Овочі-Ягоди-Сад

Під час цвітіння сади слід підживити якісними позакореневими добривами

Під час цвітіння сади слід підживити якісними позакореневими добривами

Компанія BINFIELD пропонує якісні позакореневі добрива й стимулятори росту. Навесні 2020 року застосування цих продуктів у товарних плодових насадженнях є особливо актуальним, оскільки в період цвітіння очікуємо різкі коливання температур.

Основою плідної співпраці є партнерські стосунки. Найкраще, якщо сторони є рівними — за новаціями, якістю виробленої продукції, відповідальним виконанням зобов’язань тощо. Про співпрацю, що поєднала дві компанії, які є лідерами у своїх галузях, ми й розповімо. Ітиметься про добре знане якістю своїх яблук і соків фермерське господарство «Коник» та компанію BINFIELD.

Про ФГ «Коник»

Господарство розташоване в околицях міста Ужгород. Вирощують 164 га яблуні, з яких 30 га — молодий сад, 70 га яблуневого саду накрито протиградовими сітками. Також культивують грушу (20 га) та абрикосу, сливу й черешню — 25, 5 й 8 га відповідно. У сезоні 2019 — середня урожайність яблуні сягнула 72,5 т/га, урожайність трирічного саду груші Абат Фетель — 33 т/га. У сезоні 2020 очікують на перший товарний урожай кісточкових, насадження яких входять у плодоношення. Українським споживачам ФГ «Коник» відоме не лише якісними яблуками й грушею, а й чудовими фруктовими, фруктово-овочевими та ягідними соками торгової марки «Коник».

Про компанію BINFIELD

Заснована 2011 року компанія BINFIELD пропонує українським аграріям продукцію провідних європейських виробників — Compo expert GmbH (Німеччина), UAB Arvi Fertis (Литва), холдингу Grupa Azoty (Польща), Achema (Литва) та ICL (Ізраїль). Це широке портфоліо продуктів: комплексні гранульовані добрива, зокрема і безхлорні, водорозчинні та рідкі добрива для позакореневих підживлень, стимулятори росту на основі фітогормонів, антистресанти з амінокислотами рослинного походження. У портфелі є й продукти, рекомендовані для застосування у товарному садівництві, — Басфоліар Фрутс СЛ (продукт із фунгіцидним ефектом на основі фосфітів), Басфоліар Актив СЛ (комбіноване добриво з екстрактом морських водоростей, фосфітом та елементами живлення), Басфоліар Авант Натур СЛ (антистресант і стимулятор росту з рослинними амінокислотами), Басфоліар Келп СЛ (рідке макродобриво з ауксином та цитокініном), а також рідкі мікродобрива із вмістом кальцію, цинку, бору, марганцю тощо.

Андрій Мелеш представляє продукцію ФГ «Коник» на гастрономічному фестивалі True&Local, 1 березня 2020 р., Київ

Досвідом застосування добрив й стимуляторів компанії BINFIELD із нами поділився очільник ФГ «Коник» Андрій Мелеш. Розмова відбулася під час організованого мережею «Сільпо» фестивалю локальної гастрономії True&Local, що 29 лютого — 1 березня 2020 року відбувся у ТРЦ Lavina Mall (Київ). Господарство «Коник» традиційно презентувало там свої яблука та соки.

— Пане Андрію, ваша продукція уже багато років представлена на полицях мережі «Сільпо», орієнтованої лише на фрукти екстраякості. У чому секрет вашого успіху?

Ми прагнемо, щоб наша продукція на полицях супермаркету подобалася нашим покупцям, щоб вони купували її знову і знову. Для цього соки мають бути смачними і якісними, а плоди — безпечними для споживача, лежкими, із добрими органолептичними характеристиками. Сам урожай має бути гарантованим, щоб протягом року його можна було постачати у мережі максимально довго.

Щоб бути успішними, ми застосовуємо у своїх садах передовий європейський досвід, а для цього необхідні якісні європейські інструменти, зокрема й добрива, стимулятори росту, рослинні гормони та антистресанти.

На початку 2015 року наші європейські консультанти надали нам технологічні карти, згідно з якими нам терміново був потрібен надійний постачальник добрив та регуляторів росту — таких, які б відповідали вимогам технології. Саме в цей час ми починали співпрацю з компанією BINFIELD, ішлося про прості водорозчинні продукти, такі як монокалійфосфат, сульфат калію та кальцієву селітру.

