Техніка

Зменшення норми виливу значно підвищує продуктивність обприскування

Перехід на меншу норму

Перехід на меншу норму

Зменшення норми виливу значно підвищує продуктивність обприскування, але задля збереження ефективності потрібно витримувати технологічність процесу.

Натрапивши на серйозні труднощі через повномасштабне вторгнення, компанія ІМК була змушена вдатись до значних змін. Значну частину полів 2022 року не засівали, й, відповідно, а наступного сезону відчули брак ресурсів для відновлення повноцінної роботи. Тому, незважаючи на ризики, було ухвалено рішення — оптимізувати частину технологій, щоб зменшити витрати й не допустити помітного зниження врожайності та якості вирощеної продукції. Одним із кроків став перехід на малооб’ємне обприскування — з традиційних 100 л/га перейшли на 50 л/га. Перші досліди робили з обприскувачами Tecnoma — перевіряли технічну можливість роботи в такому режимі, а також загальну ефективність захисту, якість змішування різних препаратів, щільність покриття.

Відомо, що продуктивність обприскування без додаткових капіталовкладень можна підвищити тільки двома шляхами — зменшенням норми виливу і збільшенням швидкості руху обприскувача. Другий спосіб часто не є ефективним через значне знесення крапель робочого розчину, пил, неможливість точно дотримуватись завданої траєкторії руху. Тому потрібно зменшувати норми виливу — менша кількість заправлянь економить час, витрати на логістику з транспортування води й за робочу зміну вдається обробити більше гектарів. Питання часу зажди є критичним, і всі добре розуміють, що вчасна обробка зберігає майбутній урожай. А кожен день затримання, навпаки, зменшує врожайність на 2–3% і більше.

Коли в Чернігівському кластері ІМК готувались до сезону 2022/23 років, більшість земель довелось обстежувати на вибухонебезпечні предмети. Це скорегувало сівозміну — на 13 тис. гектарів посіяли озиму пшеницю, а наступної весни на 11 тис. гектарів сіяли соняшник і тільки на 1 тис. гектарів — кукурудзу, хоча раніше 60% полів були під кукурудзою, а під соняшником і пшеницею — по 20%. Саме під таку структуру посівів було підібрано кількість техніки. Зміна структури вимагала одночасної роботи значно більшої кількості обприскувачів, щоб виконувати обробки в оптимальні терміни. Для оренди додаткової техніки бракувало ресурсів, тому вирішили шукати способи підвищення продуктивності наявних машин.

Аналіз ситуації підштовхнув до того, щоб працювати зі зменшеними нормами виливу — 50 л/га. І хоча був ризик зменшення ефективності дії препаратів, використання оригінальних продуктів давало надію, що все буде добре. Водночас зменшення вдвічі норми виливу (до цього більшість обробок виконували з нормою 100 л/га) зменшувало кількість заправлянь, підвищувало продуктивність на 30% і вище. Коли перші досліди показали позитивний результат, практику малооб’ємного обприскування масштабували на весь агрохолдинг.

Досліджувати технологію розпочали на чотирьох обприскувачах TECNOMA LASER. Перші результати стосувались продуктивності — вона підвищилась на 30% проти попередніх періодів, коли на гектар «лили» по 100 літрів. За результатами сезону загальне напрацювання обприскувача збільшилось з 24 тис. гектарів до 32 тис.

Розв’язання цього нескладного на перший погляд завдання стало успішним завдяки кільком технічним особливостям обприскувачів TECNOMA LASER. На цих машинах установлено мембранно-поршневі насоси РМ700, які працюють у широкому діапазоні норм виливу і забезпечують потрібні параметри потоку робочого розчину для малооб’ємного і навіть ультрамалооб’ємного обприскування. З відцентровими насосами так працювати практично неможливо: задля встановлення норми 50 л/га доводиться долати певні труднощі, а іноді досягти бажано режиму взагалі не вдається.

