Агромаркет

Всеукраїнський практичний форум «ВЛАСНИЙ ЕЛЕВАТОР», м.Львів, 2022 рік

Поділитись:

На форумі «Власний елеватор — 2022» провідні фахівці галузі презентували сучасні технології зберігання зерна й ділились досвідом їх застосування в Україні під час війни

Російсько-українська війна 2022 року вплинула на всі галузі економіки нашої країни. Припинення експорту продукції, зокрема зерна, через чорноморські та азовські порти, бойові дії — усе це серйозно вплинуло на роботу експортно орієнтованих компаній, а для аграріїв стали важким випробуванням на міцність. Як свідчать провідні експерти галузі, логістика «грає» весь український зерновий ринок. Тому елеваторна галузь має стратегічне значення для розвитку аграрного бізнесу України.

Якщо додати до цього проблеми вимкнення електроенергії, різке підвищення цін на природний газ, то можна було б очікувати величезних проблем у роботі сучасних елеваторів нашої країни. Однак абсолютна більшість із них вчасно підготувалися до нового сезону приймання та оброблення зерна й працюють і далі, ведуть реконструкції та шукають сучасні високотехнологічні рішення для зменшення витрат на одиницю очищення і сушіння зерна. Загалом галузь стає дедалі більш технологічною та ефективнішою, що вимагає від керівників і власників іншого підходу до кадрової політики, подальшого впровадження систем автоматизації та сучасних інтелектуальних рішень. Питання заміщення природного газу на інші джерела енергії набуло значної актуальності, і переважна більшість користувачів цього зручного палива активно шукає способи застосування альтернативних джерел енергії для сушіння зерна. Тож на ці та багато інших запитань учасники всеукраїнського практичного форуму «Власний елеватор — 2022» шукали й отримали вичерпні відповіді.

6 грудня журнал The Ukrainian Farmer провів масштабний всеукраїнський практичний форум «Власний елеватор — 2022», на якому спеціалісти елеваторної галузі взяли участь в обговоренні гарячих елеваторних тем, поспілкувались із колегами й партнерами. Під час панельних дискусій елеваторники йшли тернистим шляхом до істини, залучаючи провідних експертів, зокрема керівників елеваторів, головних інженерів відомих підприємств, виробників технологічного обладнання.

У центрі уваги учасників форуму була робота елеваторів під час війни, ті виклики, які долають.

Пошук альтернативних рішень для зерносушіння став однією з найважливіших проблем, які вони розв’язують. Про власний досвід експлуатації елеватора на двох джерелах енергії, роботу потужного елеватора у 2022 році та можливості подальшого переходу на різні джерела експлуатації розповідав В’ячеслав Тимчук, директор ТОВ «Інтерагроінвест», «Епіцентр-К» (Київська обл.). Він переконаний, що помилки, яких припускаються спеціалісти в проєктуванні й будівництві, коштують дуже дорого. Особливо помилки щодо джерел енергії цих підприємств. У своєму виступі керівник підприємства наголосив, що одним із варіантів розвитку елеватора є використання когенераційного обладнання — комплексу обладнання, що працює за способом комбінованого виробництва електричної і теплової енергії або перетворює скидний енергетичний потенціал технологічних процесів на електричну та теплову енергії.

Про ще один дуже привабливий приклад з організації ефективної експлуатації елеваторів і зерносушильного обладнання розповів Олександр Холод, генеральний директор ТОВ «Торнум Україна», яка виступила генеральним партнером форуму «Власний елеватор — 2022». Олександр Холод зауважив, що виклики елеваторного сезону-2022 — доступність енергоносіїв, сушіння олійних культур із високим умістом вологі, сушіння в зимовий період, наявність потужностей для зберігання врожаю. Як одне з ефективних рішень компанія Tornum пропонує аграріям, елеваторним підприємствам інноваційну комбіновану систему з водяним теплообмінником і газовим пальником, що працює на пропан-бутані для зерносушарки TORNUM REX6-28-4.

Темі енергонезалежності й переходу на альтернативні джерела палива була присвячена доповідь Івана Корженка, директора ТОВ «Греко Груп». Він наголосив, що твердопаливні системи «Греко» забезпечують автоматизований процес сушіння з дотриманням необхідного температурного режиму й технічних вимог зерносушарок.

Про альтернативні джерела енергії, зокрема сонячні електричні станції, як гарантоване джерело живлення розповів Михайло Ганчук, генеральний директор ТОВ «Промавтоматика Вінниця». Михайло Ганчук зауважив, що вартість електричної енергії в Україні нині найнижча у Європі. Строк окупності таких СЕС — 4–5 років.

Переходу на альтернативні джерела палива в роботі елеватора, розвінчуванню міфів щодо їх неефективності був присвячений виступ Юрія Фаренюка, директора ТОВ «ТЕФФ». Він сказав, що наразі чи не головним питанням є ціна енергоносіїв і пошук оптимальних способів скорочення витрат на сушіння зерна. Нині багато елеваторів починає використовувати теплогенератори й наражається на низку труднощів, а саме зі зниження продуктивності сушіння.

Використанню альтернативного палива на зерносушарках одного з елеваторів Тернопільської області була присвячена розповідь Валерія Федорейка, директора Центру енергоефективних технологій ТНПУ ім. В. Гнатюка. Генератор цього елеватора працює на відходах аграрного виробництва, що подають на вихрові генератори-утилізатори біогаз.

Окремо про тренди зернового ринку України говорив на форумі Святослав Ткаченко, CEO Agro Marketing Agency. Він наголосив, що станом на 1 грудня нинішнього року маємо врожайність зернових і олійних культур у межах 80,9 млн тонн. Це на 26% менше проти тогорічного показника.

Другий блок питань форуму було присвячено будівництву перевалювального елеватора із сушаркою, технічним можливостям збільшення ефективності зерносушильного обладнання.

Потужний початок та інтерес вніс в обговорення майбутнього елеваторної галузі України Олексій Харсун, виконавчий директор сільськогосподарського обслуговчого кооперативу «Зерновий» (Дніпропетровська обл.). Він порушив тему ефективності обладнання для кооперативного елеватора. Саме проблеми та переваги діяльності кооперативного елеватора могли обговорити учасники заходу.

Тему покращення технічного стану елеваторів розвинув Дмитро Коломоєць, керівник технічного відділу ТОВ «Фабрика рукавних фільтрів», який розповів про труднощі в інтеграції очисних систем у сучасні підприємства. Також він зазначив, що багато нових елеваторів будують взагалі без систем очищення через бажання зменшити початкові інвестиції. Такий підхід надалі ускладнює модернізацію мереж і в перспективі збільшує загальний розмір капіталовкладень у будівництво.

Запропонував нові рішення для очищення зерна і Микола Музика, керівник науково-технічного відділу компанії OLIS. Цей виробник зосередився на удосконаленні наявного модельного ряду машин, які закривають потреби в різних рівнях продуктивності до 300 т/год в режимі попереднього очищення. Від роботи проєктанта — його рекомендацій щодо вибору обладнання й побудови технологічних схем — залежатиме ефективність роботи всього підприємства.

Темі чистоти зерна під час відвантаження присвятив свій виступ Михайло Косюхно, директор «Сожам Україна». Пан Михайло ґрунтовно розкрив переваги системи обробки зерна від шкідників, зазначивши, що необхідно, що можна робити та що не припустимо при знезараженні зерна для зберігання чи експорту. Цікавими для елеваторників були детальні інформації щодо технологій захисту зерна впродовж зберігання.

Великий інтерес і бурхливе обговорення викликала доповідь Віри Розуменко, директорки ДП «Зернятко» (Чернігівська обл.). Віра Прокопівна дуже ретельно розповіла про будівництво елеватора, висловила низку власних бачень тих чи інших технологічних рішень, правильності вибору обладнання, особливо зерносушильного. Доповнив її виступ Іван Іскерський, директор приватного підприємства «Енергоощадні технології НВО» (Тернопільська обл.). Він емоційно говорив про керування елеватором в умовах війни, досвід застосування альтернативного палива.

Сергій Куць, керівник проєктів ТОВ «Сій Добро», що представляє на українському ринку зерносховища Buschhoff, присвятив свій виступ можливостям створення сучасного елеватора, зауважуючи не лише на будівництві власного підприємства, а й на переробці зерна на комбікорми, що дозволить отримати додану вартість за вирощену продукцію.

Загалом всеукраїнський практичний форум «Власний елеватор — 2022» дістав безліч позитивних відгуків від гостей і спікерів. Можливість живого спілкування дала змогу приєднатися до сучасних трендів в елеваторному бізнесі. Жваві обговорення порушених тем ще раз підтвердили їх актуальність. Як зазначали гості форуму, досвід інших компаній дає змогу заощадити час, зусилля і матеріальні ресурси, що є найбільшою цінністю таких подій.

Поділитись: