Техніка

Досвідом роботи з передпосівними компакторами SWIFTER від BEDNAR поділилися аграрії з різних регіонів України

Вдалий старт навесні

Вдалий старт навесні

Досвідом роботи з передпосівними компакторами SWIFTER від BEDNAR поділилися аграрії з різних регіонів України.

Дружні сходи сільгоспкультур — запорука високого врожаю, і досягти цього без якісного передпосівного обробітку ґрунту неможливо. Ідеально вирівняне поле, оптимальна структура ґрунту для проростання насіння, закриття вологи — всі ці завдання за один прохід виконує передпосівний компактор SWIFTER від компанії BEDNAR. Це дає змогу заощадити на кількості проходів техніки, а отже — і на пальному. У високій ефективності агрегатів за різних умов переконалися аграрії з різних областей України.

«Завдяки якісній роботі компактора SWIFTER отримуємо дружні сходи»

Василь Книшук, ФГ «Прометей» (Івано-Франківська обл.)

Наразі у нас в користуванні є три компактори SWIFTER від BEDNAR. Головна їхня перевага — висока якість обробітку ґрунту. Вони добре вирівнюють поле, формують якісну структуру ґрунту. З цими агрегатами ми отримуємо дружні сходи, що помітно впливає на врожай. Раніше користувалися компактором іншого іноземного виробника. Він був дещо дешевший, мав високу якість конструкції, але значно поступався компактору SWIFTER у якості обробітку ґрунту, а це все ж таки головне.

Перший компактор SWIFTER SO 8000F від BEDNAR ми придбали 2012 року в ТОВ “Компанія ЛАН”. Він нас дуже задовольнив щодо якості роботи й самої конструкції. Має підпружинені секції, тож у разі наїзду на якийсь пень або пагорб (а в нас таке трапляється) міняти треба лише пружину. Наступний свій компактор ми придбали 2019 року, і вже в новішій моделі рама — суцільна, тож у разі пошкодження треба ремонтувати всю раму. Але це ще проблема деяких наших ґрунтів. Буває таке, що трактор іде, а за ним — іскри через велику кількість каміння. Відповідно, на такому ґрунті робочі органи зношуються швидше.

Третього свого компактора ми придбали торік. Була пізня весна, часу на підготовку до сівби було мало, і ми зрозуміли, що два компактори не впораються в оптимальні строки, адже маємо в обробітку 6 тис. гектарів. Ми не працюємо вночі, а за день один агрегат робить 60–70 га. Може, звісно, бути й менше, залежно від конфігурації поля. Компактори SWIFTER роблять у нас підготовку ґрунту навесні під сівбу сої, кукурудзи, соняшнику, а восени — під ріпак.

Агрегатуємо 8-метровий SWIFTER із трактором John Deere 8335 R потужністю 335 к. с. Робоча швидкість — 12–13 км/год. Якщо якісно здійснена оранка, то агрегат добре тримає глибину і якість його роботи максимальна. Якщо ж оранка була неякісною, то і компактор іде повільніше, а іноді для кращого результату треба й двічі проходити. Продуктивність залежить також від вологості ґрунту. Не завжди вдається працювати за ідеальних умов. Торік, наприклад, працювали на перезволоженому ґрунті, й агрегат досить добре впорався зі своїм завданням.

Щодо зношуваності робочих органів: підшипники міняємо раз на 4 тис. гектарів, котки — раз на 15 тис. гектарів, вал буває робить 10 тис. гектарів, а буває і після 100 га міняємо, коли трапиться якийсь камінь або пень. Стріл вистачає на 500–600 га, стійок — приблизно на 2,5 тис. гектарів. Щодо обслуговування й ремонту — багато запчастин ми виготовляємо самі, адже маємо власний завод. А ось підшипники купуємо такі, що не потрібно змащувати, бо, наприклад, на найпершому нашому компакторі іншого виробника 48 підшипників, змащування яких потребує близько двох годин. А під час посівної ми собі не можемо дозволити простою техніки, тож раз на 4 тис. гектарів планово замінюємо підшипники.

«З компактором SWIFTER оптимізували робочі процеси»

Андрій Капуста, головний інженер СПОП «Нива» (Полтавська обл.)

Компактором SWIFTER від BEDNAR ми користуємося вже протягом трьох років. Обрали його за рекомендаціями фахівців компанії «Агроресурс», у якої ми його купували, а також за відгуками колег. Важливим критерієм у виборі агрегата були обсяги використання дизельного пального і результат роботи за один прохід. Тож із цим агрегатом ми оптимізували робочі процеси. У нас основний обробіток — це оранка. І якраз SWIFTER за один прохід після оранки якісно вирівнює поле, подрібнює грудки, робить оптимальну структуру ґрунту, завдяки чому отримуємо дружні сходи. А це — запорука доброго врожаю.

Ми маємо максимальну комплектацію агрегата, тож можемо робити ним передпосівну підготовку під усі вирощувані культури — і ярі, й озимі. Від вирощуваної культури залежить глибина обробітку — від 3 до 10 см. І що важливо — глибину компактор тримає на всій площі.

