Овочі-Ягоди-Сад

Міжнародний практичний форум «ІНТЕНСИВНИЙ ЯГІДНИК», м.Львів, 2022 рік

Поділитись:

 27–28 січня у Львові відбувся Міжнародний практичний форум «Інтенсивний сад/ягідник». Після перерви в спілкуванні, пов’язаної з ковідними обмеженнями, виробники ягід були раді бачити й чути один одного у конференц-залі стадіону «Арена Львів». Пандемія внесла зміни в усі сфери життя й бізнесу, тому ця зустріч була важливою і для обговорення поточних питань, і для планів на майбутнє.  

Форум проходив у двох секціях протягом двох днів. Організатором секції «Інтенсивний ягідник» виступив журнал «Плантатор», а секції «Інтенсивний сад» — журнал «Садівництво по-українськи». Міжнародний статус форум отримав завдяки участі в заході польських виробників і науковців. Попри складну ситуацію із захворюваністю на ковід, аудиторія форуму сягала 300 учасників щодня. Генеральним партнером заходу виступила компанія «Байєр». 

Перший день у секції ягідництва присвятили лохині, другий — малині й суницям садовим. За словами президента Асоціації «Ягідництво України» Ірини Кухтіної, навряд чи щось може похитнути лідерські позиції цих трьох видів ягід, адже смаки споживачів у всьому світі залишаються незмінними. 

Аналіз співпраці з ритейлом дав у своєму виступі керівник СВК «Ягідки» Олег Науменко. Господарство виробляє лохину. За порадою досвідченого ягідника, налагоджувати стосунки з мережами варто, лише відповівши на питання: наскільки я готовий до ризиків, чи може моя продукція вигідно відрізнятися від товарів конкурентів, чи здатний я на стратегічне бачення. 

Федір Прима, агроном ягідного господарства «Аграрна компанія «Екопарк», що культивує лохину на площі 35 га в Чернігівській області, розповів, як їм вдається досягати гідної якості плодів для експортних поставок. 

Найбільша виробнича лохинова компанія Польщі Polska Borowka (450 га, серед яких 110 га органічних посадок) в особі її директора Павла Ваврищука поділилася досвідом вирощування ягід на великих площах 50+ га. У великого господарства завжди є переваги, до яких належить менший термін повернення інвестицій, кращий розподіл сортів з огляду на ринок, менша ймовірність збитків за несприятливих погодних умов, ефективне використання обладнання тощо. Є у великих плантацій і слабкі місця: потреба у значній кількості працівників, більші витрати на засоби захисту, добрива, зберігання, сортування, енергоносії та сертифікацію. Пошук балансу якраз і стає проблемою великих господарств, проте, на переконання пана Павла, саме за великими є майбутнє. 

Не обійшли увагою на форумі й маленькі господарства площею до 2 га. Юлія Горбатюк, очільниця ФГ «Ягідна поляна», що в Київській області, розповіла про те, як на невеликій площі вона з чоловіком вирощує 20 сортів лохини, займається переробкою ягоди на пастилу. 

У захищеному ґрунті почав вирощувати лохину Михайло Павлівський (ОПГ «Павлівські») з Херсонщини. Така ягода захищена від вітру, бруду, приморозків і менше хворіє. 

Там, де лохина не буде рости в ґрунті, її можна культивувати в контейнерах. Про особливості такого вирощування доповіла міжнародна консультантка з ягідних культур Ганна Луцько. 

У багатьох виступах торкнулися проблеми запилення, та найбільш докладну інформацію з цього питання дала доцент НУБіП Елеонора Адамчук. Фактаж, наведений нею, ґрунтувався на досліді з використанням комах-запилювачів у ТОВ «Нікдарія» на Житомирщині. За висновками науковців, найефективнішим є сумісне використання бджіл і джмелів. 

Як отримати 50 т з гектара суничної плантації, розповів керівник ФГ «Райська ягода» з Херсонщини. 

Своєю чергою, власник ТМ «Ягода Волині» Віталій Ішмурат поділився досвідом вирощування альпійських суниць.  

Креативна презентація засновника ФГ «Беррі Прикарпаття» Богдана Лутчина міцно тримала увагу слухачів. Протягом виступу він порівнював ягідний бізнес із перегонами «Формули-1». Свої суниці садові господар вирощує в тунелях іспанського типу. 

Андрій Галяс, директор ТОВ «Беррі Трейд», розповів про незвичну переробку малини на пульпу та заморожування суниць садових і малини на експорт. 

Докладні розрахунки того, наскільки бізнес-план може відрізнятися від реальних потреб і витрат, дав дніпропетровський виробник малини й суниць садових Сергій Коробкін (ТОВ «Оріль Еко»). 

Зі своїми спостереженнями й висновками щодо отримання гідних урожаїв ягідних культур поділилася експертка Сільськогосподарського університету в Кракові, фахівець з вирощування лохини й садових суниць Моніка Беняш. 

Про збалансоване мінеральне живлення як основу продуктивності ягідних рослин йшлося у виступах представників компанії «Вітера Україна», ексклюзивного дистрибутора добрив ICL Nutrivant. 

Практичні рекомендації щодо живлення лохини високорослої надав Артур Сіжук, технолог з ягідних культур ТОВ «Біохім Агро». 

Інформацію про свої ексклюзивні продукти надали компанії «Агрітема», ТОВ «Байєр», ТОВ «Мінераліс Україна». Прикметою часу є те, що компанії, які пропонують засоби захисту й добрива, останні роки тяжіють до біологічних складових. 

Про особливості заморожування малини розповіла Наталя Паздзиор-Мендалька, представниця польської компанії Unidex. 

Особливо актуальною напередодні сезону стала доповідь консультантки Ірини Кобринець, яка дала настанови щодо захисту садових суниць від морозів та весняних заморозків. 

Колектив журналів «Плантатор» і «Садівництво по-українськи» щиро дякує всім учасникам за приємну й очікувану зустріч! Ми вже зараз починаємо готувати наступний Форум, про місце й час проведення якого обов’язково повідомимо на сторінках наших видань. Бажаємо всім успіхів, хороших урожаїв і достойних прибутків! 

Поділитись: