Прикарпатські суниці — з розумом і душею
Фермерське господарство «Беррі Прикарпаття» розташоване поблизу Івано-Франківська. Тут у тунелях іспанського типу вирощують суниці садові. Попри те, що територія господарства невелика, ягоди «Беррі Прикарпаття» за їхню високу якість добре відомі споживачам Франківщини.
Про два рекорди України — найбільшу ягідну карту держави та найдовший суничний пиріг, зафіксовані в серпні на першому ягідному фестивалі ZahidBerryFest на Прикарпатті, ЗМІ писали чимало. А от про організатора фесту Богдана Лутчина, власника ФГ «Беррі Прикарпаття», і його ягідну плантацію в тунелях, згадували набагато менше. «Плантатор» вирішив заповнити цю прогалину і поспілкувався з паном Богданом. Він поділився досвідом, як вирощувати суниці на Прикарпатті, випробовувати нові технології та набирати персонал. А також розповів, якими шляхами можна популяризувати свій бізнес, включно із соціальними проєктами.
Господарство з вирощування суниць садових у Чукалівці невелике, воно розташоване на земельній ділянці площею до одного гектара, яку фермер орендує у місцевих пайовиків. З усієї площі 64 сотки — під накриттям, і ще обладнують одну теплицю на 22 сотках. Вирощують ягоди в теплицях так званого тунельного типу на крапельному зрошенні.
— Пане Богдане, розкажіть про історію створення підприємства. Як швидко зважилися на інвестиції в захищений ґрунт?
— Все почалося з мрії створити господарство європейського зразка. Свого часу я часто їздив за кордон і бачив, як наші заробітчани там гарують. Мене неабияк дивувало, чому наші розумні працьовиті люди підіймають ягідну галузь сусідніх держав замість того, щоб знайти можливість гідно заробляти у себе вдома. Далі все було банально: приїхав трактор, виорав поле. Підготували ґрунт і висадили саджанці. Як і всі початківці, спочатку я бачив цей бізнес у рожевих окулярах. Сподівався, що вийде одразу. Але потім, як і в багатьох інших, погода розставила все на свої місця. Дощі, приморозки зробили свою справу. І коли викидаєш 10–12 т зіпсованої продукції в яму, думаєш, що зробив не так. Тоді розумієш, що так далі працювати не можна. Тому ми перейшли на вирощування ягід у тунелях. Це надійно. У сільському господарстві прогнози — занадто складна річ, ми втомилися залежати від примх погоди. Натомість вирощування ягід у закритому ґрунті — передовий європейський досвід. Навіть у таких країнах, як Іспанія, Греція, фермери масово переходять на тунелі й теплиці, хоча в них світла й тепла набагато більше. Зваживши на цей досвід, ми звернулися до харківської фірми «Будтеплицагро». Вони зводять теплиці й тунелі з нуля, використовуючи оцинковані труби та плівку грецького виробництва, яка розсіює ультрафіолет на 25%. Плівка, що розсіює світло, — ідеальний варіант для суниць садових нейтрального дня, що плодоносять з весни до пізньої осені. Ми вирощуємо саме такі.
Коли ми перейшли на культивування ягід під накриттям, одразу отримали результат. Наші тунелі — іспанського типу, тобто є можливість провітрювати їх з усіх боків, якщо підняти боковини. Ягоди в них захищені від погодних аномалій. Приморозки їм не страшні, дощі на них не падають. Під час спекотної сонячної погоди ягоди не отримують опіків. Менше проблем із хворобами, адже рослини висаджені на мульчувальну плівку, вони не контактують із ґрунтом. Крім того, ягоди в захищеному ґрунті дають приблизно на 20% більший урожай, ніж у відкритому. А це теж плюс.
— Які чинники найважливіші для успіху в ягідному бізнесі?
