Молочні ріки
Продуктивність молочної ферми залежить від багатьох складників, якими не можна нехтувати.
Кожен вибудовує власну стратегію ведення бізнесу. Успішність тваринницького напряму ТОВ «Україна» (Тернопільська обл.) ґрунтується на чотирьох стовпах: правильно підібрана генетика, якісний корм, максимальний комфорт тварин і кваліфіковані кадри.
Головний ветеринарний лікар підприємства Сергій Смолян в інтерв’ю The Ukrainian Farmer розповів, що ці складники в синергії є запорукою здорового високопродуктивного поголів’я, яке дає смачне поживне молоко.
— На сьогодні на фермі ТОВ «Україна» у Скориках налічується 1400 голів корів породи голштин і 2100 — молодняку. Торік ми побудували комплекс із безприв’зним утриманням з аналогічною кількістю поголів’я у с. Кошляки. На сьогодні сумарний добовий надій обох підприємств становить 110 т молока екстракласу. Усю нашу продукцію понад 15 років реалізуємо ТОВ «МК «Галичина».
— Пане Сергію, скільки корів у групах на Ваших фермах?
— Я — за дрібні групи до 150 голів. У нас невеликі групи по 75 голів на безприв’язі й по 50 корів на роздоюванні. На новому комплексі — групи по 150 голів. Чим дрібніша група — тим тварини менше стресують і краще комунікують. Натомість у більших групах складніше із соціалізацією тварин.
— Яку генетику обрали у ТОВ «Україна»?
— У нас на підприємстві — корови породи голштин європейської селекції та «Сімекс Альянс Україна» (Semex Канада). З останніми співпрацюємо тривалий час і завозимо генетику через спермодозу. Завдяки високоелітній сексованій спермі від канадської селекції реалізуємо нетелей.
Щорічно комплекс у с. Скорики реалізує близько 400 голів елітних нетелей. Комплекс у с. Кошляки, який теж користується програмою відтворення із сексованим сім’ям, недалекої перспективи зможе продавати близько 500 голів.
2022 року разом із «Сімекс Альянс Україна» й Андрієм Ботуревичем запланували програму створення плем’ядра, з якого мали вимивати ембріони. Однак унаслідок повномасштабного вторгнення рф ми відтермінували її втілення. По завершенню війни й стабілізації економіки розглядаємо реалізацію програми з вимивання ембріонів. Завдяки пересаджуванню ембріонів генетичний прогрес стада значно пришвидшується, порівнюючи з традиційною схемою генетичного відтворення, де для досягнення цільових показників потрібно 3–4 покоління.
Ведемо племінну селекцію підбором бугаїв-поліпшувачів для розвитку нашого господарства та реалізації нетелей. Цей процес у нас іде паралельно з продажем молока.
Клієнти, які купували в нас племінних нетелей, отримали високі показники продуктивності та здоров’я. Адже ми використовуємо бугаїв, які мають позначки immunity plus, robot ready із закладеним генетикою продуктивним життям протягом п’яти лактацій і молоком із високим умістом жиру та білка.
У нас корови-первістки з вищим генетичним прогресом на піку роздоювання дають 45 л (14 тис. л/лактацію). Це говорить, що ми на правильному шляху.
Адже, як свідчить американський і канадський досвіди, прогрес продуктивності стада напряму залежить від генетичного потенціалу й ефективного використання кормів. У цьому напрямі генетика не стоїть на місці, а розвивається у напрямі підвищення конверсії корму.
— Якому типу годівлі надаєте перевагу?
— Годуємо молодняк тільки товарним цільним молоком після пастеризації. Молоко від маститних корів утилізуємо. Тому маємо можливість виростити здоровий молодняк і надалі мати потенціал для реалізації генетичного прогресу, який ми намітили в наших первісток.
Основна наша ставка — на силосний тип годівлі. Відповідно, саме до вирощування силосних гібридів ми ставимось дуже прискіпливо, починаючи з підготовки поля і підбору гібридів силосної кукурудзи з нашими партнерами, зокрема, компанією «КВС-УКРАЇНА». Фахівці компанії надають нашим агрономам поради щодо технології вирощування не лише кукурудзи, а й озимого жита, люцерни. Цьогоріч ми отримали поживний і якісний силос із гібридів кукурудзи АМАРОС (ФАО 230) та КВС ІНТЕЛЕГЕНС (ФАО 380). В умовах використання наших площ під кормовиробництво ці гібриди були рекомендовані фахівцями «КВС-УКРАЇНА». Вони знають наші типи ґрунтів, умови вирощування, кількість опадів протягом року, технологічні спроможності нашої техніки тощо. Додатково цього сезону успішно працювали з двома гібридами озимого жита селекції KWS: КВС ПРОГАС і КВС МАГНІФІКО. Випробували також гібрид КВС ПРОПАУЕР. Загалом маємо позитивний ефект у годівлі — наші корови задоволені, й нам вистачає вироблених кормів. Ураховуючи те, що компанія KWS є світовим лідером із виробництва насіння силосної кукурудзи та гібридного озимого жита, а також має великий досвід у технології вирощування цих культур, ми довіряємо її фахівцям.
У закладанні силосної маси в траншеї використовуємо багатокомпонентні консерванти, щоб отримувати кращу аеробну стабільність силосу для тривалого зберігання енергетичної цінності корму.
З метою запобігання повторного зігрівання після відкриття ями використовуємо стабілізаційні закваски. Так ми програмуємо ефективне використання наших кормів за високої температури в літній період.
До того ж ми маємо власний комбікормовий завод, тому не сумніваємось у якості вироблених концентрованих компонентів раціону.
Ми оновили всі кормороздатчики із супроводом програми DTM, що дає можливість повністю аналізувати дані. На безприв’язі використовуємо самохідні роботи-підгортачі, а на прив’язі трактор підгортає шість разів удень і двічі вночі. Наші корови забезпечені чистою артезіанською водою.
— Чи доцільна годівля вволю?
— Щоб отримати найвищу продуктивність за добу, корівка має їсти не менше як 22–24 кг сухої речовини, зокрема концентрованих кормів, силосу, сінажу, соломи тощо. Натомість для власного забезпечення потреб організму тварині потрібно їсти близько 8 кг сухої речовини. Відповідно, ми маємо створити такі умови, щоб тварина хотіла споживати більше. Для цього потрібен ефективний менеджмент годівлі: складання раціонів для нормованої годівлі, заготівля якісного корму, ефективне змішування компонентів у міксері, підгортання кормів. Також щоденно треба прибирати залишки та забезпечити привабливість корму й належний фронт годівлі, але щоб пустий кормовий стіл був не довше як 30 хвилин.
Потрібно мінімізувати неефективний час, адже корова має або їсти, або лежати. Копитний станок — не більше за пів години, час на доїння — не більше пів години, перегрупування — 10–15 хвилин. Корова має спожити корм і його жувати. Якщо вона не буде цього робити в комфортних умовах, вона не вироблятиме максимальну кількість молока. Тому приділяємо увагу відпочинку, лежаку, доступу до води, доступу до корму тощо.
Важливо не просто забезпечити корову кормом — він має бути максимально збалансованим, щоб надалі отримати максимально якісне молоко з білком 3,3–3,5% і жирністю 3,8–4,2%. Коли ми створюємо раціон, має значення і довжина порізаної соломи й сінажу, і вологість у загально змішаному раціоні, швидкість його проходження через травний тракт корови тощо. Усе розраховується через системи годівлі: обраховується, який інгредієнт перетравлюється за 12 годин, які за 24, які за 6. Таким чином, створюються умови ефективного використання всіх нутрієнтів кормової суміші на кожному етапі травної системи.
— Якими доїльними установками користуєтесь?
— На нашому підприємстві все доїльне обладнання від компанії DeLaval. Воно дозволяє якісно оптимізувати процес доїння. У нас є доїльна зала по типу «ялинка» (2 по 6) та «паралель» (2 по 15). У новому комплексі сучасна доїльна зала «карусель» на 60 доїльних місць нового типу з роботом для діпінгу: після вимкнення апарату рука-робот обробляє дійки корівок дезінфекційним розчином.
Перед доїнням корівок обробляють скрубером — активною щіткою, яка підготовлює вим’я до доїння.
