Інтерв'ю

Компанія FEERUM активно розбудовує елеваторну мережу компанії «Епіцентр»

Продовжуємо будувати

Даніел Януш
засновник і голова правління компанії FEERUM

Польська компанія FEERUM і далі активно розбудовує елеваторну мережу компанії «Епіцентр» 

За 30 років існування компанія FEERUM із незначного виробника елеваторного обладнання виросла до потужного гравця світового рівня. Значний поштовх у розвитку дала робота з українськими замовниками, які на відміну від польських фермерів потребували більших потужностей і швидшого виконання будівельно-монтажних робіт. Про розвиток підприємства ми поспілкувалися з його засновником і головою правління Даніелем Янушем. 

Розкажіть, як все починалося і завдяки чому вдалося досягти такого сучасного стану компанії? 

— Я розпочав займатись елеваторним бізнесом як виробник ще 20 років тому, але вже за чотири роки мені вдалося придбати виробниче підприємство. З того часу спеціалізуюся на виробництві елеваторного обладнання. Відтоді й розпочали продавати обладнання в Україну — ми поставили сушарку для компанії «Пан Курчак» у Луцьку. Потім продавали сушарки, і вже за два роки було укладено першу угоду на постачання обладнання для елеватора на 50 тис. тонн одночасного зберігання з компанією «Агропродсервіс». Це підприємство успішно працює й нині, власник повністю задоволений нашою співпрацею. З цього об’єкта почалися продажі елеваторного обладнання для великих українських підприємств. 

Доволі швидко я зрозумів, що наших потужностей не вистачає для виконання великих замовлень. Тому ми вийшли на Варшавську біржу, і зараз 30% акцій підприємства належать різним фінансовим установам. Отримані гроші було вкладено в будівництво нового заводу й складу, впровадження автоматизації і системи комп’ютерного управління. Потужність підприємства зросла до рівня, коли ми змогли обробляти 25–30 тис. тонн металу на рік. Усе це дало можливість братися за будівництво найпотужніших елеваторів у світі. 

Завод займає 12 га, з них 3,5 га — виробничі приміщення. Компанія також має власний елеватор на 25 тис. тонн, де відпрацьовують усі технології перед упровадженням у серійне виробництво. Окрім сушарок і силосів виготовляємо транспортне обладнання, автоматику, здійснюємо сервісне обслуговування. Ми повністю відповідаємо за роботу елеваторів, які збудували. 

Чим можете зацікавити українських аграріїв? 

— Сьогодні у світі порушено велику кількість ланцюгів постачання, і це значною мірою ускладнює роботу. У Польщі є підтримка експорту, і ми, як виробник, можемо отримувати гроші в польському банку й одночасно страхувати угоди в компанії KUKE. Це дає можливість надавати фінансування для наших замовників до п’яти років під 10–12% на весь строк. Одночасно отримуємо гарантію від страхової компанії, що не залишимося без грошей, навіть якщо раптом замовник не зможе розрахуватися. Ця послуга з’явилася дуже вчасно, під час укладання контрактів з «Епіцентр К», завдяки чому ми змогли запропонувати вигідні умови співпраці в сегменті будівництва великих об’єктів.  

Які сьогодні головні виклики для таких компаній, як ваша? 

— Нині спостерігаємо кризову ситуацію з кліматом — багато країн потерпають від посухи, надмірних опадів, ураганних вітрів, що відчутно впливає на вартість продовольства на світових ринках. Економічна війна між Китаєм і США додає нестабільності, що також погіршує ситуацію. У результаті ціни на зерно пішли вгору й потягнули за собою ціни на інші ресурси. Метал подорожчав удвічі, і це не могло не вплинути на вартість елеваторного обладнання. Утім, доходи аграріїв теж збільшились. І якщо ціни на кукурудзу утримуватимуться на рівні 200 дол. за тонну, підприємці зможуть швидко заробити достатньо грошей для власних елеваторів, створити власну глибоку переробку й посісти провідне місце у світовому постачанні харчових продуктів. 

Де складніше будувати елеватори: в Україні чи Європі? 

