Міжнародний ветеринарний форум "СВИНОКОМПЛЕКС", м.Львів, 20–21 березня 2024 року
У межах Міжнародного ветеринарного форуму для лікарів ветеринарної медицини свинарських і молочнотоварних господарств, що пройшов 20–21 березня у Львові, відбувся форум «Свинокомплекс», організатором якого виступив журнал The Ukrainian Farmer. У фокусі уваги свинарів, що зібралися на свій професійний захід, були найактуальніші проблеми ветеринарної практики щодо профілактики, діагностики, лікування хвороб свиней.
Здоров’я свинопоголів’я залежить насамперед від здоров’я свиноматки, її продуктивності. Відтак чимало доповідачів зосередилися саме на різних аспектах покращення статусу здоров’я свиноматок. Так, доктор ветеринарної медицини, спеціаліст Bioveta, a.s. (Чехія) з репродуктології Йозеф Зайц зупинився на проблемах репродукції свиноматок — методах діагностики поросності, патології статевих органів, інфекційних захворюваннях, що негативного впливають на рівень репродукції, а також на засобах їхньої профілактики.
Технічний менеджер компанії Chr.Hansen A/S, доктор ветеринарної медицини університету Комплутенсе в Мадриді (Іспанія) Саїд Ель Богдіді розповів про новітній підхід до зміцнення здоров’я та підвищення продуктивності свиноматки та її потомства в умовах підвищеного рівня патогенів.
Поліпшити здоров’я тварин можна за допомогою годівлі — це відома істина. Утім, окрім білків, жирів, вуглеводів у раціоні свиней обов’язково мають бути мікроелементи. На цьому наголосив директор ТОВ «Зінпро Україна» Михайло Коваль, адже, незважаючи на малу кількість цих речовин, вони іноді мають вирішальне значення для здоров’я свиней. Наприклад, органічні мікроелементи сприяють профілактиці хвороб відлучених поросят, допомагають підготувати незміцнілий організм до потенційних проблем зі здоров’ям і несприятливих умов довкілля, які можуть виникнути впродовж їхнього життя, сприяють збільшенню ваги та збереженості поросят, а також зниженню конверсії кормів і застосуванню антибіотиків.
Максим Грицай, офіційний консультант у Kaesler Nutrition GmbH, розповів, як фітобіотики на основі суміші спецій, ефірних олій і водоростей можуть допомогти контролювати патогенні бактерії. А професорка Державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів та кормових добавок Оксана Брезвин наголосила на постійному контролі над умістом мікотоксинів у кормах, знизити який можна засобами ендогенного впливу.
Поросята-сисуни мають низку біологічних особливостей, не характерних для інших статево-вікових груп свиней, які потрібно враховувати, дбаючи про їхнє здоров’я та виживаність. Одна з небезпек для незміцнілого організму новонародженого поросяти — неонатальна діарея. З цією проблемою представник компанії Hipra Іван Сердюк радить боротися шляхом активної імунізації племінних свиноматок і свинок інактивованою вакциною, що забезпечує пасивний захист новонароджених поросят.
Продовжуючи тему догляду за поросятами, керівниця ТОВ «Оіл-Продхолдинг» Вікторія Зелінська розповіла про причини низького набору маси сисунами та про практичний досвід господарства щодо усунення цієї проблеми.
Для відлучених поросят, на жаль, існує не менше загроз, одна з яких — набрякова хвороба. Боротися з нею технічний спеціаліст зі свинарства, лікар ветеринарної медицини Матеуш Поровський (Польща) радить зміною рецептури корму, запровадженням дуже суворих правил гігієни й дезінфекції, проведенням імунізації поросят.
Натомість компанія YEDNIST’ GROUP пропонує низку продуктів для поросят різного віку, які допоможуть зміцнити імунітет, налагодити роботу кишківника та підвищити споживання корму, боротися зі шкідливими бактеріями тощо. Про комплексні рішення компанії розповів керівник R&D відділу YEDNIST’ GROUP Олександр Клименко.
Вирішальне значення для розроблення протоколу лікування поголів’я має правильна діагностика хвороби. Цій проблемі були присвячені доповіді «Перебіг захворювань — проста річ із глибоким змістом. Вплив на вибір діагностичних рішень» керівниці комерційного відділу лабораторії «Біолайтс» Василини Андрійчук та «Як поставити правильний діагноз. Патоморфологічні дослідження за діагностики інфекційних захворювань у свиней» професорки Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С. З. Гжицького Галини Коцюмбас.
Водночас для підтримання високого статусу здоров’я поголів’я та профілактики значну роль відіграють умови утримання свиней. Яким має бути мікроклімат у тваринницьких приміщеннях, розповів представник компанії Big Dutchman Андрій Курнаєв, а також дав рекомендації щодо переобладнання старих приміщень для встановлення якісної вентиляції.
Поганий мікроклімат приміщень, скупчення поросят тощо є однією з причин виникнення канібалізму. Щоб уникнути цієї проблеми для поросят на відгодівлі, головний технолог компанії «Серволюкс Генетикс» Денис Маслов порадив вжити заходів щодо зменшення стресу поросят, забезпечити їх іграшками, постійним доступом до води, змінити раціон тощо.
Не оминули своєю увагою доповідачі й таку важливу тему, як африканська чума свиней. Про роботу над виготовленням вакцини проти АЧС у різних країнах світу, зокрема про перші успішні випробування іспанських учених, розповів науковий співробітник Національного науково-дослідного інституту ветеринарної медицини (Пулави, Польща) Марек Вальчак. Поки ж єдиним надійним способом запобігти інфекції є заходи біобезпеки, зокрема дезінфекція приміщень, транспорту, взуття тощо ефективними дезінфектантами, наголосив провідний спеціаліст напряму біобезпеки ТОВ «Веллфарм» Олександр Шеляг.
Звісно, уся діяльність свиногосподарств та їхніх ветеринарних служб повинна здійснюватися в межах чинного законодавства. Про зміни в законодавстві щодо ветеринарної медицини повідомив заступник директора з міжнародної співпраці та європейської наукової інтеграції Державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів та кормових добавок Юрій Косенко.
Журнал The Ukrainian Farmer висловлює подяку за участь у Міжнародному ветеринарному форумі «СВИНОКОМПЛЕКС» генеральному партнерові заходу «Альфа-Вет» та офіційним партнерам: компаніям «Зінпро Україна», Kaesler Nutrition GmbH, «Біовета Україна», YEDNIST’ GROUP, HIPRA UKRAINE, Big Dutchman, «Веллфарм», Експертний Центр «Біолайтс», «БІОХЕМ» Україна.