
Живі мікроорганізми та їхні ферменти показали високу ефективність у боротьбі з мікотоксикозом
Біодеструктори токсинів

Живі мікроорганізми та їхні ферменти показали високу ефективність у боротьбі з мікотоксикозом.
Нині практично всі країни світу потерпають від мікотоксинів у кормовій сировині. Нагадаю: мікотоксини — це високотоксичні неживі сполуки, які є побічним продуктом життєдіяльності грибів, що заселяють зернові та зернобобові культури. Відтак небезпечні для рослин, тварин і птиці й врешті решт — для людини.
Мікотоксини — це головна небезпека для якості кормів, яка погіршує всі види виробничих показників у період відгодівлі тварин, спричиняючи різні захворювання, зниження продуктивності та економічні втрати, а за високого вмісту в кормовій сировині може призвести до загибелі поголів’я.
Різні мікотоксини по-різному впливають на організм тварин і його органи. Так, печінка найбільше зазнає впливу мікотоксинів Охратоксин А, афлатоксину В1, DON, фумонізину. Вони спричиняють осередкові ураження, зміну текстури та кольору, жирову дистрофію печінки. Статева система тварин потерпає від мікотоксинів Зеараленон, DON, Т-2, трихотецени, Ергот. Мікотоксини Т-2, DON, НТ-2, Ергот, афлатоксин В 1 спричиняють ураження шкіри та ротової порожнини, запалення слизової оболонки ротової порожнини, респіраторні захворювання. Для шлунково-кишкового тракту особливо небезпечними є мікотоксини Трихотецени, DON, фумонізин, афлатоксин В1, які спричиняють діарею, порушення цілісності ШКТ, зниження приросту ваги, імунодепресію, осередкові ураження кишківника. Для нирок найбільша небезпека через наявність у кормі Охратоксину А, афлатоксину В1, фумонізину.
Засоби боротьби
Для боротьби та профілактики мікотоксикозів ефективними є насамперед хімічні методи захисту рослин на стадії вирощування, а також хімічні та фізичні методи під час переробки та зберігання кормової сировини. Зокрема застосування сорбентів для стабілізації розвитку плісняви. Утім, останні мають низку вад: більшість сорбентів можуть зв’язувати тільки певний вид мікотоксинів, а деякі з них поглинають також поживні речовини, тому адсорбент низької якості негативно впливатиме на тварин. Окрім того, для ефективної дії сорбенту потрібно високе дозування, для чого зчаста бракує місця в раціоні.
Новим рішенням науки та світової практики в боротьбі з мікотоксинами є метод біологічного розкладання. Так звані біоде структори — живі мікроорганізми та продукти їхньої життєдіяльності у вигляді ферментів, що мають величезний потенціал і не мають жодного шкідливого впливу на організм тварин. Правильний вибір штамів мікроорганізмів може покрити основні види мікотоксинів у кормовій сировині, що погано піддаються впливу сорбентів, а низьке дозування вивільнює місце в раціоні для інших поживних речовин.
Нейтралізація ДОН
Дуже великої шкоди тваринництву завдає ураження кормів мікотоксином Дезоксиніваленол (DON) — понад 80% світового врожаю зернових ним уражено. Найбільшої шкоди ДОН завдає кишківнику тварин, знижуючи всмоктування поживних речовин. Він робить це за допомогою інгібування натрійзалежного переносника глюкози SGLT1. Блокування цього важливого переносника поживних речовин призводить до того, що легко перетравлювані поживні речовини лишаються в кишківнику. Ці поживні речовини потім стають живильним середовищем для патогенних мікроорганізмів, що може призвести до дисбалансу в складі мікрофлори та послаблення імунної системи та здоров’я кишківника.
Ба більше: переносник SGLT1 відповідає за реабсорбцію до 5 л води на день. Діарея, спричинена мікотоксином DON, можливо, пов’язана з блокуванням реабсорбції води. Просто кажучи, мікотоксин DON сприяє розвитку патогенних мікроорганізмів і їх токсинів, відомих як ендотоксини. Взаємодія між мікотоксинами та ендотоксинами посилює негативний вплив на організм тварин.