Консультанти радили нам застосовувати конкретні елементи живлення або стимулятори росту за фазами розвитку плодових насаджень. Проаналізувавши портфоліо продуктів компанії BINFIELD, ми разом зі спеціалістами з-за кордону, тим більше їм ці продукти були добре знайомі, дійшли спільної думки та вирішили будувати систему позакореневого удобрення, використовуючи мінеральні добрива та стимулятори росту виробництва німецької компанії COMPO Expert Gmbh, які пропонує BINFIELD. Це продукти, що містять усе необхідне для саду, і не містять нічого зайвого, дають абсолютно зрозумілий, підтверджений наукою ефект, мають високу якість та об’єктивну ціну.

— З яких продуктів почалося ваше знайомство з компанією BINFIELD?

У перший сезон ми застосували усю лінійку продуктів Басфоліар для саду. Зокрема, це було рідке добриво з фосфітами, екстрактом морських водоростей, цитокініном та ауксином — Басфоліар Актив СЛ, стимулятор росту з амінокислотами рослинного походження Басфоліар Авант Натур СЛ та мікродобрива з високим вмістом цинку — Басфоліар Zn Фло та бору — Басфоліар Бонон СП. Результат підтвердив очікування.

Співпраця — важливий елемент успіху. Андрій Мелеш, директор ФГ «Клоник» та Олексій Грабовський, директор з агросервісну компанії Binfield під час фестивалю True&Local, 1 березня 2020 р., Київ

Пропоновані BINFIELD продукти вирішують низку проблем сучасного садівництва. Так, надзвичайно ефективнимиє рідкі добрива Басфоліар Актив СЛ та Басфоліар Фрутс СЛ, у яких міститься фосфор у формі фосфіту. За листкового внесення фосфітам властива не лише стимулювальна дія, а й системний фунгіцидний ефект, за додавання у бакову суміш вони підсилюють дію контактних фунгіцидів.

За періодичного внесення фосфіти запобігають парші, альтернаріозу й борошнистій росі у схильних до цього сортів яблуні, а у насадженнях кісточкових такі обробітки є профілактикою моніліозних плодових гнилей.

У своїх садах ми застосовуємо Басфоліар Актив СЛ перед цвітінням — з метою покращити запилення, після цвітіння — для зменшення обпадання зав’язей, а також до і після настання стресових умов (весняні приморозки, критично високі температури та ін.), щоб знизити їх негативний вплив. За підсилення фунгіцидної дії у зерняткових садах відповідальні внесення фосфітів від фази червоного бутона, коли настають сприятливі умови для поширення аскоспор парші. Важливо. Фосфіти мають системний фунгіцидний ефект лише за превентивного застосування. Загалом на яблуні й груші протягом сезону ми виконуємо до 6–8 внесень продуктів на основі фосфітів.

Застосування фосфітів на яблуні дозволяє нам протягом сезону «заощадити» 2–3 обробітки системними фунгіцидами. Тобто для захисту від парші й борошнистої роси ми вносимо системні продукти у сад лише за крайньої потреби, й це гарантовано запобігає розвитку в грибних патогенів резистентності до системних сполук.  

У портфоліо BINFIELD є добриво-стимулятор росту з рослинними амінокислотами — Басфоліар Авант Натур СЛ. Як ви його застосовуєте і які його переваги?

Стимулятор Басфоліар Авант Натур СЛ на яблуні ми застосовуємо після цвітіння, вносимо його двічі, великими нормами. Ідеться про те, щоб підтримати розвиток листової поверхні — це збільшує надходження асимілянтів у рослинні тканини й у результаті зменшує природне обпадання зав’язей.

Щодо дієвості амінокислот, у добривах є два ключові моменти. Перший стосується їх походження — рослинні вони чи тваринні. У тваринних і рослинних організмів набір амінокислот однаковий, але у тваринному комплекті концентрація тих чи інших кислот відрізняється від рослинного. Через це за листкового внесення тваринні амінокислоти працюють, але менш ефективно, адже дисонують із рослиною.

Другим важливим моментом є спосіб виробництва амінокислоти. Попри те, що найпоширенішим є хімічний гідроліз, найбільш ефективним є ферментативний гідроліз — подібний до бродіння процес, під час якого відбувається природний розпад білків на амінокислоти. Лише отримані способом ферментативного гідролізу амінокислоти працюють у добривах ефективно: у них правильна хімічна структура і рослини належно їх сприймають.

Амінокислоти, що містяться у рідкому добриві-стимуляторі Басфоліар Авант Натур СЛ, отримані саме з рослинної сировини й за допомогою ферментативного гідролізу.