— По-перше, треба починати з якісного посадкового матеріалу, тобто саджанців, але з ними в Україні якраз проблема. У нас чимало охочих посадити суниці садові, є достатньо ентузіастів, які хотіли б цим займатися. Однак якісні саджанці продають у нас великі компанії, але купити в них можна лише партію від десяти ящиків, тобто 4–10 тис. штук. Абсолютна більшість початківців не має фінансової можливості придбати велику кількість саджанців. А в Європі придбати кілька десятків якісних рослин нових ліцензованих сортів можна запросто.
— На якому посадковому матеріалі зрештою зупинилися?
— Ми надаємо перевагу сортам нейтрального світового дня італійської селекції, нині вирощуємо сорт НСД Мурано. Спочатку я орієнтувався на сорти за відгуками в інтернеті й навіть не розумів, що кожен із них у різних регіонах України поводиться інакше. Але методом проб і помилок ми вийшли на ті ягідні сорти, які ефективно плодоносять саме на Прикарпатті, тобто за характерних для нашої області природно-кліматичних умов. Наш сорт Мурано адаптований до перепадів температури, дає пристойний урожай. Споживач купує очима, тож нам важливо дібрати такий сорт, який був би передусім смачним, зручним для транспортування і привабливим для ока.
А загалом ідемо в ногу з часом і спочатку випробовуємо 2–3 сорти на невеликій ділянці, щоб зрозуміти, як вони в нас почуваються. Скажімо, комп’ютери й телефони потребують регулярного оновлення програмного забезпечення, тоді вони працюють швидше. Так само й сорти треба час від часу змінювати, орієнтуючись на нові. Нам, малим ягідним господарствам, простіше перепрофілюватися, оскільки ми маємо 50–100 тис. рослин. А тим, хто садить, приміром, 100 млн це зробити важче. Ми мобільніші, швидше можемо переформатуватися. У цій ситуації ми почуваємося краще, більше відгукуємося на новинки.
— Яка схема посадки суниць садових у тунелях?
— У нас загущена посадка. Відстань у міжряддях для сорту Мурано становить 1,20 м. У рядку — приблизно 12 см.
— Скільки в господарстві працює людей? І загалом яка ситуація з персоналом?
— Колектив у нас невеликий, маю від 3 до 12 помічників. Свого часу я мав досвід підбору персоналу, тому надаю цьому велике значення. Людський чинник у бізнесі — надзвичайно важливий. Працівникам має бути на роботі комфортно. Можна бути великим бізнесменом і мати креативні ідеї, але якщо не дбати за персонал — то хто їх буде реалізовувати? У мене люди працюють з 6-ї до 10-ї ранку, і за ці чотири години заробляють 500 грн. Потім увесь день вони вдома. Їм не доводиться збирати ягоди під дощем і в спеку десь по траві, як у деяких господарствах. Завдяки цьому плинності кадрів як такої у нас немає.
— Куди реалізуєте ягоди?
— На свіжий ринок. Наші ягоди перевірені, екологічно безпечні, у них удвічі менше нітратів від норми. Ресторани, які спочатку брали 3–5 кг щодня, тепер замовляють 20–25 кг ягід на день. Без перебільшення скажу, що продукція «Беррі Прикарпаття» популярна. Вважаю себе фермером нового покоління, який повинен тримати марку. Ми показуємо те, що вирощуємо. І продукція має бути лише високої якості. Великі ягоди продаємо, дрібні переганяємо через блендер і робимо пастилу. Під час карантину практикували інтернет-доставку.
Працюємо без посередників. Зібрані вранці ягоди розвозимо по торгових мережах Івано-Франківська, зокрема у торгову мережу «Тростянецький» та невеличкі магазини крафтових виробників. Спілкуємося з продавцями і чуємо відгуки про свій товар. Тішимося, що нас починають впізнавати. Приємно, якщо зранку ми ягоди привезли, а вже після обіду нам телефонують і просять іще. Частину, як я зазначав, забирають ресторани. На базарі не продаємо.
— Чи розглядаєте можливість кооперації?
