Інтерв'ю

«Додаткові» поросята: розв’язання проблеми

Сергій Добрянський
начальник відділу стратегічного маркетингу і технологій Cargill

Застосування молочних систем дає змогу забезпечити поросят-сисунів необхідними елементами живлення та зекономити кошти.  

Відколи селекціонери здійснили справжню революцію в генетиці свиней, різко підвищивши плідність свиноматок, перед свинарями постало інше питання — збереження та забезпечення усіх поросят гнізда молоком. Адже свиноматки навіть із підвищеною молочністю фізіологічно не можуть вигодувати усіх живонароджених поросят. Нині, обираючи між системою матерів-мачух і замінниками цільного молока, свинарі все частіше віддають перевагу останньому. У чому переваги молочних систем, розповів начальник відділу стратегічного маркетингу і технологій Cargill Сергій Добрянський. 

Пане Сергію, у яких випадках виправдано використання молочних систем? 

— Молочні системи з’явилися певною мірою як відповідь на розвиток багатоплідної генетики, що дала змогу суттєво збільшити кількість живонароджених поросят на опорос. Утім, багатоплідність має й певні ризики, пов’язані з виживаністю поросят. Тож для їх відгодівлі почали залучати свиноматок-мачух, що здорожчує виробництво, адже свиноматки не залучені в інших процесах, окрім годівлі поросят. До того ж їх треба правильно годувати, підсаджувати під них поросят, відповідно — запроваджувати нові напрями роботи на фермі, які потребують додаткових затрат. Інакше ці «додаткові» поросята в гнізді не доживуть до відлучення. 

Тож молочні системи покликані розв’язати проблему «додаткових» поросят, зменшити кількість свиноматок-мачух або взагалі їх прибрати. Окрім того, разом із замінником цільного молока поросята отримують додаткову кількість поживних речовин, отже, на період відлучення такі поросята матимуть кращі показники рівня росту й розвитку. 

Нині ринок насичено якісними престартерними кормами, які також забезпечують поросят елементами живлення. То навіщо потрібен замінник молока? 

— Навіть найкращий престартер не може замінити молоко свиноматки. Воно містить близько 20% сухої речовини, решта — вода. Престартер, навпаки, на 88% складається із сухої речовини, а вологи має всього 12%. У сухій речовині молока свиноматки близько 30% легкодоступного і добре засвоюваного протеїну. У престартерному кормі міститься як перетравний протеїн, так і певна частина неперетравного. Так, найпопулярніший у свинарстві соєвий протеїн завжди містить антипоживні елементи, наприклад, інгібітор трипсину, який навіть за якісної технологічної обробки лишається в кормі. Окрім того, там є алергени й інші антипоживні елементи, які заважають перетравленню протеїну. 

Аналогічна ситуація із жирами: 40% сухої речовини молока — високозасвоювані жири, які одразу розщеплюються після потрапляння у травну систему поросятка, бо здатні легко проникати через стінку тонкого кишківника. Натомість жири в престартерному кормі — у тригліцеридній формі, для розщеплення яких потрібні спеціальні ензими — тоді жири можуть пройти через стінку тонкого кишківника. Але ензимні системи маленьких поросяток ще не працюють на потрібному рівні, тому велика частина жиру в престартерних кормах не засвоюється організмом. 

Вуглеводна частина в молоці свиноматки, яка становить близько 28% сухої речовини, представлена добре засвоюваною лактозою. У престартер також можна додавати лактозу, схожу за своїми властивостями з лактозою молока, і вона буде засвоюватися. Але крім вуглеводів цукрів із кормом в організм поросяти надходять крохмальні вуглеводи, які він не може перетравити в перші дні життя без попередньої обробки. Тобто вуглеводи крохмального походження не можуть бути добре засвоєні сисунами. 

Натомість ЗЦМ поєднує властивості молока матері й престартерного корму. Він дає змогу швидше налаштувати травну систему поросяти, щоб вона могла сприймати та засвоювати корм. Адже мета кожного свинаря — забезпечити максимальне споживання тваринами престартера для кращого росту. Особливо в період до відлучення, бо це індикативний показник розвитку травної системи поросят. 

Як поетапно привчити поросят споживати замінники молока та престартерні корми? 

— Це дуже просто і зручно. В Україні найпоширеніша схема мультифазного використання престартерних кормів. Престартер №1 дають наймолодшим поросятам-сисунам, престартер №2 — для відлучених поросят до 42 дня життя. Таким чином, престартер згодовуємо з четвертого дня від народження й до періоду після відлучення, щоб не було кормового стресу для поросят. Далі — престартер для відлученців. 

