Інтерв'ю

Отелення без ускладнень

Ярослав Титух
заступник генерального директора з виробництва «Комишуватський молочний комплекс»

 На Комишуватському молочному комплексі субклінічний ендометрит профілактують за допомогою нового безкаренційного препарата.   

Порушення репродуктивної функції корів призводить до значних економічних збитків господарства. Так, доведено, що через хвороби репродуктивної системи показник запліднення корів зростає до 17–40%, а вихід приплоду і молочної продукції знижується на 18–20%. У господарстві «Комишуватський молочний комплекс», що на Харківщині, з цими хворобами борються системно, зокрема застосовуючи нові ефективні та безпечні препарати. Про досвід лікування післяотельних ускладнень розповів заступник генерального директора з виробництва Ярослав Титух. 

Пане Ярославе, насамперед розкажіть, будь ласка, про своє господарство. Які особливості виробництва? Які результати отримуєте? 

— Наш молочний комплекс входить до групи компаній «Агропросперіс». Спеціалізуємося на виробництві та продажі молока, а також ВРХ живою вагою. Загальне стадо налічує 1900 голів ВРХ, з яких у середньому дійних корів — 700, фуражних — 800 голів, також утримуємо до 350 бичків для реалізації. Корів утримуємо безприв’язно, бичків — прив’язно. Середня продуктивність молочного стада — 29,5 л молока на день на корову, добові надої становлять 21 т молока з умістом жиру 4,10%, білка — 3,42%. 

Специфіка нашого господарства в тому, що крім чистокровного голштина (81%) утримуємо ще українську чорно-рябу молочну породу та 5% монбельярда — для покращення якості молока, збільшення вмісту в ньому жиру та білка. Відомо, що корови голштинської породи є найпродуктивнішими, натомість відсоток жиру та білка у їхньому молоці дещо менший, як порівняти з молоком корів м’ясо-молочного напряму, зокрема монбельярдів. Тож ми цю різницю компенсуємо, змішуючи молоко різних порід. Оскільки раніше наше господарство утримувало м’ясо-молочні породи, то досвід маємо. 

Повномасштабне вторгнення росії стало важким випробуванням для молочної галузі, особливо для господарств, що працюють неподалік лінії фронту, як от ваше. Як вам працюється в умовах воєнного стану? 

— Одразу було важко, хоч ми й не були під окупацією ворога. Нікуди було реалізувати молоко, припинилися постачання кормових добавок — представники молокозаводів і компаній-постачальниць боялися до нас їхати. Перших три місяці після повномасштабного вторгнення трималися тільки на власних кормах, протягом трьох тижнів молоко роздавали  всім охочим: люди з нашого молока робили сир і передавали його військовим. Ясна річ, ми також молоко відвозили нашим захисникам, решту виливали в лісосмуги. За цей період наші збитки сягнули 2,5 млн гривень — через неможливість реалізувати молоко. Нині роботу налагоджено, нашу співпрацю з молокозаводом і постачальниками кормових добавок відновлено. Ціна на молоко та м’ясо стабілізувалася. 

Поговорімо про здоров’я вашого поголів’я. Які хвороби репродуктивної системи найчастіше виникають у стаді? 

— Основна проблема — післяотельні ускладнення: гострий ендометрит, субклінічний ендометрит тощо. Трапляються кістозні хвороби, але завдяки профілактиці та нормованому застосуванню гормональних препаратів їхній відсоток невеликий. 

Які можуть бути втрати для вашого господарства, якщо вчасно не виявити й не пролікувати ендометрит? 

— Через 25 днів після отелення ми готуємо тварин до продуктивного осіменіння. Якщо корова на цей час не вилікувалася від післяотельних ускладнень, доводиться додатково витрачатися на гормональне лікування і навіть на антибіотикотерапію у разі запущеної форми. Через затримання сервіс-періоду недоотримаємо молока, тварина запуститься, і ми не зможемо її вчасно осіменити, а отже, отримати теля і молоко. Але ми намагаємося все робити вчасно, хоч деякі тварини в цю зону ризику потрапляють, але це одиниці. 

Як лікуєте післяотельні ускладнення? 

— Проблему субклінічного ендометриту розв’язали за допомогою нового препарату Метрі-Цеф 3, яким лікуємо вже більше як пів року, як тільки він з’явився на ринку. Вдається повністю вилікувати 63–75% корів. У наших умовах це добрий результат — зважаючи на чутливість групи тварин до певної групи антибіотиків, кратність застосування препарату та його вартість. Дуже важливу роль відіграє правильна та збалансована годівля в період пізнього сухостою та в новоотельний період. 

Наша схема профілактичних заходів передбачає перевірку тварин на 10-й день після отелення. Ми з’ясовуємо характер виділеного з матки ексудату, після чого ставимо діагноз: гострий ендометрит чи перехідна форма до субклінічного. Якщо маємо справу з перехідною формою, застосовуємо Метрі-Цеф 3 — щоб запобігти виникненню субклінічного ендометриту. 

