Агрономія

Стабільний за будь-яких умов

Стабільний за будь-яких умов

Нині, обираючи для вирощування гібриди соняшнику, фермери крім високого потенціалу врожайності звертають увагу на інші важливі характеристики, які власне й допомагають розкрити цей потенціал у складних погодних і фітосанітарних умовах. Висока посухостійкість, стійкість до хвороб, вовчку тощо останнім часом є обов’язковими в переліку фермерських вимог до того чи іншого гібрида, оскільки ці проблеми стають все гострішими для господарств, охоплюючи все нові й нові території. З другого боку, економічний складник спонукає фермерів замислюватися над ефективністю виробництва та собівартістю вирощеної продукції, відтак витрати на догляд за посівами, як і ціна насіння, також є важливим чинником у виборі гібрида.

Саме такими вимогами керувалися селекціонери Всеукраїнського наукового інституту селекції, створюючи гібрид соняшнику Шенон. У 2019 році його було внесено до Державного реєстру сортів рослин, але навіть попри зовсім коротку ринкову історію гібрид уже завоював собі прихильників.

— Перший гібрид ВНІС — Український F1 було створено 1997 року. Відтоді оперуючи на ринку, спілкуючись із фермерами, аналізуючи зміни в сільському господарстві та потреби виробництва, ми зрозуміли, які основні характеристики потрібні сучасним гібридам, — розповідає співзасновник ВНІС та провідний селекціонер соняшнику Ярослав Парій. — Створюючи Шенон, ми хотіли створити гібрид, стабільний за своїми основними характеристиками, з високою врожайністю та виходом олії, зі стійкістю до хвороб, високою посухостійкістю та дуже важливою характеристикою для виробників — стійкістю до гербіцидів класу сульфонілсечовин, адже це створює додаткову можливість у боротьбі з дводольними бур’янами. Важливою є й висока екологічна стабільність, а також придатність для інтенсивного та екстенсивного типів вирощування. Крім того, цей гібрид стійкий до нових агресивних рас вовчку — в поєднанні з високою посухостійкістю ця характеристика робить Шенон особливо популярним на Півдні та Сході країни.

Перш ніж потрапити до Держреєстру, гібрид Шенон пройшов випробування в різних екологічних умовах за різними технологіями вирощування. Після реєстраційне випробування гібрида Шенон проводили в зонах достатнього зволоження та в посушливих умовах. І в усіх локаціях він показав високу стабільність урожаю та перевищення стандартів.

Ми поспілкувалися з фермерами, що вже випробували Шенон у товарних посівах 2019 року й охоче поділилися відгуками.

Дмитро Слободяник, агроном ФГ «Агрокалина» (Вінницька обл.)

Торік уперше почали співпрацювати з компанією ВНІС, взяли на випробування 15 гібридів соняшнику, зокрема й Шенон. Цей гібрид нам цікавий тим, що він є стійким до трибенурон-метилу. Річ у тім, що частину соняшнику ми вирощуємо за технологією Експрес-Сан, застосовуючи гербіцид Експрес із половинною нормою — щоб сумарна норма за сезон не перевищувала 50 г/га. Шенон незамінний на полях, які мають високу забур’яненість, зокрема дводольними бур’янами, а також там, де соняшник посіяно по соняшнику, і є багато падалиці.

Соняшник, зокрема й Шенон, ми вирощуємо за інтенсивною технологією. Наприклад, минулого сезону восени під оранку внесли 200 кг/га амофосу, навесні провели передпосівну культивацію й внесли 100 кг/га карбаміду, а під час сівби в рядки ще додали 80 кг/га діамофосу. Окрім того, у фазу дві пари листків соняшнику ще ротаційною бороною руйнуємо кірку, яка утворилася на поверхні ґрунту, щоб дати доступ кисню та зробити азот для рослини доступнішим. Сіємо з густотою 55–60 тис. насінин/га, щоб отримати 50 тис. рослин/га.

Погодні умови для соняшнику минулого сезону склалися по-різному. Березень, квітень, травень були з дощами, далі почалася спека, але соняшник добре її витримав. Не було проблем і з хворобами. Ми проводили дві фунгіцидних обробки: першу — у фазу 3-4 пари листків, другу — у фазу зірочки. Обробки проводимо профілактично, не чекаючи, доки хвороба розвинеться, адже ефективний захист — це 30–40% плюс врожайності. Інсектицидний захист проводимо в разі появи шкідників.

