Інтерв'ю

Треба дбати про технологічність свого виробництва, а не економити на якості корму

Правильний фундамент

Олександр Бесага
директор департаменту птахівництва ТОВ «Коудайс Україна»
Олександр Бесага

До поганих часів треба готуватись заздалегідь і дбати про технологічність свого виробництва, а не економити на якості корму, вважає Олександр Бесага, директор департаменту птахівництва ТОВ «Коудайс Україна».  

Пане Олександре, як можна сьогодні в умовах суттєвого підвищення цін на зернову сировину оптимізувати раціони для птиці, щоб при цьому збереглись їхні продуктивні якості? 

— Базовими зерновими продуктами, які використовують для виготовлення комбікорму для птиці, є кукурудза, пшениця, ячмінь. Частка цих продуктів у раціоні птиці становить 70–90%, тобто це одна з найвитратніших частин раціону. В умовах, коли вартість зернових зростає, дуже важливо у першу чергу купувати зернову сировину високої якості з кращими поживними характеристиками. Вміст протеїну у зерні також визначає його технологічні переваги. Тому краще обирати зернову сировину з вищим вмістом протеїну. Попри те, що така сировина у закупці коштуватиме дорожче, її використовувати у кінцевому підсумку виявиться вигідніше, оскільки це потім виправдає себе під час вирощування птиці. Також можна використовувати альтернативну сировину, альтернативні джерела енергії чи протеїну. Наприклад, виробникам бройлерів слід звернути увагу на горох, суху барду, можливо, закуповувати як джерело протеїну суху кров. У раціоні для бройлерів відсоток введення бобових культур може сягати до 15%. Також можна експериментувати з введенням продуктів переробки соняшнику. Наші вітчизняні технологи навчилися складати раціони для птиці взагалі без використання соєвих продуктів і при цьому повністю зберігати показники конверсії корму, приростів. 

При виборі нетрадиційної сировини важливо, щоб її можна було легко придбати у будь-який час в необхідній для вас кількості, тобто, щоб вона була доступна. Також слід постійно контролювати конверсію корму, прирости, щоб зміна раціону не позначалась негативно на продуктивності птиці. 

Чи потребують такі зміни раціону додаткового введення кормових добавок чи ферментів? 

— Важливе не стільки введення ферментів, скільки здатність птиці сприйняти той чи інший раціон. Тобто, якщо ви плануєте використовувати у складі рецептур альтернативну сировину, то необхідно почати її вводити ще на ранніх етапах вирощування птиці, щоб ця сировина була в раціонах, починаючи зі стартових кормів. Це може бути спочатку 2−3% введення, потім поступово вміст сировини збільшувати спочатку до 5%, потім до 8% і так до 15%. Це важливо для того, щоб від самого початку організм птиці звикав до неї, щоб уникати різкої зміни раціону. Це саме стосується і використання соняшнику. Жодні додаткові ензими не зможуть так покращити перетравлювання цієї сировини, як поступове введення цього продукту на ранніх етапах вирощування. Це дає можливість уникнути кормового стресу птиці. 

— На яку рослинну сировину для виготовлення комбікормів виробникам слід сьогодні звернути увагу? 

— Питання вибору сировини регулює ринок, тобто один раз і назавжди воно не вирішується. Наприклад, захочете ви сьогодні купити тритикале і побачите, що його немає на ринку у достатній кількості. Під час формування раціонів для птиці передусім треба звертати увагу на доступність тієї чи іншої сировини, на її наявність у достатній кількості, щоб  не наражати птицю на кормовий стрес через необхідність різкої зміни раціону, бо в якийсь момент ви не змогли придбати необхідну сировину. 

Другий критерій, яким слід керуватись, вибираючи рослинну сировину, — її вартість. Це два основні критерії, за якими слід обирати рослинну сировину для комбікорму. А далі вже спеціалісти компанії оптимізують раціон за тією чи іншою сировиною, яка буде на підприємстві у наявності. 

Де межа, коли підприємство в пошуках більш економічних раціонів купує нетрадиційну і дешевшу сировину, на якому етапі така економія стає невиправданою? 

— Звичайно, все має свою межу. Якщо базову рецептуру розрахували із сировиною, яку ми знайшли десь дешевше, можливо, зміниться баланс енергії і протеїну, можливо, піднімете клітковину, чи відступимо від наявних книжкових норм. Але сягнути економії більш як 15% навряд чи вдасться. Будь-який виробник м’яса птиці має свою межу собівартості, нижче якої він опуститися не зможе. 

Які, на ваш погляд, антикризові заходи будуть ефективними сьогодні для птахівничих господарств? 

— Краще, якщо підприємство заздалегідь подбає про себе, і у хороші часи, коли є прибутки, робитиме своє виробництво більш ефективним і технологічним. Необхідно інвестувати у це кошти. Таким чином підприємство зможе зробити себе конкурентоздатнішим на ринку. Інвестувати треба у приміщення, де вирощують птицю, щоб вони були енергоефективними, з якісною вентиляцією, мікрокліматом. Також слід інвестувати кошти у хорошу генетику, щоб брати на вирощування здорову птицю, яка матиме високі продуктивні якості, забезпечувати високий рівень біобезпеки у господарстві і дотримання усіх санітарно-ветеринарних норм. 

Дуже важливо також інвестувати кошти у висококваліфікованих спеціалістів, які знають, як правильно реагувати на щоденні зміни на ринку, вміють ефективно працювати з птицею тощо. Обов’язково слід інвестувати кошти у власне кормовиробництво. Якщо воно у господарстві вже є, то варто подбати про те, щоб воно було сучасним. Забезпечити при цьому ретельний контроль якості як вхідної рослинної сировини, так і вихідної — готового комбікорму. Контролювати, щоб виробляли продукт правильного розміру, якщо ми говоримо про гранули, бо це суттєво впливає на споживання корму птицею, відповідно, на результат відгодівлі. 

Виконання перерахованих умов дасть змогу бути ефективним і виробляти продукцію з кращою собівартістю, ніж у тих компаній, які про це не дбають. До того ж ця різниця може бути достатньо великою. Бо є підприємства, у яких конверсія корму 1,8, і для них це нормально, а є такі, що мають 1,6, і продовжують вдосконалюватися, бо їх це не влаштовує. 

Тож, я вважаю, що до поганих часів треба готуватись і робити своє виробництво ефективним та сучасним, щоб виробляти продукцію за конкурентоздатною ціною.  

Від яких кормових препаратів не слід відмовлятися заради економії у виробничому циклі вирощування бройлерів?  

— Багато чого залежить від перетравності компонентів корму, доступності поживних речовин для організму птиці. 

Ми не можемо, приміром, під час виготовлення престартерного корму зменшити рівні вітамінів на 20%, бо в результаті можемо втратити посадку. Слід забезпечувати відповідну кількість поживних речовин у раціоні для кожної вікової категорії птиці, враховуючи рівень розвитку та ту продуктивність, яку від неї очікуємо. Втім, у раціонах все ж є певні компоненти, від яких можна і відмовитись. Наприклад, якщо ви купуєте якісну зернову групу, чисте і сухе зерно, то при відгодівлі бройлера без ризику можна відмовитись від адсорбентів токсинів. Також варто контролювати використання підкислювачів, на скільки вони виконують свою дію в тому дозуванні, що ми використовуємо, і розуміти, чи така доза буде ефективною, чи для досягнення бактерицидного ефекту необхідно її збільшити з 1 до 5 кг на тонну. Доцільність використання багатьох препаратів важливо визначати для кожного підприємства індивідуально, залежно від їхніх конкретних умов: звідки вони завозять птицю, якої вона якості, у яких умовах її утримують, який корм використовують тощо. Так, неможливо відмовитись від зернових, від джерел протеїну, але от уже доцільність використання пробіотиків, кокцидіостатиків, підкислювачів, гепатопротекторів чи інших препаратів визначають для кожного підприємства індивідуально. Тільки так можна буде визначити їх доцільність і гарантувати, що повернуться вкладені в препарати інвестиції.  

ДОВІДКА ПРО КОМПАНІЮ  

Koudijs Animal Nutrition — провідна компанія у галузі виробництва кормів для сільськогосподарських тварин, що спеціалізується на виробництві та реалізації повнораціонних комбікормів, концентратів і преміксів. Компанію було засновано ще на початку XIX ст. в Нідерландах, і починала вона свою роботу як регіональне підприємство. З часом компанія збільшила обсяги виробництва і вже з 1960 року розпочала експорт кормових концентратів в інші країни. На сьогодні Коудайс в Україні виготовляє готові комбікорми, БВМД, та будує сучасний завод завод по виробництву преміксів. Також потужності компанії — це 65 заводів у світі, на яких виготовляється щороку понад 8 млн. тонн готової продукції. 

Вікторія Мироненко

журнал «Наше Птахівництво», листопад 2020 року

Усі авторські права на інформацію, розміщену у журналі “Наше Птахівництво” та інтернет-сторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій згідно із Законом України «Про авторське право та суміжні права».
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».