— Для нас краще будувати в Україні. Місцеві замовники хочуть, щоб вкладені гроші повертались якомога швидше. Тому тут будівництво й монтаж здійснюють і вдень, і вночі, і навіть у вихідні. Ніде в Європі так не працюють. У нас є великий об’єкт в Танзанії на 200 тис. тонн одночасного зберігання, який будують уже шостий рік. І зовсім інший приклад маємо з компанією «Епіцентр». У 2018 році ми зустрілися з Олександром Герегою, через місяць підписали контракт, і вже за рік збудували елеваторних потужностей на 750 тис. тонн. Навряд чи ще десь у світі так швидко будують. 

Назвіть переваги вашого обладнання. 

— Головною перевагою є те, що ми виготовляємо всі елементи елеватора. Навіть ланцюги для транспортерів також виготовляємо власними силами. Повний цикл виробництва дає нам можливість буди оперативнішими за конкурентів. В умовах сьогодення інші виробники стикаються з дефіцитом сировини або певних елементів, через що зриваються строки будівництва. Запуск елеваторів переноситься на наступний сезон, а це втрати, яких можна було б уникнути. Ми проєктуємо, виготовляємо, маємо змогу повністю оснастити елеватор усім необхідним: від металевих конструкцій до інженерних мереж і автоматики. 

Виробничі та складські потужності FEERUM

Тестування обладнання на власному елеваторі також додає цінності нашим продуктам. Сюди можна додати фінансування й відносну географічну близькість — усе це робить співпрацю з нами зручною та вигідною. В Україні працюють наші сервісні спеціалісти й монтажники, тому немає потреби чекати, поки хтось буде їхати з Польщі, щоб розв’язати технічне питання. 

Які перспективи будівництва нових елеваторів в Україні бачите у найближчі роки? 

— Зараз в Україні загальне виробництво зернової продукції у межах 75 млн тонн на рік. Проте у майбутньому реально подвоїти цей показник. Без інфраструктури зробити це неможливо. А в Україні є залізниця й порти, залишається лише збільшити елеваторні потужності до такого рівня, щоб вантажівки не стояли у чергах. Це буде головним завданням для агросектору на наступні 5–10 років. Також слід зважати, що частка кукурудзи поступово зростатиме, а ця культура потребує більше зусиль із доробки й більших потужностей для зберігання. 

Які елеватори матимуть попит: великі чи малі? 

— Коли у Польщі збудували перші гіпермаркети, задавалося, що вони захоплять увесь ринок. Проте з часом з’явилися середні й малі — для них також є своя ніша. І тут річ не у розмірі, а у швидкості заробляння грошей. Така ж ситуація з фермерами. Малі аграрні підприємства довше накопичують потрібні кошти для будівництва елеватора, тому в них сучасні елеваторні потужності з’являються пізніше. В Україні невеликих господарств доволі багато, однак вони не поспішають будувати власні елеватори на 10–20 тис. тонн. Наразі відбувається процес перерозподілу земельних банків, і залежно від того, яких підприємств стане більше — великих чи малих, змінюватимуться пріоритети в будівництві елеваторів. 

Що зараз будуєте в Україні? 

— Продовжуємо роботу з будівництва елеватора в Антонінах потужністю понад 100 тис. тонн для компанії «Епіцентр». Також готуємося розпочинати кілька нових об’єктів на 50–100 тис. тонн. Старт менших об’єктів очікуємо за рік-два, коли аграрії скористаються високим рівнем світових цін на продовольство й зароблять достатньо грошей для власних інфраструктурних проєктів. 

Наскільки популярними є сушарки FEERUM в Україні? 

— Багато наших сушарок купувала компанія «Епіцентр». Загальна їхня потужність становить 450 МВт, що дає змогу сушити до 50 тис. тонн кукурудзи на добу. Наприклад, на Вінницькому елеваторі компанії «Епіцентр» було встановлено чотири сушарки потужністю 50 МВт. Якщо говорити про інші об’єкти, і перспективні зокрема, замовники зацікавлені саме у наших сушарках завдяки їхній високій продуктивності й енергетичній ефективності. Додатковим плюсом для українських аграріїв є можливість придбання сушарок із низькими фінансовими витратами. У разі використання акредитиву платіж за сушарку можна продовжити до двох років.