Інтерв'ю

Коли вибір має значення

Олександр Похваленко
директор ТОВ «Фрідом Фарм Бекон»

Сьогоднішня розмова з Олександром Похваленком, директором ТОВ «Фрідом Фарм Бекон», про теплові стреси у свиней, вибракування та вакцини.

 

За сучасного різноманіття ветеринарних засобів часто важко зробити вірний вибір. Однак тут слід пам’ятати, що свинарство не пробачає грубих помилок, ціна яких вимірюється продуктивністю або життям тварини. Тож від правильності вибору, наприклад, тієї чи іншої вакцини, залежить ветеринарний добробут свинопідприємтва. І про це ніколи не треба забувати.

 

— Олександре, розкажіть, які ветеринарні проблеми характерні та найбільше турбують свиней у літній період року?

 

— Найбільше турбують проблеми, що пов’язані з підвищеними температурами. Оскільки наше підприємство розташоване на півдні України, це є дуже актуальним питанням для нас — температура може підніматися до 40 градусів і вище. В основному висока температура серйозно впливає на свиноматок, особливо супоросних, і на свиней під час опоросу. Тобто основною проблемою влітку є теплові удари у тварин.

 

— Яким чином боретеся з тепловими стресами у свиней?

 

— Боремося технологічно: ставимо зрошувачі, створюємо холодний туман, максимально вмикаємо вентиляцію — це те, що можна зробити за допомогою цього спеціального обладнання, щоб уникнути перегріву.

Якщо тепловий удар уже стався, тоді намагаємося збивати тваринам температуру. Робимо це простим класичним методом — тваринам вводять суміш анальгіну з димедролом. На сьогодні це — найвдаліший та вигідний спосіб зниження температури за теплового стресу у свиней.

 

— Сьогодні ветеринарні препарати дуже зросли у ціні. Чи не підштовхує це ТОВ «Фрідом Фарм Бекон» до зміни їх постачальників?

 

— Постачальників ми не змінювали, тому що вже маємо напрацьовану схему роботи щодо замовлення ветпрепаратів: основним критерієм вибору будь-яких засобів є здоров’я тварин і якість м’яса. До встановлення цієї схеми ми випробовували багато різних препаратів: як дешевших, так і дорожчих. І таким чином, шляхом випробовування, ми прийшли до сьогоднішньої схеми, обравши найдієвіші препарати, з якими й працюємо.

 

— Які групи препаратів застосовують на підприємстві найчастіше: антибіотики, вакцини, нестероїдні протизапальні засоби тощо?

 

— Основне — це вакцини. На профілактиці різноманітних захворювань тварин заощаджувати не варто, тому що завжди дешевше запобігти якійсь хворобі, ніж потім із нею боротися. До речі, щодо вакцин, то ми послуговуємося препаратами чеської компанії «Біоветта», що мають досить низьку вартість, як порівняти з іншими вакцинами, проти, наприклад, колібактеріозу. Проте, тим не менш, їхня вакцина від колібактеріозу є ефективнішою. Крім того, на товарних фермах, ми вакцинуємо поросят проти цирковірусу, а також щеплюємо свиноматок від парвовірусу — все вакцинами виробництва компанії «Біоветта».

 

— Розкажіть про вакцину «Роковак Нео». В чому полягають її позитивні сторони?

 

— Насамперед вона добре тримає імунітет тварин щодо колібактеріозної та ротавірусної інфекцій. На своєму підприємстві ми спробували, можна сказати, більшу частку вакцин проти цього захворювання, що є на українському ринку: і дорогих, і дешевих, і російського виробництва, і голландського тощо. А 2010 року зупинили свій вибір на «Роковак Нео» від «Біоветта». І зрозуміли, що зробили вірний вибір.

Крім того, хочу наголосити, що був у нас період, коли ми співпрацювали з деякими іншими компаніями, які безкоштовно надавали нам вакцини власного виробництва для дослідів, але все одно ми постійно поверталися до вакцини «Біоветта».

До речі, ротавірус поросят не є поширеною в Україні хворобою, зазвичай її завозять з інших держав разом із поголів’ям. Так, наприклад, до нас у господарство цей вірус потрапив після того, як у 2003–2005 роках ми завезли поголів’я з Великої Британії. І час від часу у тварин проявлялися симптоми цієї хвороби — блювота, діарея тощо.

Ця хвороба не має високої летальності, але вона серйозно впливає на продуктивність, точніше на її втрату. Ця вакцина стимулює імунітет і не дає хворобі проявити себе. Сьогодні симптоми діареї в поросят на нашому господарстві — це рідкість.

