Інтерв'ю

Чесні чеські овочі

Володимир Тишковський
директор ПП НВФ «Тирас»

ПП «Науково-виробнича фірма «Тирас» із Тернополя питання конкуренції на насіннєвому ринку вирішує за рахунок співвідношення «ціна — якість». Наразі це їй успішно вдається в партнерстві з чеською селекційною компанією MoravoSeed. Про плідну співпрацю з оригінатором насіння та загальні тенденції сучасного овочевого ринку — в нашому інтерв’ю з директором підприємства Володимиром Тишковським.  

Володимире Михайловичу, наші овочівники вже звикли: якщо йдеться про насіння, то частіше про нідерландське чи німецьке. Чим викликаний ваш вибір партнерства з чеською селекційною компанією? 

— У нашому житті багато випадкового. Знайомство з MoravoSeed — той самий вдалий випадок, яким я пишаюся. Нам подобається широка лінійка сортів і гібридів із хорошою генетикою, а крім того, прискіпливість цієї компанії до якості своєї продукції. Такий підхід цілком збігається зі стратегією нашої фірми, адже всі роки роботи, починаючи з 1990-х, ми завжди прагнули високої якості за помірною ціною. Багато років поспіль ми є офіційним і ексклюзивним представником компанії MoravoSeed в Україні. Продукція, вирощена з її насіння, відрізняється високими смаковими й товарними якостями. 

Паралельно ми співпрацюємо з іще однією чеською компанією — Oseva, що пропонує насіння зернових культур: ярої й озимої пшениці, ярого (зокрема, пивоварного) і озимого ячменю, а також ріпаку, сої, гороху. 

Як будь-яке підприємство нашого профілю, разом із насінням надаємо овочівникам агрономічний супровід. І оскільки ми зацікавлені в тому, щоб продукція, яку ми просуваємо, показала себе з найкращих ракурсів, постійно відстежуємо зміни на ринку засобів, що сприяють вегетації рослин: добрив, біостимуляторів, ад’ювантів тощо. 

Ви все насіння отримуєте з Чехії чи займаєтеся також репродукцією в Україні? 

— Все з Чехії. Компанія MoravoSeed, що розташована на території Південної Моравії (місто Мікулов, недалеко від кордону з Австрією), свою селекцію здійснює на двох дослідних станціях. А ось розмноження насіння може проводитися в будь-якому куточку планети, клімат якого вважається для тієї чи іншої культури найбільш сприятливим. Також має значення вартість праці та інші витрати, які накладаються на собівартість кінцевої продукції. Подібна практика серед селекційних компаній є загальноприйнятою. 

Селекція салатів

Далі, після тестування в країні вирощування, все насіння постачається до Чехії, де проводиться його додаткове тестування, сертифікація й повна підготовка до продажу: від лабораторних дослідів до калібрування, очищення й пакування. Лабораторія компанії працює в системі Міжнародної асоціації тестування насіння ІSTA. Завод із доробки оснащений сучасним обладнанням. 

Кожна компанія хоче чимось виділятися. Чи є своя фішка у MoravoSeed? 

— Найперша фішка — все ж таки якість. Те, що відрізняє зовні, — синій колір, в який компанія фарбує майже все своє насіння. На замовлення його можуть додатково обробити інсектицидами та фунгіцидами. Починаючи з цього року, ми будемо пропонувати на українському ринку також дражоване насіння. Речовини, які містяться в оболонці, забезпечуватимуть кращу схожість та стійкість рослин до несприятливих чинників. 

Насіння фасується у фермерські пакети по 500 насінин, 1000 насінин і більше. Я переконаний, що в ціновій політиці нам вдалося знайти золоту середину. Ну а щодо якості, то для досконалості, як відомо, немає меж. 

Всі кажуть про якість. А що таке якість насіння сьогодні? 

— Це жорстке дотримання норм і правил, які існують в Європі, без будь-яких «але». Його підтверджує обов’язкова європейська сертифікація. Другу сертифікацію насіння проходить в Україні. Ми, зі свого боку, завжди намагаємося перевищити норми, які є в нашій країні. Приміром, якщо якийсь параметр має становити не менше 92%, ми прагнемо понад 92%. Саме це дозволяє нам залишатися конкурентними на великому бурхливому ринку.

Томати MoravoSeed

Ми не ставимо за мету обійти гігантів насіннєвого ринку, які мають тривалу історію присутності в Україні, спроможні проводити потужні рекламні компанії. Ми знайшли свою гідну нішу й тримаємося її. Деякі сорти й гібриди від MoravoSeed не поступаються продукції під іншими розкрученими брендами ні генетикою, ні якістю. Наше завдання — донести цю інформацію до овочівників і дати їм альтернативу. 

На кожну партію насіння наш покупець отримує сертифікат якості, що передбачає певний рівень вологості, енергії проростання, схожості, генетичної чистоти. Якщо певний параметр у нас викликав питання, ми досліджуємо вміст упаковки у власній лабораторії фірми «Тирас». Те саме робимо з насінням, що залишилося з попереднього сезону — обов’язково тестуємо. 

Ви кажете, що насіння вирощується в різних куточках Землі. Як же бути з районуванням? 

— Усі нові сорти й гібриди проходять через вітчизняний Інститут експертизи. Адаптація до місцевих умов відбувається на сортостанціях, що розташовані в різних регіонах України. Ті сорти й гібриди, які пройшли випробування, вносяться до Державного реєстру сортів України. Наразі до нього включено понад 200 сортів і гібридів від MoravoSeed. У цьому році від чеських селекціонерів буде передано ще 22 зразки насіння різних культур: капусти, огірків, моркви і перцю. 

Які культури представлені у вашому каталозі на 2022 рік? 

— Усі види капусти: білоголова, червоноголова, цвітна, пекінська, савойська, брюсельська, броколі, кольрабі та навіть листкова — із зеленим і фіолетовим гофрованим листям. Також у нашому асортименті є традиційні для України столові буряки, морква, цибуля (ріпчаста, на перо, шніт, порей), часник, редиска, редька, гарбузи, кабачки; партенокарпічні й бджолозапильні огірки — для відкритого ґрунту й для теплиць; помідори різних кольорів, форм і розмірів, включаючи лінійку чері; баклажани, дрібноі великоплідний солодкий перець, цукрова кукурудза, пастернак, петрушка, селера і кріп. Можемо запропонувати велику лінійку головчастих і листкових салатів. Інакше кажучи, MoravoSeed здатна задовольнити попит найвибагливішого гравця на сучасному овочевому ринку. 

Зустріч з дистриб’юторами

Під впливом Європи українці до свого меню стали частіше включати броколі, різні види салатів та інші зеленні культури. Ці тенденції швидко перехоплюють наші товаровиробники й замовляють нам не просто «щось із салатів», а сорти-гібриди з ознаками, які мають попит у населення. Орієнтуючись на їхні потреби, ми плануємо власні обсяги й приблизно за два роки формуємо замовлення до чеських партнерів. Щось новеньке пропонує нам зі свого боку й MoravoSeed. Тобто це постійний обмін інформацією, який враховує як попит фермерів, так і кінцевих споживачів. Наприклад, є культури чи сорти, які ми раніше продавали лише аматорам. Зараз, намагаючись розширити свій асортимент, їх питають фермери. 

Можете назвати лідерів продажу? 

— Їх у нас кілька. Наприклад, гібрид солодкого перцю Цинтія F1 і сорт Монанта, морква Харізма F1, огірок Алгамбра F1, коренева селера Астерікс F1, сорт цибулі порей Термінал. Популярною стала майже вся лінійка салатів. 

Чи переважають клієнти певних регіонів? 

— Звісно, більше замовлень маємо з південних областей: Херсонської, Миколаївської, Запорізької, Одеської, бо там  і овочів вирощується більше, за ними йде Дніпропетровська область. Але свій сорт чи гібрид у сортименті чеської компанії знайде представник будь-якого українського регіону. В основному продукція призначена для відкритого ґрунту, однак є пропозиції й для плівкових теплиць. Певний розподіл між регіонами є за культурами. Приміром, попит на білоголові капусти більший на Західній Україні. 

На початку бесіди ви сказали, що на ринку засобів для поліпшення врожаю з’являються нові цікаві продукти, які ви пропонуєте своїм клієнтам. 

— Ідеться про різні препарати від різних компаній. Наприклад, американська Brandt, що веде свою історію з 1953 року, розробила лінійку спеціальних мінеральних добрив для листкових підживлень всіх видів рослин, зокрема овочів та ягідних. Молекули, створені за інноваційною технологією, здатні швидко доставляти елементи мінерального живлення до точок росту рослин і накопичувати їх у тій чи іншій частині. Застосовуються вони в різні цикли розвитку рослин — від обробки насіння до фази стиглості плодів. 

Французька компанія FertiPlus France для позакореневої обробки та фертигації пропонує свої комплексні препарати (рідкі добрива, біостимулятори). Вони містять гумінові кислоти, фульвокислоти, амінокислоти та екстракти морських водоростей, що прискорюють процеси всередині рослин і допомагають їм чинити опір негативним чинникам. 

Скажімо, минулого року один із препаратів — стимулятор розвитку кореневої системи Біорайз цієї компанії — на розсаді овочів у теплиці на Львівщині показав високу ефективність. Активний розвиток кореневої системи (про який свідчить поява великої кількості корінців білого кольору) почався вже на 3-й день, тоді як найбільшим рекордом господаря-дослідника був 5-й день. Препарати FertiPlus відомі у світі, але нові для України, їх зареєстровано лише навесні 2021 року. Для всіх груп рослин (пасльонових, гарбузових, капустяних, коренеплодів, ягідників) компанія розробила окремі програми живлення. 

Утримувати тривалий час вологу в прикореневому шарі, уповільнити випаровування та сприяти розвиткові кореневої системи покликаний препарат Аквасорб від французької компанії SNF. Тема використання водоутримувального агента не нова, але серед вітчизняних агровиробників маловідома. Суперабсорбент Аквасорб — це дрібні гранули, які вносять до ґрунту під час посіву. Під дією опадів чи поливу гранули розбухають і утримують вологу в прикореневому шарі, не даючи їй просочитися вниз чи стекти. Разом із водою гранули утримують азотні добрива, і це сприяє їхньому поступовому й повному засвоєнню. Тривале зберігання вологи в ґрунті дозволяє рідше вмикати систему зрошення. А для регіонів без поливу це взагалі знахідка. Минулого сезону Аквасорб був застосований на полі одного з наших клієнтів, де була висаджена біла цибуля від MoravoSeed. Прибавка до врожаю перевершила очікування — 30%. Цікаво, що за підрахунками іншого фермера, який використав Аквасорб на частині соняшникового поля, витрати на технологію із застосуванням засобу і без нього були однаковими. При цьому фермер завдяки препарату Аквасорб отримав із кожного гектара додаткові 1,5 тонни врожаю. 

Ну й не можна не сказати про унікальний препарат Алгомель Пуш від французької фірми Olmex. Наразі це єдиний у світі препарат на основі червоних водоростей. Їх збирають на півдні Бретані у Франції. Збирають лише ті, що відірвалися від ареалу, тобто не порушуючи екосистеми. Технологія переробки дозволяє зберегти низку мікроелементів. Порівняно з іншими препаратами, які містять водорості, в екстракті Алгомель Пуш у 5 разів більше сухої речовини, у 100 разів — ауксинів природного походження, у 5 разів більше амінокислот. На овочах концентрат використовують тричі: занурюючи в нього розсаду, через 15 днів після висадки і через 15 днів після першої обробки. У результаті маємо активний розвиток кореневої системи, вегетативний ріст, закладання високого врожаю, захист від патогенів, краще засвоєння поживних речовин. 

Як відстежити ефект від цих препаратів? Їх можна застосовувати разово чи за схемою? 

— Їх потрібно застосовувати за схемою, що розроблена для кожної культури, тобто обробки проводити у певній фазі розвитку рослин і певною дозою. Перед посадкою та для збалансування живлення макроі мікродобривами ми пропонуємо клієнтам зробити аналіз ґрунту і листкову діагностику. Комплексний підхід завжди дає комплексний ефект.