Інтерв'ю

Повітряні потоки — молочні ріки

Майкл Дж. Вольф
ветеринар-консультант VES Environmental Solutions

Система вентиляції — це наріжний камінь ефективності молочної ферми. Інвестиції в сучасну систему вентиляції є вдалим використанням фінансів, а висока вартість обладнання має компенсуватися високою продуктивністю тварин. 

Майкл Дж. Вольф

Утім, відомо чимало прикладів, коли через помилки в розрахунках чи бажання «втиснутись» у певну суму система має низьку ефективність чи дає збій. Без правильної вентиляції немає надоїв і приросту, зате зростає кількість хвороб, а в будівлі в окремих випадках неправильного проєктування та монтажу вентиляції навіть зносить дах. Тобто застосування стандартних підходів у створені мікроклімату на фермі програмує справу на провал. 

Однак існує інший підхід, який відповідає сучасним вимогам і сприяє досягненню цілей агропідприємства. Він полягає у тому, що не інженер «підганяє» корівник під наявну систему вентиляції, а ветеринар диктує вимоги до рішення залежно від потреб корів. 

Єдина у світі компанія, яка успішно втілює в життя концепцію «приміщення для корови» — це VES Environmental Solutions. Кореспондентка журналу The Ukrainian Farmer поспілкувалася з ветеринаром-консультантом інженерного відділу компанії Майклом Дж. Вольфлм (Michael J. Wolf) й отримала відповіді на головні питання щодо того, як створити у корівнику ідеальний мікроклімат для здоров’я та високої продуктивності тварин. 

— Пане Майкле, обґрунтуйте причинно-наслідковий зв’язок між комфортними умовами та продуктивністю корів. 

— Варто почати з того, що фінансове благополуччя сучасної молочної ферми тісно пов’язане з добробутом тварин протягом усього їх життя. Ще до народження специфічні умови навколишнього середовища, у якому телятко було зачате, виношене, народжене, вигодуване й вирощене, можуть визначити загальний стан здоров’я та його продуктивність. 

Значний негативний вплив на продуктивність дійної корови та її фертильність спричиняє, зокрема, тепловий стрес. Навіть коли індекс температури-вологості (ІТВ) доволі помірний (тварина проводить понад 5% свого часу за ІТВ понад 65) — це вже є тривожним сигналом. 

Якщо частота дихальних рухів (ЧДР) перевищує 60 вдихів на хвилину, а ректальна температура сягає понад +39 °С — втрата продуктивності становить приблизно 1,3 літра молока на голову щодня. Також помітним стає зниження коефіцієнта запліднюваності. 

Помічено, що відсоток ранньої ембріональної смертності зростає, коли температура тіла корови підвищується за +39 °С. 

Тому важливо створити максимально комфортні для корів умови, які сприятимуть стабільним надоям із тенденцією до їх зростання. 

Що саме потрібно врахувати в проєктуванні та впровадженні сучасних технологій, які мають забезпечити комфортні умови в корівнику? 

— Створюючи найсприятливіше середовище, треба насамперед звернути увагу на три основних чинники: рух повітря всередині приміщення, моціон тварин і зниження температури навколишнього середовища. 

Налагодження систем охолодження та вентиляції для забезпечення повітрообміну, встановлення систем освітлення допоможе коровам якнайкраще розкрити свій генетичний потенціал у періоди тільності, відгодівлі та в сухостійний період і під час отелення. 

Якість повітря та забезпечення його циркулювання мають важливе значення для здоров’я та добробуту високопродуктивних корів. Дослідження показали, що підвищення показників надою за лактацію призводять до підвищення температури тіла, виділеного цими тваринами. Наприклад, корова, яка дає 54 л молока на день, виробляє 161 тис. кДж тепла на день, тоді як корова, яка виробляє 18 л молока щодня, виділяє всього 84 тис. кДж тепла. 

Наразі нікого не здивуєш вентиляторами на фермі, але не всі вони забезпечують очікуваний ефект. Чому, як ви вважаєте? 

— Існують конкретні зони, які є найважливішими для контролю температури тіла. Такі зони є в доїльній залі та в накопичувачі, де завжди спостерігається найбільша концентрація тварин. 

Правильно та раціонально розташовані вентиляторні системи витягують свіже повітря ззовні об’єкта й спрямовують його на тварин, таким чином знижуючи температуру тіла, одночасно переміщуючи гаряче повітря, вологість і гази з виробничої зони в бік вихлопних портів. 