Мінеральні сорбенти тільки частково зменшують вплив мікотоксину DON. Натомість біологічний метод боротьби виявися високоефективним. Зокрема ефективність біологічного продукту АНТИ-ТОКС ІНДИВІД становить 99,8% для тварин і птиці. Кормова суміш містить фермент, що руйнує мікотоксин DON, розщеплюючи епоксидні групи мікотоксинів і біологічно трансформує токсичні речовини до нетоксичних метаболітів.
Допоміжними компонентами суміші є живі бактерії Bacillus subtilis та Bacillus licheniformis. Первинні та вторинні метаболіти цих бактерій належать до невеликих молекул білків із vomitoxin (DON) ефектом.
Bacillus subtilis — спороутворювальна бактерія, що пригнічує ріст патогенних грам-позитивних і грам-негативних бактерій шляхом їх конкурентного витіснення, не спричиняючи резистентність. Продукує в кишківнику лізоцим і пептиди з антибіотичними властивостями, а також велику кількість ферментів.
Bacillus licheniformis — спороутворювальна бактерія, що синтезує вітаміни у травному каналі — вітамін К, рибофлавін, фолієву кислоту. Сприяє підтриманню кислотно-лужного балансу в товстому кишківнику, продукує молочну кислоту, сприяє засвоєнню поживних речовин. Пригнічує ріст патогенних мікроорганізмів та стимулює ріст лактобактерій.
Симбіоз цих бактерій покращує стан мікрофлори кишківника, знижує ризик виникнення бактеріальних захворювань шляхом природного витіснення умовно-патогенних бактерій, стимулюючи розмноження молочнокислих бактерій. Висока ферментативна активність цих бактерій підтримує процеси травлення, покращує перетравлення кормів і всмоктування корисних речовин. Кормова суміш може замінити 50% дози пробіотиків.

Комплексна дія
DON — один із найнебезпечніших мікотоксинів, але зазвичай організм тварин потерпає від значно більшої кількості мікотоксинів та ендотоксинів із різними хімічними та структурними показниками. Контролювати їх можна за допомогою комбінованого біологічного деструктора мікотоксинів АНТИТОКС ФОРТЕ. Ця кормова суміш належить до ферментних продуктів специфічної дії та пробіотиків IV покоління й містить спороутворювальні бактерії Bacillus licheniformis та Bacillus subtilis, ферменти яких можуть руйнувати всі основні мікотоксини для тварин включно з AFB, ZEA, DON, T-2, FUM, OTA й ін. Доведена ефективність продукту — 99,8% для тварин і птиці.
Загальний механізм дії ферментних продуктів на токсичну групу полягає у відщепленні хімічної сполуки мікотоксину та виведенні її з організму як нетоксичну. Зокрема для нейтралізації токсинів DON та Т-2 фермент з’єднується з мікотоксином, утворюючи складний продукт, і гідролізує епоксидну групу мікотоксину. Після руйнування епоксидної групи токсин перетворюється на нетоксичну речовину. Щоб знешкодити афлатоксин B1, АНТИ-ТОКС ФОРТЕ руйнує метоксигрупу кумарину й ароматичну лактонну функційну групу з утворенням нетоксичних побічних продуктів.
Нейтралізація Зеараленону відбувається так: фенольна гідроксильна група в молекулі ZEA спочатку з’єднується з Y-гідроксильною групою глутамінової кислоти, потім лактон молекулярної структури гідролізується, декарбоксилується, після чого карбонільна група відновлюється. Врешті-решт шляхом дегідратації отримуємо нетоксичний продукт.
Щодо Охратоксину АНТИ-ТОКС ФОРТЕ може виробляти карбонилпептидазу A в організмі тварин і птиці, під дією якої Охратоксин реагує з однією молекулою H2O з утворенням нетоксичної OTα, яка може бути виведена з калом і сечею.
Нейтралізація фумонізину (FUM) відбувається через дію ферментів на зв’язки фумонізину в організмі тварин і птиці, внаслідок чого руйнується FUM до нетоксичних побічних продуктів, а потім виводить його з організму.
Таким чином, кормова суміш АНТИТОКС ФОРТЕ / ЛІКВІД та ІНДИВІД:
• руйнує мікотоксини;
• покращує імунітет тварин;
• частково відновлює пошкоджений орган;
• сприяє зникненню більшості клінічних проявів;
• забезпечує збереження енергії організму в процесі боротьби з мікотоксикозом;
• утворює безпечні (не токсичні) метаболіти.