З другого дня життя, коли поросятко отримало молозиво від свиноматки, в гніздо, де більше як 14 поросят, доцільно поставити замінник молока і випоювати ним до 14 дня. Далі його рекомендовано замінити на так званий молочний смуз — молочно-рідкий престартер. 

Мета випоювання замінником молока — додатково забезпечити організм поросяти інгредієнтами, якими не можуть забезпечити престартерні корми. Але поросяті все одно бракує молока матері. Натомість разом зі смузом порося споживає максимальну кількість сухої речовини, чого не можна досягнути з престартерним кормом. Перед відлученням (на 24-й день, якщо відлучають у 28 днів) його треба припинити давати, щоб уникнути кормового стресу. 

Схожу схему можна застосувати й у разі відлучення поросят на 21-й день: до 14 дня випоюємо молоком, перед відлученням припиняємо давати смуз, але престартер №1 даємо ще тиждень — щоб не провокувати кормовий стрес, адже в цей період перебудовуються окремі ферментні системи і тварини дуже чутливі до кормових змін. 

Як побудована система подачі замінника молока поросятам? 

— Система подачі замінника молока проста. Головний елемент — блок керування, а також системи змішування суміші, труб і чашок. Питна вода для розведення порошку подається певної температури, для того, щоб молочна суміш виходила із температурою, близькою до тіла свиноматки. Далі готова суміш по трубах за допомогою помпи подається до послідовно з’єднаних чашок у відділі опоросу. Важливо, щоб недопите поросятами молоко не поверталося з чашок у систему — у кожній чашці воно має бути тільки свіжим. Окрім того, система автоматично промивається. 

Нині існують сучасні технологічні схеми із сенсорними контролерами, які дають змогу керувати системою з будь-якої точки світу, контролювати всі показники — дозування суміші, рівень змішування, подачі, температуру. 

Разом із тим інженери-розробники потурбувалися, щоб система лишалася максимально простою для використання. 

Наскільки краще, порівнюючи з кормом, засвоюються нутрієнти із замінника молока, і як це впливає на ріст і розвиток поросят? 

— За час випоювання поросят протягом 24 днів замінником молока і смузом вони отримують додатково частину сухих інгредієнтів, розчинених у воді. Тому, якщо порівнювати молоко, замінник молока та престартер, перевага — за замінником, адже порося більше від потреби молока не споживе, престартер не повністю перетравлюється, а молочна суміш дає йому більше перетравних елементів. Такі поросята більш готові до споживання престартерного та стартерного корму на дорощуванні, мають вищий імунітет. А добре споживання в ранньому віці корму позитивно впливає на його ріст. 

Маючи такі молочні системи, чи можна вирощувати поросят взагалі без молока свиноматки? 

— Для промислового свинарства це актуальне питання. Виявилося, це можна робити, але новонароджені поросята обов’язково повинні отримати молозиво. На другу добу їх уже можна переміщати в спеціальний бокс із відповідним мікрокліматом, де встановлено чашки із замінником молока. Краще відібрати сильніших поросят, а слабших лишати з матір’ю. 

Деку з поросятами ставлять поблизу свиноматки, щоб вони її чули. Після замінника молока поросят випоюють молочним смузом — все за наведеною вище схемою. 

Така система штучного вигодовування довела свою ефективність. Її застосовують у країнах Західної Європи, вони вже є в Україні. Поросята з деки й відлучені від свиноматки не відрізняються за вагою. Перевага молочних систем — вища ефективність використання свиноматок за меншого маточного поголів’я. 

До того ж цей спосіб дешевший від практики застосування свиноматокмачух. Адже, як вже зазначалося вище, мачух треба утримувати, годувати дорогим кормом, залучати додатковий персонал для їх обслуговування. Інвестиції в молочну систему менші, ніж інвестиції в мачух, якщо розрахунок вести в розрізі її середнього строку експлуатації. Розраховуючи ефективність вирощування поросят із використанням замінників молока, рахуємо не лише кількість, а й вагу відлучених поросят. Бо, як показує практика, у разі використання молочних систем можна відлучати поросят і на пів кілограма важчих, ніж на годівлі тільки престартерами, що збільшує середню вагу відлученого гнізда. Такі поросята будуть мати кращий ріст і розвиток на дорощуванні, що позитивно впливатиме на процес відгодівлі у майбутньому.