Вентиляторна система разом з охолоджувальною системою випаровування й конденсації під високим тиском допоможе вам вилучити надлишок тепла, який виділяють корови, особливо високопродуктивні. 

Розміщення цих систем у доїльному залі та в накопичувачі відрізняється високою економічною ефективністю, адже їх дія поширюватиметься на всіх фуражних корів, які бувають в одному з цих місць двічі-тричі на день. 

Що ще важливо врахувати у виборі місця розташування системи вентиляції? 

— При встановленні системи вентиляції, орієнтованої на комфорт тварин, першочерговим завданням має бути недопущення коливань температури тіла протягом доби. Ще однією метою має бути мінімізація підвищення температури тіла та зниження часу перебування в доїльній залі та накопичувачі. 

Крім того, висушування підстилки інтенсивним потоком повітря знижує рівень маститів і суттєво зменшує кількість комах на фермі. 

Корови перебувають у стійлових місцях 50–60% часу. І цей час має вирішальне значення для вироблення молока та запобігання захворювань, бо збільшує приплив крові до вимені. 

Важливим також є те, що оптимальна вентиляція збільшує моціон, і корова менше лежить. 

Одним із трьох чинників у створенні найсприятливішого середовища ви назвали освітлення. Як «почути» корову та виробити оптимальне рішення? 

— Для отримання найкращих результатів продуктивності умови освітлення мають відповідати фізіологічним потребам різним фазам росту й розвитку корови. 

Сприйняття сітківкою ока протягом 16 годин на добу — це фізіологічна потреба. Це і є основою сучасного підходу для забезпечення потрібного рівня освітлення у встановленні енергоефективних світлодіодних ламп, згідно з принципами забезпечення комфортних умов. 

Спектр освітлення близько 6000 К забезпечує найкращу реакцію тварин. Використання освітлення в режимі «довгого світлового дня» підвищує ріст і продуктивність клітин вимені, які продукують молоко. 

Було виявлено, що за збільшення тривалості світлового дня збільшується надій до 8%, за відповідного споживання сухої речовини відбувається збільшення на 4–6%. Це особливо важливо в зимові місяці, коли дні стають коротшими й відбувається зменшення надоїв. 

Також покращується здоров’я стада, знижується надлишкова вага, знижується тривалість сервіс-періоду, що зменшує витрати на одну голову та збільшує прибуток. 

Ефект від тривалого світлового дня можна помітити і на нетелях: пришвидшується їх ріст, дозрівання та збільшується молоковіддача в майбутньому. 

Чи не поділитеся лайфхаками, які допоможуть оптимізувати використання системи освітлення? 

— У розрахунку економічної доцільності витрат на закупівлю та витрат в експлуатації на електроенергію та заміну ламп більшість систем можуть окупитися протягом року. 

Під час сухостійного періоду слід зробити цикли освітлення коротшими — для пригнічення вироблення пролактину, що може потенційно сприяти пришвидшенню переходу до періоду лактації. Цей режим відомий як «короткий світловий день» і проводиться у 16–18 год за освітлення менше як 22 Люкс і 6–8 год освітлення у 215 Люкс. 

Загалом використання систем освітлення в режимі довгого світлового дня для забезпечення правильного режиму вашого стада не лише збільшує надої та благополуччя тварин, а й збільшує клітини залозистого епітелію, які виробляють молоко й покращують рівень фертильності. 

Не підкажете, хто в Україні вже застосовує прогресивний підхід вашої компанії до створення мікроклімату у корівнику? 

— Безумовно, для того, щоб правильно спроєктувати і впровадити системи вентиляції й освітлення, орієнтовані на комфорт тварин, фермеру потрібно знайти професіонала. При чому такого, який не лише розбирається в обладнанні, а й розуміється на причинно-наслідкових зв’язках, про які йшлося раніше, а отже, здатен розробити й впровадити систему, яка покращить добробут корів. Це питання для нас принципове. Тому ми дуже прискипливо вивчали список компаній, які претендували на статус офіційного дилера нашої компанії. У результаті зупинили свій вибір на компанії «ЛактаЛюкс». В цій компанії працюють фахівці, які не просто вентилятори продають, а пропонують індивідуальні рішення для ефективного усунення теплового стресу корів у кожному конкретному господарстві.  

Олеся Деркач

журнал The Ukrainian Farmer, серпень 2020 року

Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі The Ukrainian Farmer та інтернетсторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону УкраїниПро авторське право та суміжні права”.
Використання
інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».