 

— Чи застосовуєте пребіотики замість антибіотиків? Обґрунтуйте свою думку щодо їх ефективності.

 

 

— Пребіотики застосовуємо у вигляді підкислювачів або солей. Використовуємо також препарати оксиду цинку та міді. Сьогодні на українському ринку існує низка цікавих препаратів, які ефективні й запобігають діареї в перехідні або стресові періоди. Важливо те, що пребіотики дозволяють взагалі відійти від застосування антибіотиків на виробництві. Всі ці «зелені антибіотики», як їх називають у Європі, ефективно працюють, і це було багато разів перевірено ще до нас.

 

— У всіх склалася думка про те, що нібито ветеринарне обслуговування свиноферми просте, бо період життя свині — це не період життя, скажімо, корови. Строки коротші, а отримати треба тільки м’ясо, а не м’ясо й молоко. Чи все так просто на практиці?

 

 

— До того, як почати працювати у свинарстві, я працював у птахівництві на вирощуванні бройлерів. Ця птиця виростає за дуже короткий період — 42 дні, в той час як свиням потрібно близько 6 місяців. Однак не можна сказати, що вирощувати птицю легше, тому що чим швидша у тварини енергія росту, тим швидший у неї метаболізм і, як результат, тим важче з такими тваринами працювати.

Наведу приклад: якщо отруїться, наприклад, корова, то зазвичай ми маємо в запасі декілька діб для встановлення діагнозу та її лікування, тому що ці тварини мають великий і буферний організм. Якщо ж отруївся бройлер, то найвірогідніше, що він загине за лічені хвилини. А для допомоги та лікування свині в нас є не більше як кілька годин. Тому, навпаки, чим коротший період вирощування тварини, тим складніше працювати.

 

— Як часто виникають проблеми виразок у свиней на відгодівлі?

 

 

— Для нашого підприємства проблема виразок не є актуальною. Вона більш властива підприємствам, на яких для годівлі використовують комбікорм із дуже дрібним помелом.

У нас старий комбікормовий завод, і ми маємо протилежну проблему — частки в кормі занадто великі. Із цього так само випливають деякі проблеми. Наприклад, поїдання комбікорму грубого помелу може ставати причиною діареї в поросят. Також він призводить до економічних збитків, тому що половинки зерна або ціле зерно, потрапляючи в шлунково-кишковий тракт, не перетравлюється, а проходить транзитом, тобто деяка кількість поживних речовин не засвоюється організмом, через що втрачається продуктивність тварин.

 

— Які ветеринарні проблеми є передумовою до якнайшвидшого вимушеного забою свиней?

 

— Як я вже казав, найпершою проблемою в літній період є теплові стреси. Також у разі швидкого приросту мускулатури в поросят на відгодівлі, за 0,9–1кг/добу, коли скелет не встигає рости за масою: такі тварини під час бігу дуже часто ламають ноги на щілинній підлозі.

У зимово-весняні й осінньо-зимові періоди передумовою вимушеного забою є легеневі хвороби, причиною яких є різко змінений клімат (підвищення/зниження вологості, непостійна температура тощо). Легеневі захворювання ми не лікуємо, тому що, коли вже є симптоми таких хвороб, це значить, що ураження набуло масштабного розміру.

 

— У яких випадках і в разі яких хвороб за тварину все-таки варто боротися?

 

— У разі шлунково-кишкових розладів. Це — однозначно.

 

— Які групи тварин дешевше відправити на забій, ніж лікувати: свиноматки, кнурі, ремонтний молодняк, товарне поголів’я?

 

— Дешевше відправити на забій тварин, які вже майже досягли потрібної ваги, приблизно 80–90 кг. Якщо вони проявляють окремі симптоми відхилення у здоров’ї, то їх вигідніше здати на забій, ніж лікувати. Тому що, по-перше, вони вже мають велику живу масу й на цю живу масу потрібно витратити досить велику кількість ветеринарних препаратів. А по-друге, доки ми будемо її лікувати, тварина не буде рости.

Важливим фактором є й те, що за період лікування м’ясо втратить свою якість — тварина або осалиться, або, навпаки, схудне й туша втратить у вартості.

Найчастіше так відправляють на забій товарне поголів’я й кнурів. Лікувати кнурів — немає сенсу, тому що лікування впливає на їх спермопродукцію. Треба чекати близько півроку, доки відновиться якість сперми та його парувальна здатність. Плюс до того є загроза, що після лікування спермопродукція не відновиться.

 

 

Розмову вела Анна Качурець

Інтерв’ю було надруковано у журналі “The Ukrainian Farmer”. Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі “The Ukrainian Farmer” та інтернет-сторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”. Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».