Агрономія

Конференція «День агронома», м.Київ, лютий 2021

Поділитись:

Ефективне господарювання й отримання врожаїв попри дефіцит вологи в ґрунті — головна тема практичної конференції «День агронома»

Досягти максимального прибутку з гектара за умови дбайливого ставлення до землі — на сьогодні це головне завдання кожного аграрія. Умови змінюються так стрімко, що часу на зволікання немає. І оскільки половина успіху — це точно підібрана технологія, то основну увагу треба приділити саме її адаптації до змін умов сільськогосподарського виробництва. Чим вищий рівень технологій агропідприємства — тим менше воно залежить від погодних умов, тим менший недобір урожаю. Про розумне керування ресурсами та ефективні рішення йшлося на конференції «День агронома: Отримати гарантований урожай» журналу The Ukrainian Farmer. У репортажі — головні тези учасників форуму.

Підвищити потенціал поля

Стан українських ґрунтів погіршується — це констатують не лише науковці, а й аграрії-практики. Маючи погану основу, важко отримати достойні результати у вирощуванні культур, навіть використовуючи передові технології. Про один зі способів оздоровлення ґрунту — застосування засобів на основі мікоризних грибів — розповів старший мікробіолог Інституту прикладної біотехнології Володимир Круть. За його словами, мікориза допомагає зміцнювати кореневу систему рослини й, отже, брати більше поживних елементів і вологи зі значно більшої площі ґрунту та формувати кращу врожайність. Причиною відсутності мікоризи на полях є, зокрема, ущільнення ґрунту, неправильна сівозміна.

Без подолання проблем ґрунту зміна способу обробітку — недієва, наголосив бренд-менеджер компанії «Пьотінгер Україна» Володимир Мірненко. Застосування будь-якої технології обробітку буде доцільним на здоровому ґрунті, який може тримати свою структуру, не видуватися, не вимиватися, утримувати вологу й підтримувати родючість. Натомість непродумані заходи тільки шкодять. Так, унесення азотних добрив за браку вологи може призвести до вимивання кальцію в глибокі шари ґрунту й виникнення шкідливого ущільнення. Експерт дав фахові поради, як зривати плужну підошву та яких принципів потрібно дотримуватися для підтримання здоров’я ґрунту.

На ефективних варіантах ґрунтообробітку зосередили увагу керівник СФГ «Істок» Євгеній Канарейкін і директор ФГ «Флора А. А.» Андрій Капріца. Перехід на no-till дав змогу господарству «Істок» мінімізувати собівартість виробництва сільгоспкультур і зберегти родючість ґрунту. У «Флора А. А.» у вирощуванні застосовують змішані технології обробітку ґрунту й упроваджують точне землеробство, всі нові технології перевіряють на власних полях. На точне землеробство «поставив» й агрохолдинг Agricom Group і вже досяг рівня «підприємство в смартфоні», що дозволило підвищити рентабельність кожного гектара. Директор агродепартаменту Agricom Group Євген Горло розповів, що компанія відмовилася від оранки й перейшла на безвідвальний обробіток ґрунту, досліджує технологію strip-till. Зміна способу обробітку позитивно вплинула на збереження вологи на полях, зменшила вплив вітряної ерозії. Також компанія навела лад із земельним банком завдяки співпраці з електронним землевпорядником холдингу, що є дуже важливим напередодні відкриття ринку землі.

Зберегти вологу в ґрунті

Червоною ниткою в усіх доповідях проходила тема нагромадження та збереження ґрунтової вологи. Учасники поділилися власними напрацюваннями й досвідом у цій сфері. У господарстві «Лан» випаровування ґрунтової вологи мінімізують кількома способами: правильний обробіток, оптимальна структура ґрунту й застосування інноваційного рішення — ґрунтового кондиціонера. На них детально зупинився у своїй доповіді власник СФГ «Лан» В’ячеслав Уханов.

Tехнологія ощадного обробітку ґрунту strip-till від Мzuri Pro-Til дозволяє краще зберігати вологу в ґрунті, стримувати випаровування води у міжряддях, знизити температуру ґрунту, сприяє розвитку бактерій і корисних мікроорганізмів у ньому, захищає від вітрової та водної ерозії, запобігає утворенню кірки та плужної підошви. Технологію презентували Марек Ружняк, власник компанії Mzuri, та Олександр Ярошенко, директор компанії BTA Group — дилера Mzuri в Україні.

