Інтерв'ю

Майбутнє вже сьогодні

Богдан Поперечний
директор компанії «Активпроект»

Технологія доповненої реальності дозволяє побачити елеватор до моменту його будівництва й внести зміни на етапі проєктування об’єкта.

Український агросектор радо залучає найсучасніші інноваційні рішення, завдяки яким можна значно оптимізувати як витрати, так і виробничі процеси. Компанія «Активпроект» — одна з провідних проєктних організацій на елеваторному ринку України. За 14 років роботи фахівці компанії реалізували понад 250 об’єктів елеваторної галузі. Навіть під час війни компанія розвивається та впроваджує сучасні технології, які раніше не застосовували на елеваторному ринку України.

Які технології нині розвиває компанія та чим вони привабливі для учасників ринку The Ukrainian Farmer розповів директор «Активпроекту» Богдан Поперечний.

— Пане Богдане, як вплинула війна на роботу вашої компанії?

— Перші два тижні ми, як і всі, були шоковані. Потім почали активно працювати й розпочали з двох стратегічних рішень, які виявилися успішними. Перше — зберегти всіх співробітників, адже в штаті нашої компанії є технологи, конструктори та інженери, програмісти з високою кваліфікацією та багаторічним досвідом роботи у сфері промислового проєктування. Друге завдання, яке ми поставили для себе, — впровадити сучасні рішення в проєктування.

Фахівці нашої компанії і до повномасштабної війни створювали імітаційні комп’ютерні моделі елеваторів, за допомогою яких перевіряли майбутній об’єкт у різних режимах з урахуванням зміни партій, обсягів і характеристик сировини, що надходить, різного технологічного обладнання з урахуванням паспортних, технічних і експлуатаційних показників, аварійних ситуацій тощо. Але хотілося розробити ще більш наочне рішення.

У той момент з’явилося багато вільного часу, і розглядали три напрями вдосконалення проєктування: блокчейн, штучний інтелект і доповнена реальність. Ми завжди шукали способи покращити й спростити демонстрацію проєктних рішень, і тому вибір був за доповненою реальністю в проєктуванні та будівництві.

— Що таке доповнена реальність?

— Це технологія, яка дозволяє побачити майбутній об’єкт на ділянці будівництва через телефон навіть до риття котлованів і заливання фундаментів.

— Які переваги цієї технології?

— На мою думку, необхідно виділити кілька переваг.

По-перше — доповнена реальність дозволяє нашим замовникам оцінити проєкт і детально його розглянути до початку будівельних і навіть проєктних робіт. Це дуже цінно, тому що вносити зміни в побудований об’єкт — зазвичай дуже дорого й потребує багато часу. Маючи можливість інтерактивно обговорювати модель, зміни вносять в об’єкт на етапі концепції. Наприклад, навівши телефон на реальну ділянку будівництва, ви можете відчути масштаб запланованого об’єкта й оцінити, як він розташований до наявних споруд, урахувати можливість зведення другої черги. Також ви побачите, як буде рухатися транспорт з урахуванням нарощування потужностей підприємства в майбутньому.

Включивши режим рентгену, навіть на етапі розробки перших фундаментів, можна чітко побачити, яким буде об’єкт, де розташовуватимуться перша й друга черги тощо. Технологія дозволяє навіть пройти скрізь силос і побачити, що всередині: який вид матимуть фундаменти, аероканали тощо.

По-друге — під час монтажу самопливного та транспортного обладнання монтажники в зручний спосіб розуміють, як мають розміщатися самопливи. Зазвичай монтажники отримують від проєктувальників або технологічну схему, або індексацію. Але остання є доволі важкою для них. З нашого досвіду зазвичай монтажники звертаються до технологічної схеми. Досвідчені монтажники зазвичай самотужки розводять самопливи, але це призводить до відхилення від проєктної документації. Є приклади, коли не витримуються кути сходу самопливів, що вимагатиме зміну схеми маршрутів. Завдяки доповненій реальності людина, взявши телефон у руки, бачить, як мають бути розташовані транспортери, норії, самопливі й, відповідно, їх розвести. Це зручно як для монтажників, так і для замовників, які можуть прорахувати оптимальний рух працівників в тому чи іншому відділенні. За потреби вони зможуть внести зміни в марші чи розташуванні металоконструкцій, що також дуже важливо. Адже коли все зварено й потрібно запускати елеватор, це призводить не лише до затримань у роботі об’єкта, а й до додаткових витрат.

Крім того, завдяки доповненій реальності проєктувальники можуть упевнено розробляти модель елеватора без додаткових запасів по висоті норій або глибині приямків і бути впевненими, що проєктні рішення реалізують без змін. Це значно зменшує витрати на будівельні конструкції.

Також перевагою є можливість презентувати свої проєкти замовникам у величнішому форматі, і цю перевагу оцінили багато учасників елеваторного ринку.

— Справді, вказані можливості дуже вражають. Які були основні труднощі у впровадженні технології?

— Ця технологія вперше застосовується на елеваторному ринку Україні й у світі, вона є інноваційною. Тому багато рішень приходилось впроваджувати самостійно: від адаптування BIM моделі та переведення в доповнену реальність до прив’язування моделі на ділянці. Крім того, ми покращили взаємодію датчиків телефону з модуля, що дало точніше позиціювання моделі на ділянці.

— Якою була реакція ваших клієнтів на застосування цієї технології?

— У більшості учасників ринку це викликає захоплення, адже вони можуть побачити майбутній об’єкт наживу на ділянці. Насправді цю технологію вже застосовують у мобільних іграх, але в промисловому будівництві її продемонстровано вперше. Один замовник навіть пожартував, що почав будувати елеватор тільки через те, що побачив, який грандіозний вигляд матиме об’єкт у нього на подвір’ї.

— Чи є плани щодо розвитку цієї технології?

— Так, обов’язково. Коли я бачу захоплення в учасників ринку, це додатково мотивує впроваджувати нові елементи та функції. Основний час нині приділяємо вдосконаленню освітлення в моделях для більшої реалістичності. Також найближчим часом плануємо впровадити використання окулярів доповненої реальності, що зробить запровадження цієї технології ще зручнішою.

www.ap.com.ua