Овочі-Ягоди-Сад

Міжнародний практичний форум «ІНТЕНСИВНЕ ОВОЧІВНИЦТВО: відкритий/закритий ґрунт», м. Львів, 21 листопада 2023 року

Поділитись:

21 листопада у Львові відбувся перший із початку повномасштабного вторгнення спеціалізований форум для овочівників, який організували журнал «Садівництво по-українськи» та агропортал AgroTimes.ua.

Журнал «Садівництво по-українськи» та агропортал AgroTimes.ua вперше за історію свого існування зібрав у Львові міжнародний практичний форум «Інтенсивне овочівництво: відкритий/закритий ґрунт». Це була й перша в Україні від початку повномасштабного вторгнення конференція, повністю присвячена овочевій галузі. Генеральним партнером форуму виступила компанія «Нунемс Україна».

Форум став важливою подією для всіх аграріїв, хто виробляє свіжі овочі, адже вони нині мають одне з найскладніших випробувань. Україна втратила прекрасні господарства на Півдні країни — на Херсонщині та в Запорізькі області, які виробляли висококласний продукт. Це спричинило необхідність перезапустити галузь по-новому. Овочівництво почало розповсюджуватись по всій Україні — це досить стратегічна галузь і в прямому економічному розумінні впливає на інфляційні показники.

Тому журнал «Садівництво по-українськи» та агропортал AgroTimes.ua уважно підійшли до підготовки форуму: запросили найкращих фахівців-практиків галузі, консультантів, які добре орієнтуються в овочевому сегменті, і головне — господарства, що поділились своїм досвідом запровадження у себе овочівництва.

Досить насичена програма складалася з 20 цікавих доповідей. Спікери ледве встигали давати відповіді на численні запитання із залу, який зібрав 280 учасників. Форум показав, що овочева галузь сьогодні стає однією з найгарячіших ділянок рослинництва. Овочівникам доводиться адаптуватися до надзвичайно складних викликів, зазнавати серйозних збитків, але треба віддати їм належне — вони тримаються і дуже оперативно реагують на всі ці зміни.

Заходимо в ринок

Сьогодні важливо не просто посадити овочі, а їх зберегти й продати так, щоб отримати добрий прибуток, — із цього тезису розпочалася зустріч. За традицією перший блок — ринковий.

Сьогодні важливо бути обізнаним щодо ситуації з цінами, знати тренди внутрішнього споживання та пропозиції, розуміти, що відбувається з вирощуванням і збутом окремих культур, чого очікувати в перспективі. Усі ці аспекти розклав по полицях Євген Кузін, аналітик плодоовочевого ринку в проєкті EastFruit.

«Український ринок овочів зіштовхнувся з меншою кількістю споживачів, а останні багатшими не стали, томи цей ринок знизився як у кількісних, так і в якісних показниках, — каже він. — Що буде далі по якісних показниках? На мою думку, преміальний сегмент, що зростав в Україні до війни, нікуди не дінеться, але дуже звузиться. Конкуренція там буде вищою, і її можна буде вигравати продуктами з доданою вартістю, новими підходами, новим упакуванням, новими сортами. Непреміальний сегмент також нікуди не дінеться, але конкуренцію в ньому зберігатимуть ціни».

Тобто ті споживачі, що зіткнулися з падінням доходів, насамперед орієнтуватимуться на низьку ціну, що в умовах зростання собівартості є досить негативним чинником для фермерів, наголосив Кузін.

Далі аналітик EastFruit детально розкрив основні тенденції щодо овочів закритого ґрунту, борщового набору, окрему велику частину доповіді присвятив ринковим показникам цибулі — остання сьогодні стала предметом найбільших обговорювань у галузі.

Далі слово взяла Тетяна Гетьман, директорка департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації. Вона розповіла аудиторії про можливі шляхи фінансування овочевих проєктів за кошти державних і недержавних програм та грантів.

Де взяти гроші на розвиток плодоовочевого бізнесу в умовах воєнного часу — питання дуже актуальне для багатьох фермерів, проте далеко не всі знають відповідь на нього або не розуміють, як це зробити чи бояться скористатися можливостями.

Як виявилось з доповіді пані Гетьман, джерел, з яких можна сьогодні отримати інвестиції на старт чи розвиток овочевого бізнесу, не один-два, а не менше як десять. Частину цих програм запровадила українська держава, а частину — міжнародні організації. Як ними легко скористатись, детально розповіла Тетяна Гетьман, яка, до речі, є досвідченим аналітиком плодоовочевого ринку.

Ринкову тему продовжила Юлія Ворощук, засновниця «Органік Експерт» — фермерського господарства, яке розташоване у Київській області й вирощує органічні овочі та фрукти. Фермерка розповіла з багатого власного досвіду про збут та маркетинг в овочівництві, канали продажів, співпрацю з мережами супермаркетів.