Згідно з нашим протоколом лікування та відповідно до ситуації в господарстві препарат задаємо насамперед у групі новоотелених корів, а також тваринам, у яких виникають рецидиви в групах роздоювання (10%). Оскільки препарат безкаренційний, ним можна лікувати дійне стадо — немає проблем із реалізацією молока. 

Великою перевагою Метрі-Цеф 3 є простота застосування — суспензія міститься в полімерному шприці-тубі по 30 мл, до якого додається акушерська рукавичка та канюля. Жодних додаткових маніпуляцій із приготуванням розчину проводити не потрібно. 

Чому обрали саме цю групу антибіотиків? 

— Насамперед тому, що вона не має каренції для молока. Антибіотиками цієї групи можна лікувати без обмеження в будь-яких технологічних групах корів. Є й інші препарати, якими можна лікувати післяотельні ускладнення, але у разі застосування антибіотиків каренційного ряду тварин треба ставити в окрему групу або в лікувальну, тоді їхнє молоко несортове. Ефективність каренційних і безкаренційних антибіотиків у різних господарствах може бути різною, але економічно вигіднішими є безкаренційні — менше проблем із молоком, а тварина все одно виліковується. 

Яка кратність застосування препарату? 

— Метрі-Цеф 3 застосуємо двічі за курс лікування. На 20-й день перевіряємо і, якщо потрібно, робимо санацію, вводимо препарат внутрішньоматково. На 18–21-й день тварин знову перевіряємо: якщо проблема лишається — додаткова санація. 

Моє бачення: у групі новоотелених корів препарат краще задавати двічі з інтервалом 24–48 год. У групі із субклінічною формою достатньо одного разу. 

Однак тут велику роль відіграє чутливість мікрофлори до цього виду антибіотиків. Під час моніторингу хворих тварин на мастит ми відбираємо ексудат із матки, в лабораторії виконують бакпосіви й визначають чутливість збудника до бактеріальної флори. Таким чином знімаємо питання резистентності. 

Чи застосовуєте цей препарат у комбінації ще з якимись продуктами ТОВ «Амковет-Україна»? 

— Так, найкраща комбінація для боротьби з гострим ендометритом — МетріЦеф 3 та Цефокел групи цефалоспоринів. Це ін’єкційний препарат, який уводять підшкірно чи внутрішньом’язово. У результаті Цефокел циркулює в руслі крові, Метрі-Цеф 3 — безпосередньо в матці. Таким чином, вони доповнюють один одного, допомагають справитися з проблемою. 

Чи користуєтеся продукцією компанії KELA, сертифікованим і авторизованим представником якої є ТОВ «АмковетУкраїна»? 

— Для телят і корів використовуємо Гепаві-кел, який містить вітаміни групи В. Для лікування гострих маститів, кетозів, інших хвороб, що супроводжуються високими температурами, хвороб опорно-рухового апарату користуємося гормональним препаратом протизапальної та протиалергічної дії Декса-кел. Комбікелом лікуємо пневмонії в телят і гострий мастит у групі каренційних тварин — препарат має каренцію для молока. 

Загалом ми користуємося майже всією продукцією KELA — вона якісна. Окрім того, з огляду на тривалу співпрацю й обсяги замовлених препаратів ціна на них прийнятна для нас. 

З ТОВ «Амковет-Україна» працюємо два роки, але особисто я маю досвід співпраці з компанією шість років. Маю тільки добрі враження і від продукції, і від технічного супроводу. 

ГОВОРИТЬ ЕКСПЕРТ  

Ігор Чура, директор з розвитку ТОВ «Амковет-Україна»  

— Метрі-Цеф 3 — суспензія для внутріш ньоматкового вве дення. Це ідеальна комбінація трьох потужних антибіотиків — цефалексину моногідрату, неоміцину сульфату, клоксациліну бензатину та вітаміну А. Застосовується для профілактики й лікування корів із запальними процесами матки (гострий і хронічний перебіг), спричинених мікроорганізмами, чутливими до будь-якого антибіотика, що входить до складу препарату. Вітамін А сприяє відновленню і захисту епітелію, підвищує протимікробну опірність і сприяє збереженню цілісності тканин. 

Однією з переваг Метрі-Цеф 3 для лікування захворювань репродуктивної системи корів є відсутність каренції для молока. 

Метрі-Цеф 3 став четвертим у лінійці препаратів компанії AgrovetMarket, який зареєстрований в Україні, після Дорамек ПД, Цефа-Сек та Цефа-Мілк Форте. 

Нам дуже приємно чути позитивні відгуки від наших партнерів про ефективність препаратів компаній AgrovetMarket та KELA, які ми маємо честь представляти в Україні. Дякуємо за довіру.