Серед усіх овочевих культур цибуля є тією, яка не пробачає помилок

Захист цибулі. Не чекай — дій!

Захист цибулі. Не чекай — дій!

Серед усіх овочевих культур цибуля є тією, яка не пробачає помилок. Неструктурований ґрунт, пізній посів, відсутність достатнього водозабезпечення, прорахунки з живленням, забур’яненість, несвоєчасний або неправильний захист від хвороб і шкідників призводить у кожній із перерахованих ситуацій до втрати врожаю, особливо в тих господарствах, які цього року вперше посіяли цибулю на своєму полі. Інколи агротехнічні помилки, зроблені на момент посіву культури, стають першопричинами в більшості майбутніх викликів. Але на щастя, чимало з них можна прогнозувати та уникати.

Тому коротко й структуровано по пунктах розглянемо, на що варто звернути увагу і своєчасно зробити вже на наявних посівах цибулі:

Останнє внесення ґрунтового гербіциду

Перед змиканням рядків у грядах після закінчення обробок страховими гербіцидами варто внести Стомп® Аква в нормі до 2,0 л/га. Така операція сприятиме поновленню ґрунтового екрана й убезпечить від проростання нових хвиль дводольних бур’янів, внаслідок чого буде менш забруднене бур’янами поле до збирання врожаю. При внесенні гербіциду потрібно забезпечити водовилив до 400–500 л/га, щоб робоча рідина з препаратом потрапила саме на ґрунт, а не лишилася на пері. Або можливе внесення гербіциду з меншим водовиливом напередодні короткочасного дощу.

Пероноспороз, або несправжня борошниста роса цибулі

Перепади температур, крапельна волога на пері сприяє розвитку та поширенню пероноспорозу, збудником якого є ооміцетний гриб Рeronospora destructor.

Чому варто запобігати розвитку хвороби? Гриб здатний викликати епіфітотію — стрімке й масове поширення хвороби.

Тому, починаючи від фази четвертого пера, обов’язковим є внесення фунгіцидів контактної та трансламінарної дії. Ефективним буде використання фунгіцидів Полірам® ДФ (метирам цинку, 700 г/кг) в нормі 2,0–2,5 кг/га або Акробат® МЦ (манкоцеб, 600 г/кг, диметоморф, 90 г/кг) в нормі 2,0 кг/га. Класичною симптоматикою пероноспорозу є пожовтіння центральної частини пера як на фото. Пожовтіння та усихання кінчиків пера, в’янення цілої рослини, ламкість пера та інші симптоми, не пов’язані з пероноспорозом, а радше є наслідком дефіциту вологи та живлення. При виявленні навіть поодиноких рослин із симптомом пероноспорозу варто не зволікати, особливо якщо напередодні прогнозуються опади. Тоді необхідно провести обприскування. В такій ситуації краще зробити вибір на користь Кабріо® Дуо (піраклостробін, 40 г/л, диметоморф, 72 г/л) в нормі 2,5 л/га або Орвего® (аметоктрадин, 300 г/л, диметоморф, 225 г/л) до 1,0 л/га.

Альтернаріоз та стемфіліоз

Ще однією з небезпечних і важко контрольованих є група збудників, що викликають темну плямистість пера (Alternaria tenuis, Alternaria porri, Stemphylium vesicarium, Stemphylium allii).

Дуже часто збудники отримують розвиток вторинно після пероноспорозу, бактеріозу пера, на некротизованих тканинах після застосування гербіцидів контактної дії або пошкоджень шкідників. При усвідомленні ризиків із метою запобігання поширенню альтернаріозу та стемфіліозу варто внести фунгіцид, який має окрім лікувального ефекту тривалу захисну дію зі стримування цих хвороб. Тут доцільно застосувати Серкадіс® Плюс (флуксапіроксад, 75 г/л, дифеноконазол, 50 г/л).

Норму застосування треба підбирати залежно від наявності чи відсутності хвороб. Для профілактичного внесення до появи симптомів норма може бути в межах 0,6–0,8 л/га. А ось при явній симптоматиці норму варто збільшити до 1,0–1,2 л/га. Проведені дослідження влучно демонструють ефективність і тривалість захисту до 2 тижнів.

Шийкова гнилизна, або сіра гниль

Перед виляганням пера є ризик інфікування цибулі збудником шийкової гнилизни Botrytis allii та сірої гнилі Botrytis cinerea, особливо в роки із затяжними опадами в передзбиральний період. Тому обов’язковою фунгіцидною обробкою перед виляганням пера є внесення високоефективного й перевіреного досвідом і часом препарату Сігнум® (піраклостробін, 67 г/кг, боскалід, 267 г/кг) в нормі 1,0–1,25 кг/га. Препарат можна застосовувати в баковій суміші з інгібітором росту за потреби.

Сігнум® також варто розглядати як фунгіцид контролю альтернаріозу та кладоспоріозу в період вегетації. Препарат має чудовий ефект із загоювання механічно травмованих рослин цибулі після ручного прополювання або механічної культивації між грядками, граду та пошкоджень шкідниками.

Цибуля потребує потужного фунгіцидного захисту й здебільшого обробки мають бути превентивними. Тому варто не чекати появи перших симптомів хвороб, а діяти на випередження разом із ЗЗР BASF.

Ірина Кудибіна, менеджер з технічної підтримки клієнтів з вирощування спеціальних культур Західного регіону України

Поділитись:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