Як посилити захист під час різких змін клімату

Зміна клімату стала найпомітнішою проблемою глобального навколишнього середовища. Звісно, що видимі зміни в кліматі почали ставати все помітнішими після промислової революції в XIX столітті. Концентрація парникових газів, вуглекислого газу, метану й закису азоту в повітрі збільшилась унаслідок діяльності людини по всій планеті. Ми вже відчуваємо на собі підвищення температури й, згідно з дослідженнями науковців, проєкція на можливе майбутнє підвищення температури невтішна. Кожний наступний рік ставатиме все теплішим і теплішим, і попередні середньорічні температури, на жаль, можуть не повернутися до попередніх значень.
Швидкість зміни клімату й непередбачуваність його характеристик викликають велике занепокоєння щодо контролю патогенів, комах-шкідників, бур’янів, змін у перебігу фізіологічних процесів самої культурної рослини. Ми пам’ятаємо класичний трикутник хвороб, який і визначає важливість ролі клімату та його зміни в захворюваності рослин, адже яким би вірулентним не був штам патогену, він не зможе спричинити захворювання рослини, якщо погодні умови не сприятимуть його розвитку. Звісно, що зміна клімату може вплинути на швидкість перебігу його основних стадій розвитку, вплинути й на фізіологію рослини, а також на відносини між патогеном і рослиною-господарем.
НЕРІВНОМІРНЕ ПОТЕПЛІННЯ
Уже останні роки видимими стали зміни в розподіленні домінантності основних збудників хвороб тієї чи іншої культури. Все частіше лунають запитання щодо контролю таких збудників, як альтернаріоз, стемфіліоз, антракноз, борошнистої роси та інших. Контроль несправжньої борошнистої роси стає все легшим і зрозумілим. Спекотливе літо, тривала відсутність опадів, ґрунтово-повітряна посуха обмежують поширення фітофторозу на картоплі й томатах, мілдью на винограді, пероноспорозу на цибулі, але на тлі теплового стресу рослин сприяє поширенню борошнистої роси, альтернаріозу, антракнозу, стемфіліозу, кладоспоріозу та інших збудників плямистостей на овочевих культурах.

Звісно, що потепління й надалі демонструватиме мінливість між роками та не буде регіонально рівномірним по Україні. Це не означає, що вже потрібно кардинально обмежити використання протифітофторозних фунгіцидів системної дії, до прикладу, на картоплі чи томатах, але точно можна переглянути перелік фунгіцидів і, можливо, схилитися більше до препаратів контактної та трансламінарної дії, таких як Акробат® МЦ та Орвего®. Однак разом із тим додати в системи захисту фунгіциди, що мають здатність обмежувати поширення збудників плямистостей листя. Правильним рішенням у контролі зазначених збудників є новий фунгіцид Ревіона® на основі інноваційної молекули Ревісол®, який дає можливість обмежити поширення альтернаріозу й антракнозу на картоплі та томатах, альтернаріозу й стемфіліозу на цибулі, оїдіуму та чорної гнилі на винограді, борошнистої роси та парші на яблуні й багатьох інших патогенів.
ЧОМУ РЕВІСОЛ®, А НЕ КЛАСИЧНІ ТРИАЗОЛИ
По-перше, ця діюча речовина демонструє вищу ефективність у контролі патогену й тривалість захисту, порівнюючи з триазолами, що є на ринку. Якщо є намір впровадити в систему захисту фунгіцид, який одночасно має і лікувальні властивості, і стійкий профілактичний захист на період від 14 днів, то це має бути Ревіона®.
По-друге, діюча речовина легко переміщується як по міжклітинному простору паринхімальних тканин, так і легко проникає через клітинні мембрани, охоплюючи своєю присутністю всю цитоплазму клітини. Добре переміщується судинами рослини, забезпечуючи захист нових приростів і ділянок листа, які не були оброблені. І найголовніше — потрапивши до цільової мішені С14-диметолази, міцно закріплюється в ній, завдячуючи здатності молекули змінювати форми. А це означає, що інгібування ферменту буде тривалим, і гриб не матиме можливості так швидко відновити цілісність клітин.
В умовах нестабільних температур ранньої весни, коли коливання температур кардинальні, Ревіона® проявляє стабільність в ефективності від 3 °С. Спекотливе літо, висока температура вночі не дає можливості отримати високу ефективність від класичних фунгіцидів. Однак за застосування Ревіона® температура повітря до 30 °С не обмежує роботу препарату. Ба більше: Ревісол® проявляє стійкість до деградації під дією ультрафіолетового випромінювання. В тих областях України, де сонячна інсоляція висока, Ревіона® без значних втрат активного інгредієнта й далі захищає рослину. Тому без заперечень усі Ревісолвмісні фунгіциди, що є в портфоліо BASF, це обов’язковий елемент захисту будьякої культури в південних і центральних областях України.
ОСОБЛИВОСТІ ВНЕСЕННЯ
Ревіона® має широкий перелік культур, на яких зареєстрована, і має здатність контролювати широкий спектр патогенів. У вирощуванні цибулі варто вперше вносити Ревіона® в нормі 1,25–1,5 л/га з фази 5–6 пера, по закінченню внесення основних страхових гербіцидів. Саме із цієї фенофази культури підвищується ризик розвитку альтернаріозу та стемфіліозу, а наявність Ревісол® в тканинах пера цибулі гарантовано захистить до двох тижнів від поширення збудників плямистостей.
Друге внесення варто запланувати на період, коли з’являться перші ознаки всихання кінчиків пера, незалежно чи то пов’язано від браку вологи чи справді є альтернаріоз. Ревіона® має лікувальні властивості, тому інфекцію буде зупинено. Якщо всихання пера неінфекційної етіології, Ревісол® не допустить поширення вторинної інфекції з мертвих частин пера на здорові. Також потужну лікувальну дію проти альтернаріозу і стемфіліозу має Серкадіс® Плюс у нормі 1,0–1,2 л/га. Упровадження цих фунгіцидів у систему захисту цибулі гарантовано убезпечить рослину від втрати асиміляційної поверхні пера від альтернаріозу й стемфіліозу.
З метою контролю альтернаріозу на картоплі особливо на сортах, чутливих до поширення цього збудника, варто застосовувати Ревіона® поперемінно із Сігнум® в нормі 0,3 кг/га. Перше внесення Ревіона® в нормі 1,25 л/га варто спланувати за появи перших симптомів хвороби або профілактично з фази бутонізації — початок цвітіння картоплі.
Позиціонування препаратів BASF у системі захисту картоплі


На томатах перше внесення Ревіона® може бути вимушено раннє, коли рослини могли отримати, до прикладу, фітотоксичність від гербіцидів або механічні травми, пов’язані з погодними умовами. Таке внесення препарату забезпечить захист від можливої сапрофітної інфекції на травмованих частинах рослини томату. За умов поширення альтернаріозу на томатах унесення Ревіона® в нормі 1,25–1,5 л/га дасть можливість убезпечити рослини від хвороби.
Ревіона® як високоефективний інструмент захисту врожаїв у часи динамічних змін клімату дуже вчасно компанія BASF вивела на ринок України. Фунгіцид — стабільний у роботі незалежно від умов зовнішнього середовища. І якщо сьогодні є така можливість мати у фунгіцидній системі захисту міцну ланку у вигляді Ревісол®, треба не зволікати й упроваджувати.
Зберігаймо врожай у найбільш екологічний спосіб разом з Ревіона®!
Ірина Кудибіна, менеджерка з технічної підтримки клієнтів із вирощування спеціальних культур компанії BASF