У результаті отримали врожайність Шенону 3,6 т/га, уміст олії — 52%.

Цього року спостерігалися проблеми з поляганням й осипанням соняшнику, причиною чого були дуже сильні вітри та навіть град, який спричинив полягання багатьох площ ріпаку. Однак Шенон вистояв.

Загалом усі гібриди селекції ВНІС добре себе показали, і в товарні посіви впроваджуватимемо більшу частину гібридів, які ми випробовували. Щодо новинки — гібрида Шенон, то хочу наголосити на добрій стійкості до хвороб, вилягання, висипання та на високій врожайності, тому, зокрема, Шенону на 2020 рік заплановано висіяти на площі 70 га.

Федір Бобрун, фермер (Полтавська обл.)

З компанією ВНІС знайомий давно і щороку сію гібриди їх селекції. Вони абсолютно не поступаються іноземним, навіть найпопулярнішим, і за врожайністю, і за олійністю. Дуже важливо, що я маю ще й додаткову рентабельність на кожному гектарі, адже вартість насіння ВНІС значно привабливіша ніж імпортного.

Зазвичай сію гібриди соняшнику зі стійкістю до гербіцидів, що містять трибенурон-метил (група сульфонілсечовини). За використання гербіцидів цієї групи відсутня післядія, немає обмежень у сівозміні. Тобто ти нібито вирощуєш класичний соняшник, але можеш його обробити післясходовим гербіцидом, знищивши злісні бур’яни. Перевагою у виборі цієї гербіцидної технології є її економність: вартість 65 грн/га за Гранстар проти 600 грн/га за Євролайтинг.

У 2019-му вирішив посіяти новинку — гібрид Шенон на площі 30 га. Цей гібрид стійкий до гербіцидів, що містять трибенурон-метил за норми внесення 50 г препарату на гектар. Можна сміливо робити дві обробки в нормі по 25 г/га. Гербіциду вистачає, щоб убити практично всі дводольні бур’яни у фазі до чотирьох листків. Нову хвилю бур’яну після дощу можна ще раз накрити.

Погодні умови спричинили справжнє випробування Шенону посухою: дощі були з весни, а потім фактично до збирання опадів не було. Виявися він стійким і до вилягання: навесні, перед тим як соняшник мав викинути зірочку, в нас пройшла буря — деякі інші гібриди вилягли повністю, а Шенон вистояв. Хочу зазначити і стійкість до вовчку. На сусідніх соняшникових полях, де були гібриди з меншою стійкістю до вовчку, спостерігалося значно більше ураження вовчком.

Не уражувався Шенон і традиційними хворобами — фомозом, фомопсисом, білою та сірою гнилями тощо. Думаю, тут роль відіграє й морфологія гібрида — добре нахилений кошик, немає виямки, де б збиралася волога після дощів, що сприяє розвитку гнилі. Тому вдалося заощадити кошти й на фунгіцидних обробках.

Коротенько про технологію. Шенон я посіяв на чорноземі. Восени під оранку внесли 150–250 кг/га нітроамофоски. Навесні добрив не додавали — вистачає внесених з осені. Під час сівби вносили гербіцид Гранстар, протизлакові гербіциди. Зробили підживлення посівів мікродобривами по листку. От і вся технологія, можна вважати її середньоінтенсивною.

Помітив цікаву особливість: тривалий час соняшник стоїть зеленим, ніби не дозріває, а тоді буквально за три дні наступила фізіологічна стиглість — висох повністю.

А тепер про результати. Урожайність отримав понад 3,2 т/га, а олійність — 50%.

Всеукраїнський науковий інститут селекції — надійний виробник якісного посівного матеріалу провідних польових культур.

Важливо! Все насіння гібридів соняшнику селекції ВНІС фасується у фірмові мішки з номерними етикетками, забезпеченими додатковою системою захисту — голограмою з логотипом ВНІС. Будь-яке інше фасування свідчить про фальсифікацію насіння.

https://vnis.com.ua

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