![The Ukrainian Farmer](https://agrotimes.ua/wp-content/uploads/2025/01/farmer-25-1_0-190x260.jpg)
Пиловидалення є основою безпеки елеватора, тому ігнорування вимог щодо очищення повітря може призвести до руйнівних наслідків
Легке «дихання» елеватора
![](https://agrotimes.ua/wp-content/uploads/2025/02/farmer-25-1_56.jpg)
Пиловидалення є основою безпеки елеватора, тому ігнорування вимог щодо очищення повітря може призвести до руйнівних наслідків.
Пил є невіддільною частиною роботи елеватора. Виробничі процеси з транспортування, доробки та зберігання зерна завжди супроводжуються виділенням великої кількості пилу. Всередині обладнання пил накопичується і може досягати вибухонебезпечної концентрації. Пил, що виділяється у навколишнє повітря, є шкідливим для здоров’я персоналу. Осідання пилу на поверхні виробничого обладнання й підлогу виробничих приміщень може призвести до виникнення пожежі. Усунення пилових відкладень вимагає доволі багато часу, і керівництво змушене додатково наймати працівників, які працюватимуть тільки на прибиранні.
Крім того, не варто забувати про систему керування якістю та безпекою харчових продуктів на елеваторах і переробних підприємствах. Пил сприяє розмноженню грибів і шкідливих бактерій, а також комах і шкідників. Цього не можна допускати, щоб не виникав ризик зараження продукції.
Однак у сучасних умовах спостерігається інша тенденція: підприємці намагаються усіляко скорочувати витрати на обладнання, насамперед відмовляючись від устаткування, яке безпосередньо не залучено в роботу із зерном. Тому в багатьох виникає запитання: чи не відмовитися від аспірації взагалі або обійтись мінімальним комплектом.
Небезпека за небезпекою
Пил є дуже небезпечним. Насамперед — це можлива пожежа або вибух. Для елеваторного підприємства вибухонебезпечна концентрація пилу становить 40 г/м³. Борошномельні підприємства ще більш небезпечні — тут гранична концентрація взагалі не має перевищувати 20 г/м³.
Елеватори продукують велику кількість пилу, що складається не лише з нейтральних частинок, а й зі спор грибів, бактерій, алергенів тощо. Аби працівники не дихали цим небезпечним «коктейлем», треба очищати повітря в робочих зонах. Санітарні норми передбачають концентрацію пилу в повітрі не більшу за 4 мг/м³. А для підтримання довкілля в належному санітарному стані слід не перевищувати концентрацію пилу 50 мг/м³.
Як аспірація зменшує витрати
Усунення залягання пилу в технологічному обладнанні й трубопроводах вимагає значних витрат часу. Це знижує загальну продуктивність підприємства, що негативно впливає на економічні показники. Крім того, пил зменшує ресурс обладнання, оскільки будь-які тверді частинки є абразивами. Рухомі деталі зношуються значно швидше в умовах значного запилення, а в точках концентрації навантажень збільшується тертя, підвищується температура, виникає ризик загоряння. З аспірацією ці процеси практично повністю усуваються.
Прибирання приміщень і території елеватора або переробного підприємства потребує значної кількості зусиль. На це витрачається час працівників, потрібні також додаткові технічні засоби. За наявності системи аспірації можна отримати щорічну економію й підтримувати підприємство в чистоті.
Економити можна й за можливості повернення пилу (продукту) в технологічний процес. Це стосується як елеваторних підприємств, так і переробних. Якщо умови дозволяють певний уміст пилу в продукції, немає сенсу втрачати залікову вагу.
ТОВ «Фабрика рукавних фільтрів» розробляє власні енергоощадні технології. Прикладом може бути конус пилопригнічення. Цей пристрій значно знижує пиловиділення під час завантаження зерна в автотранспорт. Конус є пасивним обладнанням, яке не потребує ніяких енерговитрат, а для його обслуговування не потрібен висококваліфікований персонал.
![](https://agrotimes.ua/wp-content/uploads/2025/02/farmer-25-1_57.jpg)
Рішення з надійним результатом
Системи аспірації дозволяють забезпечити належний рівень пожежної й вибухової безпеки, створити належні санітарні умови для роботи персоналу й уберегти довкілля від забруднення. Крім того, унеможливлюється накопичення пилу в технологічному обладнанні, що зменшує ймовірність передчасного зношення. Зменшуються витрати на прибирання виробничих приміщень і території елеватора. Також з’являється можливість за потреби повертати вловлений пил у технологічний процес.
Досвід показує, що циклони й фільтри картриджного типу мають певні обмеження. Тому для зниження викидів пилу в навколишнє середовище замінюють циклони на установки з використанням рукавних фільтрів. Хоча за можливості циклони краще розглядати як перший ступінь грубого очищення з подальшим до очищенням у фільтрувальних установках рукавного типу з імпульсною регенерацією.
Не припускатись помилок
Спрощений підхід до розв’язання екологічних завдань і питань промислової безпеки може виявитись фатальним для аграрної компанії — випадки пожеж і вибухів, на жаль, не є рідким явищем. Основною причиною є людський чинник і неправильно розраховане обладнання, невиконання вимог експлуатації систем аспірацій.
Під час проєктування аспіраційного обладнання потрібно враховувати загальну потужність системи, швидкість повітря й опір у мережі, а також характер пилу і його концентрацію на вході та виході. Також не слід забувати про загальну площу фільтрації, питоме газове навантаження, температуру повітря, наявність вологи тощо.
Нерідко замовники вважають, що імпортне краще за українське. На сьогодні цей стереотип почав зникати, і ТОВ «Фабрика рукавних фільтрів» власною працею доводить, що її обладнання аж ніяк не гірше. Крім того, закордонні виробники не завжди можуть урахувати фактичні умови експлуатації, що призводить до відповідних наслідків.
![The Ukrainian Farmer](https://agrotimes.ua/wp-content/uploads/2025/01/farmer-25-1_0-190x260.jpg)