На дегустації соків, які смакують і дорослим і малечі

— Чи є у портфелі BINFIELD продукти, що особливо рекомендовані для кісточкових?

Так. Це Басфоліар Келп СЛ, рідкий стимулятор росту з екстрактом натуральних фітогормонів — ауксину та цитокініну. Цей продукт ідеально підходить для плодових кісточкової групи. Адже для застосування на яблуні маємо низку хімічно синтезованих рослинних гормонів потужної дії — гібереліни, бензиладенін, нафтилоцтову кислоту тощо. Натомість ауксин та цитокінін, які є у складі Басфоліар Келп СЛ, отримані з бурих морських водоростей, й завдяки своєму природному походженню вони діють м’яко і збалансовано. Для регулювання урожаю кісточкових культур, плоди яких є значно тендітнішими, потрібні саме натуральні, виділені з рослинної сировини, фітогормони. Їхній баланс (співвідношення складників) легко сприймається рослиною.

На кісточкових ми застосовуємо рекомендовану європейськими консультантами схему підживлення й стимуляції урожаю. Перед цвітінням 1–2 рази вносимо продукти на основі фосфітів (Басфоліар Фрутс СЛ або Басфоліар Актив СЛ), під час цвітіння — Басфоліар Келп СЛ із натуральними ауксином та цитокініном, нормою 2 л/га, після цвітіння — двічі, великими нормами, по 10 л/га, даємо добриво-стимулятор із рослинними амінокислотами Басфоліар Авант Натур СЛ.

— Чи застосовуєте у своїх садах позакореневі добрива від інших, окрім BINFIELD, постачальників?

Ні. Наразі у BINFIELD є усе, що нам потрібно для позакореневих внесень. У ґрунтовому живленні ми використовуємо загальновідомі прості добрива. Дуже великою перевагою є те, що у продуктах BINFIELD немає непотрібних сполук. На жаль, нині у царині позакореневих добрив поширена практика щедро змішувати у одному продукті різні сполуки — мікроелементи й інші «поліпшувачі». Це підвищує вартість добрива, а результативність — не завжди. У садівництві нині велика проблема: собівартість продукції росте, натомість закупівельна ціна падає. Аби втриматися на плаву, іншого шляху, окрім застосування ефективних продуктів з оптимальним умістом та ціною, не існує.

За вартістю гектарної норми внесення діючих речовин, за впливом обробітків на собівартість кінцевої продукції BINFIELD пропонує найефективніші на вітчизняному ринку інструменти. Їхня ціна і якість дають змогу виконати у саду оптимальну кількість обробітків. Користуючись продуктами BINFIELD, ми не мусимо занижувати норми внесення позакореневих добрив, як це деколи рекомендують інші постачальники — у таких випадках лукаві маркетологи зазвичай кажуть: «Так, наш продукт супердорогий, але його потрібно удвічі менше». Але це неправда, адже потреби рослин обґрунтовані біологічно. Якщо вони не отримають необхідної кількості підживлення чи стимуляції, то такі внесення не виконають своєї ролі.

Норми позакореневих добрив, стимулювальних сполук і фітогормонів для наших садів розраховують провідні європейські консультанти, з якими господарство тривалий час співпрацює, яким довіряє і є успішним.

А щодо зайвих, нерідко таємничих, складників у листкових добривах — то з такими продуктами слід бути обережним, адже ці додатки можуть лишати у плодах не регламентовані технологією хімічні залишки, нальоти, чи — провокувати сітку (на яблуці, груші) абощо. Натомість компанія BINFIELD чесно декларує усі складники та концентрації складників у своїх продуктах.

— Ваш прогноз на 2020 рік щодо ситуації в садівничій галузі?

Зими цього року практично не було. Сади почнуть цвісти набагато раніше, а це означає набагато вищий, аніж у попередні сезони, ризик приморозків чи просто низьких температур під час цвітіння. І щоб підсилити рослини, у сад потрібно буде вносити продукти Басфоліар Актив СЛ або Басфоліар Фрутс СЛ, і не рідше, аніж раз на два тижні.

Ми задоволені багаторічною співпрацею з професійною командою компанії BINFIELD. Наше господарство вже закупило продукти для ефективного збалансованого позакореневого живлення. Рекомендуємо це зробити й колегам-садівникам.

У ФГ “Коник” груша сорту Абат Фетель у 2019 році дала 33 т/га чудових за якістю плодів

Розмовляла і записала Леся Каделя, журнал «Садівництво по-українськи», спеціально для agrotimes.ua

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