— Свого часу з нами вели перемовини покупці з Дубая, на черзі був Катар. Після розмов з колегами-ягідниками з Тернополя та Львівщини я зрозумів, що виходити на експорт зарано, ми не маємо ще таких обсягів продукції, які потрібні для постачання. Це в перспективі.
— Як себе рекламуєте, щоб вашу продукцію знали й вона була затребувана?
— Зараз є багато інтернет-ресурсів, де можна це робити. А можна організувати ягідний фестиваль ZachidBerryFest, як це зробили ми. Ми показали приклад, як працювати й заробляти в Україні — ось основний меседж цього фестивалю. А ще ми привезли на фестиваль дітей зі спеціалізованої школи Рогатина, започаткували благодійний аукціон, вручили усім подарунки. Окрім того, запросили сюди ягідників з усієї області, де вони могли представити свою продукцію. Зафіксували два рекорди України, і тепер усі знають, що їх автор — наше підприємство «Беррі Прикарпаття».
— Які плани маєте?
— Хочемо розширюватися, будувати цех для заморожування продукції. У перспективі будемо давати людям саджанці, щоб вони вирощували суниці садові на своїх ділянках і згодом продавали нам. А ми робитимемо суничні джеми.
У майбутньому також плануємо вирощувати ягоди на гідропоніці. До речі, донедавна найбільш ранні ягоди достигали на Закарпатті. Тепер ми одночасно з ними починаємо продавати перші суниці й завдяки цьому можемо більше заплатити своїм збиральникам.
На жаль, в Україні є проблема з доступними кредитами. А якщо немає кредитів, не будеш рухатися далі.
— Що можете побажати початківцям?
— Не боятися розпочати власну справу, а якщо виникають питання — звертатися за порадою. В Україні вже є чимало успішних ягідних стартапів, як модно називати нові проєкти, тож є в кого й чого повчитися.
ГОВОРИТЬ ЕКСПЕРТ
Євген Корнейко, заступник директора зі збуту ТОВ «Будтеплицагро»:
— Від багатьох подібних наше підприємство відрізняється тим, що ми не просто продаємо плівкові теплиці ангарного типу, а й самі їх використовуємо. У двох теплицях власного виробництва 10 . 32 м наше фермерське господарство вирощує садові суниці на гідропоніці й виноград. Тобто з року в рік маємо можливість спостерігати, як під час експлуатації поводяться наші конструкції, та визначаємо, чи ймовірні подальші удосконалення та в якому саме напрямі. У 2010 році ми починали з базових теплиць для культур, які не потребують підв’язування, потім додали посилені конструкції для рослин, що в’ються, та енергоощадні з подвійною плівкою й різними системами провітрювання: фронтальною, боковою, верхньою. Наступним кроком було впровадження конструкцій тунельного типу «Весняні». Розроблені також теплиці круглої й готичної форми, засвоєно виробництво блокових теплиць.
Наразі «Будтеплицагро» пропонує промислові стаціонарні теплиці завширшки від 7 до 12 м, різної довжини, із 18 варіантами компонування куполів. Невеликі за розміром конструкції встановлюємо в розсадниках декоративних рослин та у дачників. Усі конструкції виробляються з міцної, не схильної до корозії оцинкованої труби. Конструкції тунельного типу — полегшений варіант, адже ними накривають великі ділянки з насадженнями, їх можна швидко змонтувати, а відносно невелика вартість робить їх привабливими для господарств.
Географія наших клієнтів охоплює три континенти: Європу, Азію, Африку. Теплиці від «Будтеплицагро» використовуються аграріями Польщі, Хорватії, країн Балтії, Казахстану, Замбії та Уганди. Не кажучи вже про Україну, де десятки теплиць встановлені в Харківській, Дніпропетровській, Київській, Полтавській, Сумській, Вінницькій, Хмельницькій, Львівській, Херсонській областях.
Здаємо роботу під ключ, надалі надаємо супровід, сервіс та ремонт у разі настання стихійного лиха. У теплицях на замовлення може бути встановлений автоматизований полив і провітрювання, система опалення й зашторювання.