перед завезенням курчат ми ретельно очищаємо нашу систему водопостачання із застосуванням препарату Аква-Клін. Зазвичай для очищення треба брати 1%-й розчин препарату й витримувати його в лініях водопостачання протягом 24 год. Після обробки лінії напування до посадки курчат слід промити чистою проточною водою. 

Від води, яку споживатимуть курчата, напряму залежить їх здоров’я. Іноді цьому не приділяють належну увагу, концентруючись на інших, не менш важливих моментах. Але в перші дні вирощування бройлерів птиця особливо уразлива, її імунна система ще не достатньо сформована, і щоб уникати падежу, слід максимально її захищати від впливу інфекційних агентів. Тому лінії напування слід чистити й обробляти регулярно і робити це якісно. Якщо цього не робити, в трубах утворюватиметься біоплівка, яка стане поживним середовищем для розмноження патогенної флори. Якщо не проводити вчасно очищення лінії напування, мікроби, що розмножуються у воді, потраплятимуть в організм птиці, в результаті чого вона буде хворіти й не матиме планової продуктивності, також збільшуватиметься падіж і вибракування поголів’я. 

–  Які ефективні способи ви застосовуєте, щоб підтримати організм птиці у процесі її вирощування? 

– В перші дні вирощування даю курчатам суміш електролітів, щоб підтримати їх водний баланс після тривалого транспортування. Вони в результаті краще почуватимуться. Також у перші 10 днів вирощування птиці важливо дати вітаміни АД3Е. Ми часто використовуємо різні препарати для підтримання імунної системи бройлера або для запобігання чи зменшення наслідків стресів, бо через них бройлерне виробництво може зазнавати великі збитки. Для їх профілактики ефективним буде використання різних вітамінно-мінеральних сумішей, які виконують роль антиоксидантів і задовольнять потребу птиці у збільшенні кількості поживних речовин. Ефективним буде і випоювання птиці поживних речовин разом із питною водою. Часто у птиці під час стресу суттєво знижується апетит, проте вона і далі п’є воду, тож у цьому разі набагато ефективніше буде випоювання корисних сумішей. До складу цих сумішей зазвичай входять: вітаміни, мінерали, глюкоза, органічні й незамінні амінокислоти, пребіотики, які сприяють розмноженню корисних мікроорганізмів і підтримують функціонування шлунково-кишкового тракту птиці. 

Препарат, який містить вітаміни, мікроелементи, а також кислоти, Про-Мак. Ми вже давно використовуємо його у себе на виробництві. Його ефективно давати птиці на початку вирощування. Він сприяє нормалізації і підвищенню життєздатності птиці, посилює резистентність її організму. Також Про-Мак сприяє покращенню апетиту, збільшує споживання корму, паралельно стимулює роботу травної, імунної, гормональної та нервової системи птиці. Препарат показав також свою ефективність для зниження наслідків стресів у птиці. Таким чином, завдяки тому, що у птиці сформувалася нормальна мікрофлора, її організм краще засвоює поживні речовини з корму, в результаті чого вона краще росте. 

Подібна дія спостерігається і в препараті Інтесті-Флора, який рекомендується використовувати після вакцинації чи антибіотикотерапії, перед і після зміни корму, якщо у птиці порушується процес травлення тощо. Хелат міді, що входить до складу препарату, сприятливо впливає на формування корисної мікрофлори кишківника птиці й, відповідно, стримує розвиток патогенної мікрофлори. За моїми спостереженнями Про-Мак краще працює на перших порах вирощування птиці, а препараті Інтесті-Флора краще застосовувати десь після 15-ї доби вирощування. Після 25-ї доби вирощування зазвичай даємо птиці Ультімейт Ацід — підкислювач нового покоління від компанії Кантерс. Цей препарат суттєво впливає на підвищення продуктивності й приростів у птиці. Він забезпечує також функціонування нормальної мікрофлори в кишківнику птиці, профілактує шлунково-кишкові захворювання, стимулює активність травних ферментів. Ультімейт Ацід — це багатофункціональна кормова добавка, що поєднує органічні кислоти (мурашину, пропіонову, молочну, оцтову, сорбінову) і хелатні сполуки цинку і міді. Це досить ефективний препарат, що знижує pH у шлунково-кишковому тракті, пригнічуючи ріст патогенних бактерій, дріжджових грибів, створює сприятливі умови для розвитку корисної мікрофлори. Він також може застосовуватись для санації води й підтриманні чистоти систем напування. Цей препарат буде дуже корисним також для тих виробництв, що відходять від застосування антибіотиків у процесі вирощування птиці (але це за умови наявності хорошої епізоотичної обстановки в господарстві й надходження курчат зі здорового батьківського стада). 

До речі, ще один ефективний препарат, який ми використовуємо на своєму виробництві, -— Аерофорте. Він містить ментол, який профілактує тепловий стрес у птиці в період екстремальних температур. Крім цього, можемо додатково випоювати птиці аскорбінову кислоту тощо. Важливо також у цей період контролювати систему мікроклімату. 

Ми застосовуємо ці препарати вже понад чотири роки та результатом цілком задоволені. 

Віра Славянська

журнал «Наше Птахівництво», березень 2020 року

Усі авторські права на інформацію, розміщену у журналі “Наше Птахівництво” та інтернет-сторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій згідно із Законом України «Про авторське право та суміжні права».
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».