Коли готувались до роботи зі зниженими нормами, інженери й агрономи ІМК разом із представниками виробників ЗЗР оцінювали кожен аспект процесу внесення. В результаті інженери підготували обприскувачі так, щоб продуктивність насосів, робота форсунок, розмір крапель, тиск і робоча швидкість відповідали завданим. Агрономи перевірили якість змішування препаратів і їх розподілення по цільових поверхнях, надали рекомендації щодо робочої швидкості й висоти штанги.

Для встановлення і підтримання норми виливу обприскувачі TECNOMA LASER оснащено системою оптимального обприскування OSS+, яка працює у поєднанні із системою постійної циркуляції рідини AGP і передбачає наявність 2-х або 4-х форсунок в одному блоці. Залежно від тиску в системі й швидкості руху комп’ютер самостійно обирає потрібну форсунку або їх комбінацію, щоб забезпечити задані параметри виливу — норму і розмір краплі. Наприклад, коли швидкість руху зменшується, система перемикає вилив на форсунки з меншим діаметром, а коли швидкість збільшується, працюють форсунки з більшим діаметром. Випробування показали, що для норми 50 л/га найкраще пристає форсунка розміром 1,5. Оператор може корегувати розмір краплі на моніторі в кабіні обприскувача. Система автоматично регулює тиск у штанзі для досягнення бажаного результату.

Оскільки зниження норми виливу могло вплинути на густину покриття цільової поверхні краплями робочого розчину — для більшості препаратів це є важливим чинником, що впливає на ефективність захисту. Для системних препаратів оптимальною щільністю покриття вважається 40–60 крапель на 1 см², тоді як для контактних норма дещо вища — 80–100 крапель на 1 см². За допомогою водочутливого паперу виміряли цей показник під час обробок і переконались, що він відповідає потребам як системних, так і контактних препаратів.

Коли спостерігався інтенсивний розвиток хвороб або збільшувалась концентрація шкідників, виробники ЗЗР радили збільшувати норму виливу. Однак тут питання полягало не в кількості, а у якості розпилення. Залежно від загроз потрібно спрямовувати краплі на відповідні ділянки рослин, і це значною мірою досягалось точним контролем розміру крапель.

Результатом застосування малооб’ємного обприскування нормою 50 л/га стало підвищення продуктивності обробок. Операції захисту виконали вчасно тільки за допомогою власних обприскувачів. А врожайність на полях ІМК 2023 року була однією з найкращих за всю історію компанії: озима пшениця «дала» 7,1 т/га, соняшник — 2,9 т/га, кукурудза — 12,4 т/га, що на 1,3 т/га більше від рекорду, встановленого 2018 року. Таким чином, завдяки хорошим показникам врожайності й відсутності розбіжностей із контрольними ділянками, де працювали з нормою 100 л/га, у компанії планують і далі працювати зі зниженими нормами.

Коментар: Павло Савченко, головний агроном ТОВ «Чернігівська індустріальна молочна компанія» (Чернігівський кластер ІМК)

Зменшення норми змусило нас ретельніше підходити до встановлення оптимальних параметрів обприскування. Проте завдяки системі OSS+ в обприскувачах TECNOMA LASER ми не мали жодних труднощів. Перехід на меншу норму відбувся «безболісно», ефективність захисту лишилась на попередньому рівні. Звісно, більше уваги звертали й на погодні умови, а саме на температуру і швидкість вітру. Намагались не працювати, коли температура перевищувала 25 °С, а швидкість вітру — понад 5 м/с.

Незважаючи на зменшення норми виливу, ми вносимо препарати диференційовано. Обприскувачі TECNOMA LASER якнайкраще підходять для такої роботи. Таким чином, у досить скрутний період ми знизили фітотоксичність, скоротили витрати дорогих препаратів й отримали добрий урожай.

Владислав Олійник

Поділитись:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