У кожної доїльної установки є свої технологічні завдання: переддоїльний масаж, обчислення надою, автоматичне вимкнення. Це робиться для того, щоб корова максимально ефективно віддала молоко. Також дуже важливий підбір дійкової гуми. У нас — найсучасніші гуми, які тільки є на ринку. До того ж маємо сервісне обслуговування відповідно до регламенту використання доїльного обладнання.
А система електропровідності проводить ранню діагностику маститу.
— Як часто хворіють корови у ТОВ «Україна»?
— Неонатальні діареї спостерігаємо в менш ніж 2% телят. Аналогічні показники щодо бронхопневмонії. Якщо говорити про мастит, то у нас не більше як 1% на день корів, що перебувають на лікуванні. На новій фермі, де більшість первісток, цей показник ще менший.
Якщо казати про боротьбу з інфекційними хворобами, я все ж таки за профілактику через вакцинацію, якісну годівлю, виявлення захворювання на ранніх етапах і використання ефективних схем лікування. Тварину, яка не може бути використана технологічно, вибраковуємо через групу відгодівлі. Намагаємось не осіменяти корів поза 5–6 лактацію, адже у нас є можливість через сексовану сперму вводити до 30–35% ремонту, тому для нас доцільний генетичний прогрес.
Наразі за застосування схем вакцинації проти інфекційних хвороб, особливо «живих» вакцин, ми не маємо нарікань на здоров’я наших корівок чи молодняку.
Пасивна (молозиво) імунізація наших майбутніх теличок відбувається через сухостійний період: ми проводимо вакцинацію й отримуємо високоімунне молозиво для випоювання, таким чином захищаємо молодняк від ротакоронавірусної інфекції. Відповідно, в неонатальний період майже відсутні діареї та бронхопневмонії. А якщо ще додатково обробляти від криптоспоридії, то взагалі закривається проблема всіх гострих хвороб.
Тому лишається тільки технологічне дотримання годівлі молодняку: дозоване випоювання молока молочним шатлом, гранульований корм, прикорм молодняку після 45 дня загальнозмішаним раціоном. У віці 70–75 днів припиняємо випоювати молоком. Телята ще 10 днів перебувають в індивідуальних будиночках, споживають загальнозмішаний раціон для молодняку, гранульований корм, воду. Далі їх переводять у групи по 12 голів, де вони перебувають до 6-місячного віку. А потім групи збільшують відповідно до технологічних карт.
Щодо гострих проблем, пов’язаних із кінцівками, то маємо копитну бригаду для профілактики та лікування. Розчищення копит бажано проводити не двічі на рік, а раз на чотири місяці. Корова на сухостій має йти розчищена. Важливо після отелення у 60–80 день лактації розчистити, щоб увійти в максимальну фазу віддачі молока. Багато хто не приділяє увагу телицям і розчищають їм копита вже після отелення. А це втрата здоров’я для тваринки, яка зайвий раз боїться стати на бетон.
Також застосовуємо профілактичні копитні ванни, використовуючи мідний купорос, формальдегід, інші комерційні засоби. Адже здоров’я кінцівок має бути таким самим пріоритетом, як годівля.
— А щодо маститу?
— Профілактика маститу передбачає гігієну доїння: активну щітку, здоювання перших цівок, чистоту самої дійки перед доїнням. Найбільша помилка — приєднання корови, яку неефективно витерли перед доїнням. А найпоширеніша кількість маститів — через доїння брудного вимені.
Також звертаймо увагу на гігієну утримання корів. Корова має бути в сухому вентильованому приміщенні, без перегрівання і без стресу. Влітку, коли температура повітря на вулиці становить близько 36 градусів, у корівнику потрібно забезпечити належну вентиляцію і зрошення, щоб мінімізувати тепловий стрес. Адже він активно впливає і на загальну продуктивність, і на захворюваність загалом.
Для вчасного виявлення хвороб користуємось програмним забезпеченням, яке показує зниження надоїв, відхилення якості молока. Додатково поставили на безприв’язі систему рухової активності Afimilk, яка фіксує показники активності жуйки, переміщення, кульгавості, теплового стресу. Лікар перевіряє кожну тварину в списку й після огляду визначає, чи є у неї відхилення. Зазвичай близько 30% тварин зі списку потребують додаткових рішень для ветеринара: кульгавість, субклінічний мастит, прояви атонії, особливо в спеку, коли тварини перегріваються й перестають споживати корм. Тоді знижується жуйка і, відповідно — продуктивність. З такими корівками ми працюємо. Застосовуємо різні розчини для стимуляції роботи рубця і допомагаємо їм пройти цю фазу.
