Зросли посівні площі під соєю та ярим ріпаком
Ярих культур на контрольованій території України вдалося засіяти на 14,163 млн га. Це – майже на 3 млн га менше, ніж торік (16,916 млн га). Проте, зважаючи на умови, ці показники демонструють, що Україна не лише зможе нагодувати власних громадян, але й експортувати продукцію.
Про це повідомляє пресслужба Насіннєвої асоціації України.
«По основних культурах структура посівних площ практично не зазнала змін. Ярої пшениці висіяли практично один в один цьогоріч і торік. Так само ячменю, вівса, гречки. А от культури, площа під якими зменшилася, то це кукурудза й соняшник: 4,62 тис. га та 4,68 тис. га 2022 року проти 5,47 тис. га та 6,50 тис. га 2021 року відповідно», – коментує Сюзана Григоренко, виконавча директорка Насіннєвої асоціації України (НАУ).
Натомість зросли площі під соєю та ярим ріпаком. Також під час посівної траплялися випадки, коли аграрії, маючи вже готове під посівну насіння кукурудзи й ЗЗР на складах, робили вибір на користь сої або ранніх зернових (яра пшениця) чи інших культур. Це пов’язано насамперед з потребою ретельнішого догляду за кукурудзою, та тим, що кукурудза – експортна культура, а зараз цей процес складно налагодити та відпрацювати. Тож аграрії робили вибір:
- на користь пізніших культур (наприклад, сої),
- тих, які потрібно менше обробляти,
- тих, які можна як продати за кордон у вигляді сировини, так і переробити всередині України (тут знову-таки соя і ріпак у виграшній позиції),
- культур, які не потребують великих місткостей для перевезення.
«Цьогоріч ми побачили попит на культури, які з одного боку дають менший валовий збір: приміром, середня врожайність ріпаку чи сої 25-30 ц/га проти 55-65 ц/г пшениці чи 80 ц/га кукурудзи. Проте ці культури дорожчі», – додають у Насіннєвій асоціації.
Ще один важливий момент, який вплинув на вибір культур аграріям під час цієї посівної – логістика. А саме транспортування й зберігання продукції. Адже в Україні досі на складах знаходиться зерно з врожаю 2021 року. До того ж кукурудзу після збору з полів потрібно просушувати й забезпечувати їй якісні умови зберігання, аби потім мати змогу її експортувати. Тому від кукурудзи чи пшениці деякі аграрії відмовлялися – щоб не втратити врожай через підвищений попит на логістичні потужності.
Нагадаємо, Україна цьогоріч може зібрати 65 млн тонн збіжжя.