Заступник генерального директора групи компаній «Дедденс Агро» Леонід Ільчишин нагадав, що частково зрошувати ґрунт можна наявною в повітрі вологою, застосовуючи мілкий міжрядний обробіток.

Підприємства, що впроваджують зрошення полів, зацікавить рішення, про які розповів Олександр Карнаух, продакт менеджер відділу добрив і мікродобрив ТОВ «Агро Експерт». Застосування новітніх продуктів компанії дозволить зменшити норми використання води, покращить роботу ЗЗР і знизити норму використання гербіцидів, що мінімізує стрес у рослин.

Адаптувати до нових умов

Чимало уваги було приділено сівозміні та технологіям вирощування основних культур. Для досягнення результату підприємства обирають різні шляхи, а їхні кейси — унікальні. В компанії «Захід Агропром» під час формування структури посівних площ керуються маржинальністю та стресостійкістю рослин. Як розповів агроном ТОВ «Захід Агропром» Олег Фурманець, підприємство щороку збільшує частку озимих культур, наразі вона сягає 55%. Найбільш маржинальними у 2020 році були кукурудза й озиме жито — дуже стресостійка культура, якою можна перекрити ризики по інших культурах.

Агроном-аналітик ТОВ «Френдт» Ігор Ковальський поділився простими й ефективними ротаціями культур у господарствах, що працюють на Півдні та Сході країни. На його думку, в зонах недостатнього зволоження питома вага зернопросапних має становити 50–60%. А на перший план у виборі сортів і гібридів виходять такі характеристики, як посухостійкість і жаростійкість, стресостійкість.

Керівник компанії «Еліта» Григорій Чорнорибченко висловив переконання, що через 4–5 років більшість підприємств перейдуть на вирощування гібридів соняшнику з вищим умістом олеїнової кислоти. Він порадив обчислювати продуктивність гібридів соняшнику не врожайністю, а виходом олії з гектара.

Середня врожайність гібридів соняшнику протягом останніх років зростає — на цьому наголосив співзасновник і селекціонер ВНІС Ярослав Парій. Серед чинників, що вплинули на результат, — селекція, нові технології, застосування сучасних ЗЗР і зміни клімату, зокрема, зниження гідротермічного коефіцієнта (ГТК). Періоди посилення хвороб дали змогу селекціонерам відібрати стійкіші генотипи, і це також стало складовою підвищення врожайності соняшнику.

Менеджер із технологічного супроводу олійних культур компанії «Євраліс» Сергій Вітцівський звернув увагу на тенденцію останніх трьох років, яка демонструє, що оптимальні й пізні строки сівби мають переваги над ранніми. Сівба в ранні строки призводить до отримання різнофазових сходів, що далі ускладнює застосування засобів захисту, збільшує витрати через застосування антистрессантів. Також за ранніх і надранніх строків сівби різко знижується ефективність застосування добрив, навіть за впровадження правильної стратегії живлення.

Виробити стратегію захисту

На конференції також було порушено питання захисту посівів, зокрема, через підвищення шкодочинності деяких шкідників, спричинених кліматичними змінами. Сергій Хаблак, начальник відділу впровадження та моніторингу технологій у рослинництві агрохолдингу A.G.R. Group, звернув увагу на прогресування дротяника на кукурудзі. Він наголосив на важливості періоду застосування інсектицидів, і пояснив помилковість твердження про можливість контролювати шкідливість личинки інсектицидними протруйниками.

Про те, як допомогти рослинам вийти з гербіцидного стресу (внаслідок нього можна втратити до 23% врожаю кукурудзи) за допомогою застосування біостимулянтів, розповіла продукт-менеджер із гербіцидів й інсектицидів ТОВ «ЮПЛ Україна» Ірина Малиш. За умови нагромадження вологи в ґрунті завдяки опадам, що спостерігаються, вона порекомендувала ґрунтову схему внесення гербіцидів — ґрунтовий захисний екран дозволить контролювати бур’яни.

Цікаве спілкування зі спікерами тривало й у кулуарах. Учасники жваво обговорювали технології, техніку та можливості подальшої взаємодії. Отже, кейси доповідачів виявилися корисними представникам господарств.

Дякуємо за підтримку нашому генеральному партнерові — компанії БТУ ЦЕНТР, а також партнерам «Євраліс», «Агро Експерт», «Мзурі Тех Агро», Всеукраїнському науковому інституту селекції (ВНІС), «ЮПЛ Україна», «Пьотінгер Україна» і, представники яких також виступили з корисними й інформативними доповідями.

Поділитись: