Інтерв'ю

Відкритість і чесність — основа нашої співпраці з партнерами

Новий рівень

Таір Мусаєв
віцепрезидент «Баришівської зернової компанії»
Таір Мусаєв

Баришівська зернова компанія Grain Alliance, яка обробляє понад 57 тис. гектарів землі у чотирьох областях України, вийшла на новий рівень співпраці з міжнародними фінансовими інституціями. Так, наприкінці минулого року компанія отримала 10 млн євро кредиту від Європейського банку реконструкції й розвитку на розвиток енергоефективності елеваторного господарства та придбання нової агротехніки, що зберігає потенціал українських ґрунтів. Ці напрями сьогодні активно реалізуються. Зокрема, частину кредиту вже реалізовано у відділенні «Пирятинський елеватор» на придбання нової сушарки, що працює на альтернативному пальному. 

Уже в перші місяці 2020 року «Баришівська зернова компанія» продовжила співпрацю з ЄБРР. Новий кредит призначено для підтримання ліквідності й операційної діяльності підприємства. Технічне сприяння для проєкту надає уряд Японії. Подібні напрями підтримки у ЄБРР надають тільки для чинних партнерів банку в рамках спеціальної програми Solіdarity Packages. Як удається налагоджувати роботу з авторитетними міжнародними партнерами? На чому роблять акцент у «Баришівській зерновій компанії» у подальшому розвитку? Зокрема, про це у своєму інтерв’ю розповідає віцепрезидент «Баришівської зернової компанії» Таір Мусаєв. 

Європейський банк реконструкції і розвитку — один із найбільших міжнародних інвесторів в економіку України. У ЄБРР високі критерії для партнерів. Як вдалося українському агропідприємству отримати таку серйозну підтримку? 

Cпівпраця з ЄБРР — важливий етап розвитку компанії

— Ми наполегливо працювали у цьому напрямі. Відкритість і чесність — основа нашої співпраці з партнерами. Це норма нашої діяльності як із відомими компаніями — виробниками агротехніки й міжнародними фінансовими установами, так і з нашими орендодавцями та з працівниками. Добропорядні й довгострокові відносини — це основна мета нашої спільної роботи. Те, що українці вміють працювати, досягати високих результатів в агровиробництві — давно відомо. Та на сьогодні європейські інвестори бажають саме відкритості й прозорості в роботі. Це природно, адже кожен із них хоче гарантій захисту капіталовкладення. Думаю, ми змогли продемонструвати партнерам з ЄБРР нашу надійність і стабільність не лише в економічному розвитку, а й у питанні прозорості діяльності. Зокрема, тому наприкінці червня ми вийшли на новий рівень нашої співпраці й отримали 7 млн євро для підтримання ліквідності й операційної діяльності підприємства в умовах кризи, яку спричинила пандемія COVID-19. Це спеціальна програма підтримання бізнесу ЄБРР, яку вони ініціювали тільки для чинних своїх партнерів. І ми раді з того, що маємо таких вірних друзів, разом з якими розвиваємо наше підприємство, забезпечуємо робочими місцями селян, сприяємо становленню українського агросектору. 

Куди було спрямовано перший кредит ЄБРР у 10 млн євро? 

— Це програми сталого розвитку, які вже кілька років впроваджуються у «Баришівській зерновій компанії». Їхня суть — максимальна економічна ефективність, збереження родючості українських ґрунтів, енергоефективність і використання відновлювальних альтернативних джерел енергії. І це не просто декларації — ми маємо конкретні напрацювання на кожному напрямі. До прикладу: на поля компанії вже сьогодні вийшла недавно придбана новітня техніка, яка працює за принципом ощадливого землеробства з мінімальним впливом на ґрунти. Також ми активно впроваджуємо системи точного землеробства, від яких сподіваємося вже цього сезону побачити значний економічний ефект. І, звичайно, наша родзинка в українському агробізнесі, яку ми започаткували у «Баришівській зерновій компанії» з 2017 року. 

Мова про елеваторні потужності, що працюють на альтернативному пальному? 

— Точно. І ми вважаємо цей досвід надзвичайно важливим для розвитку української агрогалузі. 

Звідки взялася ідея такого технічного оновлення? 

Пирятинський елеватор продовжує свій розвиток

— Найперше, це знову-таки чесність у роботі з нашими партнерами. Ми — в постійному русі в питаннях удосконалення. Одна з базових мотивацій розвитку елеваторного господарства — надавати якісні й доступні послуги нашим клієнтам. І одним із новітніх проєктів, який ми почали впроваджувати на наших елеваторах, — перехід на альтернативні джерела енергії. Почали цю роботу з Яготинського елеватора у 2014–2015 роках, у 2017-му встановили на Пирятинському елеваторі сушарку з тепловим генератором на альтернативному пальному. Стартували з використання як пального пелет із соняшникової лузги. Отримали значну економію енергетичних і фінансових ресурсів. Стратегічність і користь від наших проєктів побачили відразу — перші позитивні результати зійшлись у часі зі значним подорожчанням газу у 2015 році. Зрозуміло, що цей чинник мав серйозно вплинути на роботу наших елеваторів. Підвищити ціни на основний енергоресурс — це автоматичне підвищення ціни на послуги для наших поклажодавців. Своєю чергою, це ціна на зерно, а отже, і ціна на хліб для українців. Вчасним же переобладнанням наших потужностей ми не лише зберегли й наростили нашу рентабельність, а й запропонували нашим клієнтам гідні та вигідні умови співпраці. До всього — екологічна безпека наших підприємств, практично нульові шкідливі викиди, адже екобезпека — один із пріоритетів розвитку нашої компанії. У результаті розширили програму, почали будівництво в Ніжині Чернігівської області елеватора, який мав працювати тільки на альтернативному пальному. За минулий сезон Ніжинський елеватор потужністю 24 тис. тонн перевалив через себе більше як 70 тис. тонн зерна. Ми й далі розвиваємо напрям альтернативної енергетики. І тепер маємо наступний крок у розвитку — завершуємо монтаж на Пирятинському елеваторі ще однієї сушарки з теплогенератором, який працюватиме на відходах зернообробки. І саме цей проєкт ми реалізовуємо спільно з ЄБРР. 

І до актуального на сьогодні питання відкриття ринку землі в Україні. Чи готова компанія придбавати землю? 

— Я думаю, що співпраця з нашими партнерами-селянами за будь-якого сценарію буде побудована на звичних для нас принципах відкритості й чесності. Хоч це буде придбання землі, хоч оренда. Нашим орендодавцям ми давно повідомили — в разі ухвалення ринку землі ми готові купувати землю за ринковою ціною. Більше з тим — уже сьогодні ми надаємо нашим партнерам усебічну безкоштовну юридичну допомогу в питаннях землі, роз’яснюємо селянам їхні права. Якщо земельну реформу зупинять, ми готові далі працювати із селянами на умовах лізингу. «Баришівська зернова компанія» за понад двадцятирічну історію роботи створила собі добре ім’я в українських селах. Благодійна допомога громадам — це ще одна особливість нашого господарювання. Проєктами благодійного фонду «Баришівська зернова компанія» ми допомагаємо розвиватися лікарням, школам, дитячим садкам, закладам культури й спорту в селах. Тому для нас питання введення ринку землі актуальне, але не надзвичайно гостре. Звичайно, право власності на землю дало б поштовх розвитку агрокомплексу України, підприємства галузі могли б вільно кредитуватися, мати обігові кошти для своєї діяльності. Водночас ринок — це чесна конкуренція й прозорі правила гри. Якщо правила роботи земельного ринку будуть одні для всіх, ми погоджуємося на таку форму. 

Як, на вашу думку, реалізація цього напряму вплине на агросектор? 

— Будь-які новації в питанні землі позначаються на нашій роботі. Адже земля — це наш основний засіб виробництва. Якщо в Україні вирішили, що референдум має визначити право іноземних фірм купувати чи не купувати землю, ми поважаємо українське право. Однак хотів би сказати, що до цього питання не можна підходити, не розуміючи всіх нюансів. Економічна криза в Україні, зокрема спричинена COVID-19, показала багато слабких місць бізнесу. Водночас підприємства з іноземними інвестиціями лишились не просто «компаніями на плаву». У скрутний час ми знайшли ресурси, щоб допомогти суспільству. «Баришівська зернова компанія» надала допомогу лікарням у селах, де ми обробляємо землю. Ми таке широко не афішуємо — це був наш обов’язок як чесного й щирого партнера. Я думаю, що українцям варто дуже обережно й відповідально зважувати всі земельні питання. Чи зможуть дати тільки вітчизняні підприємства ринкову ціну на головний економічний ресурс України? Хто зможе забезпечити цивілізовані, європейські технології обробітку землі? Від відповіді на ці запитання залежить дуже багато і для українців, і для нас, аграріїв. 

У чому сьогодні ви вбачаєте основні запоруки успіху агропідприємства? 

— Найголовніша умова — прагнення до розвитку. Найбільша цінність — це наші партнери. Це якщо коротко. Ми говоримо, що немає межі досконалості, і щоденно підтверджуємо цей принцип. Ми вивчаємо найкращі європейські досвіди організації агровиробництва й намагаємось адаптувати їх до українських реалій. Так, одним із завдань, які ми сьогодні перед собою ставимо, — оптимізація, автоматизація та контроль якості виробничих процесів у підрозділах «Баришівської зернової компанії». Зокрема, нещодавно з групою наших фахівців вивчали можливості компанії Schneider Electriс — одного з провідних європейських виробників систем контролю й автоматизації. І на всіх етапах нашого розвитку ми плекаємо і всіляко розвиваємо відносини з нашими партнерами. John Deere, Pottinger, Vaderstad, Bonfanti — це далеко не повний перелік авторитетних компаній, з якими у нас налагоджена тісна співпраця, заснована на взаємоповазі й відкритості. І, думаю, що саме цей напрям інвестування в сьогоденних реаліях буде найперспективнішим — вкладення в довіру й приязність одне до одного.   

Ігор Середа

журнал The Ukrainian Farmer, серпень 2020 року

Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі The Ukrainian Farmer та інтернетсторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону УкраїниПро авторське право та суміжні права”.
Використання
інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».