Ґрунти в нас відносно однорідні, але працювати на перезволоженому ґрунті не бажано, бо робочі органи можуть закорковуватися. Працює SWIFTER у нас із трактором John Deere потужністю 330 к. с., робоча швидкість — 8–12 км/год, ширина захвату — 10 м, тож це досить продуктивний агрегат. Утім, продуктивність залежить від конфігурації поля, вологості ґрунту тощо. Наприклад, за більшої вологості ґрунту він повільніше йде. Якщо поле відносно рівне, можемо зробити 80 га за робочий день, якщо більше розворотів, то 45–50 га. За три роки ми ним обробили близько 3 тис. гектарів і помітили, що лап до заміни вистачає десь на 1–1,5 тис. гектарів. Міняємо їх самі, адже це нескладно. Загалом агрегат простий в експлуатації.

«Компактор SWIFTER робить якісну передпосівну підготовку ґрунту за один прохід»

Юрій Мельник, директор ПП «Захід Мен» (Волинська обл.)

Компактор SWIFTER SO6000F ми купили 2015 року в компанії «ЛАН». Готуємо ним ґрунт для сівби сої, кукурудзи й озимих культур, тобто під усі культури, що вирощуємо. За сезон він у нас робить 600 га. Якість роботи — відмінна. За один прохід SWIFTER робить ту роботу, яку наш попередній компактор не міг зробити й за два проходи. Тож окрім якісної підготовки ґрунту ми отримали ще й економію пального. Як порівняти з нашим попереднім агрегатом, нині маємо краще вирівняні площі за один прохід, якісну структуру ґрунту, що забезпечує дружніші сходи, а це, відповідно, впливає і на врожайність.

Задоволені не лише якістю роботи компактора, а і якістю самої конструкції. За майже вісім років роботи ми тільки дві стійки поламали, які тримають лапи. Проте ми поміняли весь комплект стійок, що було пов’язано з особливістю ґрунтів. Стійки купували оригінальні, якісні, тож після тієї заміни вже третій сезон не міняємо нічого, окрім підшипників, що є, по суті, розхідними елементами.

Глибина обробітку залежить від культури: під кукурудзу, наприклад, треба глибше, під сою — мілкіше. Глибину дуже легко регулювати, і агрегат добре тримає її на всій площі поля. Раніше компактор працював у нас із трактором потужністю 170 к. с., а тепер це 230 к. с. Робоча швидкість — 12–13 км. На розворотах ми його не підіймаємо. Задня частина завжди йде по землі й загортає сліди трактора, а передню частину трохи підіймає навіска.

Якість роботи агрегата залежить від стану ґрунту. Важливо, щоб він не був пересушений, бо в нас є такий тип суглинків, що грудки після висихання стають твердими, як каміння. Тому нам важливо вчасно зайти в поле, тоді SWIFTER виконує свою функцію ідеально. Утім, було й таке, що мусили ним двічі проходити, бо строки сівби підтискали, а дощів не передбачалося. Та це поодинокий випадок. Загалом агрегат зручний і простий в експлуатації, виконує всі поставлені завдання.

«За три роки експлуатації компактора SWIFTER жодного разу не ставали на ремонт»

Борис Щербак, голова ФГ «Діамант Агро — 2011» (Сумська обл.)

Передпосівним компактором SWIFTER SO 5000F працюємо три роки. Обираючи агрегат, їздили на Дні поля, спілкувалися з колегами, радилися з нашим дилером, компанією «Агроресурс». Однозначна перевага компактора від BEDNAR — дуже висока якість і самої конструкції, і роботи, яку він виконує. За три роки ми нічого не ремонтували й навіть розхідники не довелося міняти. Цим агрегатом готуємо ґрунт до сівби всіх культур: сої, кукурудзи, пшениці.

Готуючи поле до сівби, спочатку здійснюємо оранку, потім боронуємо, а вже потім проходимо компактором й одразу сіємо. Компактором можна працювати й одразу після оранки, але ми зазвичай оремо раніше, ніж починаємо сіяти, тому спочатку закриваємо вологу бороною, а компактор застосовуємо безпосередньо перед сівбою. Так отримуємо дуже дружні сходи, як із картинки журналу, завдяки ідеально вирівняному полю та однаковій глибині висіву. Попередній наш компактор годі й порівнювати зі SWIFTER і за якістю роботи, і за продуктивністю.

Наше господарство невелике, тому немає потреби поспішати, щоб зробити великі площі. За день робимо стільки, скільки можемо відразу посіяти. Наприклад, якщо запланували за день посіяти 25 га соняшнику, то саме таку площу проходимо й компактором.

Агрегатуємо його з трактором DEUTZ-FAHR потужністю 170 к. с. Робоча швидкість — від 8 до 12 км/год, залежно від якості оранки. Глибину обробітку змінюємо залежно від того, під яку культуру готуємо ґрунт. Це дуже просто робити.

Ґрунти в нас переважно сірі підзолисті, тому не бажано, щоб вони пересихали, адже грудки тоді стають дуже твердими. Але якщо таке трапляється, то SWIFTER і з цим добре справляється. А на чорноземі працює ідеально.

Анжела Гаврилюк

Поділитись:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