Зазвичай збудники маститу одні й ті самі, тому застосовуємо як місцеві засоби, так і системні антибіотики з 2–3-ї груп, щоб оптимізувати час лікування. Щодо дозування особисто я завжди до рекомендованої дози додаю 10%, бо в місці ін’єкції препарат може неефективно розсмоктуватись. Тобто втрачається пік концентрації діючої речовини. Тому додаю 10% до всіх препаратів. Вакцини даємо за рекомендованим дозуванням.
Ми дотримуємось правила — не проводити понад два стреси в один день. Це допомагає уникнути зниження продуктивності, таким чином ми програмуємо нашу корову на виробництво здорового молока.
— Яка підлога краща для комфорту тварин?
— Доїльний зал і накопичувач, де находяться корови, у нас вкрито гумовим покриттям, щоб тварини не проковзувались в умовах скупчення або стресу. В новому комплексі в групі родильного відділення й проблемних корів підлогу повністю вкрито гумою.
Там, де немає гуми, у нас ромбоподібна нарізка бетону для уникнення проковзування кінцівок тварин. До того ж бетон дає можливість використовувати «флеш-флюму», коли автоматизованими системами скреперів через гідрозмив видаляємо гноївку.
Крім того, під час будівництва корівника ми відмовились від бордюрів на переходах, у доїльній залі й перехідних галереях. У нас все в одному «нулі» — тільки лежак, вкритий гумою, на підвищенні. А на місце відпочинку додатково вносимо січку соломи з дезінфектантом.
— Як часто міняєте підстилку?
— На прив’язі після кожного доїння. На безприв’язі підстилку міняємо через день: автоматизовано трактор зі шнековою насадкою вносить січку соломи. Але вносить із таким надлишком, щоб під передніми ногами було депо цієї підстилки. Це робиться для того, щоб дояр, який виганяє худобу, міг її поновити.
На новому комплексі найближчим часом буде реалізовано сепарацію гною. Тобто суху фракцію після обробки будемо повторно використовувати для підстилки. Тоді вже будемо оцінювати різницю між соломою та підсушеним і сепарованим гноєм. Але у світі доволі активно використовують саме таку підстилку, тому ми також взяли цю технологію для використання у себе.
— Системи вентиляції важливі для комфорту тварин?
— Ми не використовуємо спеціалізовані охолоджувальні агрегати: є вентиляція і є зрошення. Ми намочили корову в доїльному залі, щоб у неї не було стресу, і обдули її максимально.
Залежно від конструктиву приміщення в нас різні системи вентиляції. Зокрема, приміщення з боковою «шторою» у нас експлуатуються для безприв’язі. А в приміщеннях старого зразка з низькою стелею застосовується активна приточно-витічна вентиляція з примусовою подачею повітря.
Наразі ми зупинилися на системі вентиляції фірми Colibri.
Усі дахи нових приміщень побудовано із сендвіч-панелей — цей вид конструкцій запобігає перегріванню і втрат тепла.
ГОВОРИТЬ ЕКСПЕРТ
Сергій Довгий, лікар ветеринарної медицини, директор СТОВ «Сімекс Альянс Україна»
— Наступне покоління Immunity+ — найкращий у світі індекс здоров’я. Використання нового покоління биків серії Immunity+® може допомогти зменшити захворюваність. У доньок биків Immunity+ на 29% менше випадків захворювань. У геномно тестованих телиць, які мають високий Індекс Імунітету, на 33% менше випадків захворювань.
Корови з високим Індексом Імунітету краще реагують на комерційні вакцини.
У доньок биків Immunity+ краща якість молозива. Протягом перших шести тижнів лактації корови з Високим Індексом Імунітету мають сукупно більше імуноглобулінів і беталактоглобулінів у молозиві. Доньки биків Immunity+ мають високу успадковуваність. Ознаки продуктивності — 25–35%. Ознаки екстер’єру — 15–40%. Здатність до Імунної відповіді — 30%. Індекс Імунітету — 22%. Життєздатність — 8–10%. Фертильність доньок — 4–7%. Захворюваність — 2–10%.