Як піти від гуртовика, коли починати вести перемовини про постачання продукції з мережами супермаркетів, який план Б треба мати, якщо співпраця із супермаркетом у якийсь момент не вдасться.

«До збирання врожаю варто добре підготуватися: закупити тару, етикетки, — розповідає пані Ворощук. — Охолодити продукцію перед відправленням на розподільчий центр торгової мережі. У разі значного врожаю та падіння цін варто домовлятися про акції, місця розміщення та процію. Треба бути готовим до несподіваного замовлення й мати працівників напохваті».

Про ці та інші секрети збуту засновниця ТОВ «Органік Експерт» розповіла у яскравому виступі й отримала багато запитань із залу.

Тему закритого ґрунту з практичного боку розкрив Сергій Ленчук, директор міжнародної компанії «Галіція Грінері», яка вирощує овочі у теплицях у Львівській області й веде овочеві проєкти в інших країнах світу.

Пан Ленчук розповів, як налагодити виробництво томатів, огірків та салатів у високотехнологічних теплицях цілий рік, про гнучку систему вирощування, порівняв ефективність виробництва у закритому та відкритому ґрунті.

За його даними, огірки у відкритому ґрунті можуть досягати результату 20 кг/м², а в теплиці — до 100 кг/м², врожайність салату — у вісім разів більша під накриттям (10 кг проти 80 кг з квадратного метра).

«Закритий ґрунт створює найоптимальніші умови для рослини, і це дає можливість досягати високої врожайності, — каже експерт. — Але ми переконались на власному досвіді, що просто наявність теплиці чи загалом високих технологій у господарстві — не є визначальним критерієм високих результатів. Крім самої теплиці потрібний досвідчений агроном, який зможе цим інструментом їх досягти».

Овочі + фрукти

У теплиці можна вирощувати не лише товарну продукцію, а й розсаду для неї, зокрема для плантацій відкритого ґрунту. Саме такий кейс минулого сезону мала одна з великих садівничих компаній «Аграна Фрут Лука».

Маючи основний профіль — вирощування зерняткових і кісточкових, господарство вирішило, як і багато інших садівників, розпочати овочевий проєкт. Як це їм вдалося, розповіла на форумі талановитий агроном, одна з ініціаторок цього напряму в «Аграні» та постійна авторка журналу «Садівництво по-українськи» Марія Кисляченко.

Фруктова компанія похід в овочівництво почала з вирощування перцю та баклажанів — від розсади в теплицях до готового продукту у відкритому ґрунті. Та сьогодні, врахувавши всі нюанси та помилки, «Аграна Фрут Лука» планує продовжити цей досвід наступного сезону.

Як зберегти якість цибулі в кліматично вологих регіонах та що таке професійне сушіння цибулі — цю тему розкрив на форумі Павло Булгаков, міжнародний консультант з овочівництва.

Технології сушіння та зберігання цибулі сьогодні цікавлять багатьох овочівників. Багато хто з них хоча й розпочав вирощувати цибулю минулого сезону, щоб посісти нішу, яку через війну вимушено звільнив Південь, але зберігати врожай вони виявилися не готовими. Без тривалого зберігання спроба зробити на цибулі бізнес втратила сенс, бо відразу після збирання на ринок вийшли величезні обсяги, що зрізали ціну.

Павло Булгаков розповів не лише про різні технологічні підходи до зберігання та сушіння цибулі, а й навів дуже яскраві приклади правильного та неправильного підходу до цих процесів із практики господарств, які він консультує в Україні. Пан Павло щорічно супроводжує десяток господарств і найцікавіші кейси свого консалтингу аналізує та демонструє у соцмережах.

Тему цибулі продовжив Вадим Скидан, директор господарства «С-Альфа Грин» у Харківській області, кандидат сільськогосподарських наук.

«Для цибулі дуже важливо посіяти її якомога раніше, але перед цим потрібно якісно обробити ґрунт: з осені провести ретельне дискування, загорнути оранку і нарізати гряди — вони потрібні для того, щоб можна було з весни якомога раніше зайти в поле для сівби. Останню потрібно проводити в перші дні фізичної стиглості ґрунту — від цього буде значно залежати рівень урожайності», — розповідає пан Скидан.

Спікер торкнувся всіх важливих технологічних аспектів вирощування цибулі, а також часнику, моркви, буряку та капусти за інтенсивною технологією у східній частині Лісостепу України. Досвід «С-Альфа Грин» у поєднанні з ґрунтовними агрономічними знаннями зацікавив багатьох слухачів.

Приклад вдалого поєднання науки й практики представила також Людмила Білявська, докторка біологічних наук, завідувачка відділу Інституту мікробіології і вірусології ім. Заболотного НАН України. Вона розповіла про мікробні біотехнології для теплиць і вертикальних ферм — комплексні рішення для росту рентабельності такого виробництва.

