Всеукраїнський практичний форум «МОЛОЧНА ФЕРМА», м.Львів, 16 березня 2023 року
«Зниження собівартості сирого молока» — такою була основна тема Всеукраїнського практичного форуму «МОЛОЧНА ФЕРМА», що відбувся 16 березня 2023 року у Львові.
Організатором заходу виступив журнал The Ukrainian Farmer, котрий відстеживши основні тенденції розвитку галузі, спланував теми доповідей, щоб надати відповіді на всі проблемні питання, що виникають у спеціалістів, які працюють у молочному виробництві.
У рамках форуму ми зібрали найкращих спікерів — провідних фахівців своєї справи, що мають багаторічний досвід роботи в галузі та унікальний практичний досвід і запропонували аудиторії форуму найактуальніший і практичний контент.
Окрім якісного наповнення програми форуму учасники заходу отримали індивідуальні консультації спеціалістів й обмінялись досвідом у вузькому колі своїх колег. У рамках міжнародного практичного форуму було створено максимально комфортні умови для якісного нетворкінгу та ділових зустрічей. Окрім того, учасники форуму мали доступ до інформації як в офлайн, так і онлайн форматах.
Генеральним партнером форуму виступила компанія «Хіпра». Партнерами заходу стали такі компанії, як: «Сій добро», «Альфа-Вет», Heel Vet, генетична лабораторія «Ангельське молоко», «ТОРГОВЕЛЬНА ПЛАТФОРМА УКРАЇНСЬКІ ФЕРМИ», «Чуб Агроконцепт», AVA Group, «Біовета Україна».
Кожна доповідь, що прозвучала в рамках форуму, була концентратом сучасних знань і вмінь, базувалась на світовому досвіді й містила велику кількість практичних порад.
Оскільки основним лейтмотивом заходу було пошук шляхів зниження собівартості виробництва молока, теми підбирали таким чином, щоб проговорити всі аспекти молочного скотарства — від покращення менеджменту виробництва до годівлі та лікування ВРХ.
Обговорювали впровадження нових технологій на виробництві, способи підвищення продуктивності худоби, механізми покращення якості молока без підвищення його собівартості тощо. Кожен спеціаліст молочного виробництва отримав корисну для його напряму інформацію. Так, лікарі ветеринарної медицини ознайомились із найдієвішими способами збереження здоров’я респіраторного тракту в молодняку, боротьби з маститом, ацидозом та іншими хворобами у корів, які призводять до зниження продуктивності тварин і втрати прибутків. На форумі йшлося про способи зниження ембріональної смертності, профілактики інфекційних ускладнень після отелення корів, підтримання високого статусу здоров’я поголів’я тощо.
У рамках форуму порушили тему добробуту тварин, бо вже давно відомо, що умови утримання худоби напряму впливають на прибутковість ферми. Тому обговорили питання забезпечення комфорту коровам упродовж усього року, не допущення виникнення теплового стресу і, відповідно, втрати продуктивності.
Обговорили також те, як впливати на собівартість виробництва молока шляхом покращення менеджменту годівлі; як налагодити виробництво з доданою вартістю, впровадивши зберігання та переробку зернових у господарстві; як знизити ембріональну смертність і не допустити викиднів у корів.
Для керівників підприємств було багато практичних рекомендацій щодо різних способів зменшення собівартості виробництва молока. Це стосувалося як очевидних питань, як-от налагодження виробництва з доданою вартістю, освоєння нових ринків збуту, оптимізації витрат, так і прихованих проблем, що призводять до економічних втрат.
Говорили також про тенденції, що нині формуються на ринку, і про майбутнє молочної галузі в Україні.
Так, Вадим Чагаровський, голова ради директорів «Спілки молочних підприємств України», розповів про перспективи молочної галузі в Україні, про можливість виходу на нові ринки збуту для вітчизняних виробників та умови, які для цього потрібно виконати. Також висвітлив ключові проблеми, які доводиться розв’язувати виробникам молочної продукції у період дії воєнного стану, про баланс імпорту і експорту молочної сировини в Україні, логістичні проблеми та зміну попиту.
Було запропоновано схему, у які етапи може розвиватись молочна галузь у нашій країні далі. Причому перший етап розвитку починається ще до закінчення війни й передбачає відновлення програм державної підтримки, ухвалення відповідних законів, підтримку експорту біржових молочних продуктів. Другий етап розвитку відбуватиметься протягом 1–2 років після перемоги й передбачає збільшення поголів’я ВРХ, виробництва молока на 10–15%, а також розширення експортних ринків. Третій етап розвитку орієнтується на створення потужної сучасної молочної галузі в нашій країні. Цей етап передбачає розвиток кооперації виробників і переробників молока, створення центру підготовки фахівців для галузі, об’єднання зусиль у боротьбі з фальсифікатами й максимальне підтримання внутрішнього виробництва. Звичайно, що цей етап розвитку потребує проведення модернізації виробництва та зміни маркетингових стратегій. Передбачається, що завершиться він до 2030 року. Таким чином, незважаючи на негативний стан нашої економіки, падіння платоспроможності населення та зменшення обігових коштів у підприємств молочної галузі, виробники вірять у перемогу та відновлення нашої країни. А також у те, що українська молочна галузь має великий потенціал розвитку і з часом посяде гідне місце на світовому ринку молочних продуктів. Саме для цього ми працюємо та популяризуємо сучасні знання в молочній галузі.