Завершили овочевий форум два дуже цікавих кейси. Перший стосувався вирощування цукрової кукурудзи як високомаржинального продукту. Її поруч із коренеплодами — морквою та буряком вирощує фермерське господарство «Агропоступ» у Рівненській області. Засновник господарства Вадим Савюк має багаторічний досвід такого вирощування, а різноплановий асортимент допомагає господарству отримувати якісні врожаї.

«Вирощування овочів потрібно завжди проводити не просто на окремому полі, а в сівозміні, тому що дуже багато проблем, які виникають під час вирощування, можна запобігти цим простим агротехнічним заходом, — каже пан Савюк. — Щоб овочі були якісними, має бути здоровий ґрунт, а для цього в ньому має рости набір різних культур, і треба сіяти покривні культури після збирання основної».

Другий цікавий кейс приїхав на форум з Івано-Франківської області. Господарство «Беррі Прикарпаття» вирощує перець та кавуни поруч з ягідними грядками у теплицях. Досвідом такого розширення сезону й асортименту поділився засновник ФГ Богдан Лутчин. Вирощування овочів та фруктів у теплиці він порівняв із Формулою-1, маючи на увазі, що й те, й те є перегонами, успіх пілота (керівника господарства) забезпечує команда, а як болід виступає теплиця, бо дає найбільшу швидкість і якість вирощування.

Досягнення якості та високих урожаїв сьогодні неможливе без застосування високотехнологічних продуктів, зокрема засобів захисту та живлення. Тому на форумі виступили представники найбільших компаній, які не просто постачають виробникам овочів агрохімію, а консультують їх по всіх технологічних процесах із вирощування та вказують стратегічні напрями для розвитку бізнесу.

Один із таких спікерів — Володимир Лихолай, директор компанії «Нунемс Україна» — генерального партнера форуму — проаналізував виклики овочевого бізнесу, можливості та рішення для їх втілення.

Серед викликів він назвав втрати інфраструктури, обмежений доступ до ресурсів, брак робочої та кваліфікованої робочої сили, недоступність земель, втрату зав’язків в овочевому ланцюгу цінностей.

Можливості експерт бачить у тому, що овочевий бізнес може стати джерелом доходів для багатьох сімей, овочівники мають перспективу у створенні нових регіональних брендів і можуть вплинути на культуру споживання.

Рішення, які пропонує пан Лихолай, — сконцентруватися на можливостях, а не проблемі, оптимізувати взаємодію, співпрацю та комунікацію з гравцями ринку та клієнтами, оптимізувати витрати й виробничі процеси, розширити асортимент продукції.

Володимир Воєводін, експерт компанії BASF, розповів про новинки, створені спеціалістами концерну, зокрема фунгіциди нового покоління триазолів. Це велика група агрохімічних препаратів, які застосовують багато років, але зазвичай кожен із них мав досить вузькоспрямовану дію. Новий препарат на основі триазолу можна застосовувати на широку групу культур, він має ширший спектр умов застосування.

Представник міжнародної компанії «Сингента» — менеджер з маркетингу овочевих культур Євген Колінько розповів про стан ринку білоголової капусти та нюанси вибору гібридів цієї культури. Його колега Сергій Пишний розкрив технологічні аспекти вирощування цибулі для тривалого зберігання, а менеджер із технічної підтримки засобів захисту овочів та картоплі компанії «Сингента» Володимир Борисенко назвав деякі важливі особливості захисту овочів.

Як за допомогою сучасних технологій живлення впливати на продуктивність овочевих культур, розповіла Леся Параскевич, консультантка з технологій компанії «Вітера Україна».

Технології вирощування польових томатів і моркви для зберігання і переробки освітили менеджери й агрономи компанії «Владам–Юг» Олександр Назаренко та Ігор Гордовий.

Директор із виробництва польської компанії Farmer Cо Пшемислав Носек знову порушив тему закритого ґрунту й розповів, як плівкові тунелі допомагають культивувати овочі.

Часнику як високоприбуткового бізнесу та з чого його починати, торкнулись Сергій Шиш, директор компанії Agroinnovation, та її менеджер Оксана Філенко.

Спікери тримали повний зал аж до кінця дня, та й аудиторія овочівників виявилася дуже активною та зацікавленою кожною темою виступу. Ми були приємно здивовані кількістю людей, що відвідали форум.

Журнал «Садівництво по-українськи» щиро дякує всім його учасникам за те, що зібрались у цей складний час, тим, хто не боїться сьогодні вирощувати овочі, ухвалює рішення піти у цю галузь, шукає шляхи розвитку, находить варіанти для реалізації.

Невдовзі ми починаємо готувати наступний форум, про місце й час проведення якого обов’язково повідомимо в нашому виданні та на сайті. Бажаємо всім успішного року та перемоги!

Поділитись: