Здатність лучного метелика до розмноження залежить від погодних умов
Відчутної шкоди посівам кукурудзи і соняшнику може завдати лучний метелик, який поширений повсюдно на території України.
Спалахи масового розмноження найчастіше бувають у центральному та східному Лісостепу та Степу. За вегетаційний період шкідник може мати від одного до чотирьох поколінь.
Здатність шкідника до розмноження залежить від погодних умов року, які визначають характер розселення, інтенсивність льоту метеликів і здатність до парування, рівень плодючості, здатність її реалізації та життєздатність.
В Україні перша весняна генерація метеликів, як правило, розвивається в найсприятливіших умовах. Вилітати метелики починають з початку травня за середньодобової температури повітря 15-17 °С. Літ триває один-два місяці.
Після відродження гусениці молодших віків живляться з нижнього боку молодих листочків, надалі гусениці старших віків грубо обгризають листки рослин.
Оптимальною для розвитку гусениць першого віку є температура 25 °С і висока відносна вологість повітря. Для гусениць старших віків температурний оптимум в межах 20-32 °С, а відносна вологість повітря – 45-95%.
Останніми роками в період літньої генерації (липень-серпень) погодні умови особливо в східних і південно-східних областях, де шкідник найпоширеніший, характеризувалися надмірно високими температурами й посухами, що й зумовлювало загибель яєць, гусениць молодших віків і лялечок шкідника.
У результаті не відбувалося наростання чисельності популяції лучного метелика, шкідливість його була маловідчутною, але погодні умови весняного періоду поточного року сприятливі для розвитку шкідника.
Ймовірність масового розмноження шкідника існує в районах, де постійно формуються основні вогнища його підвищеної чисельності й шкідливості.
Додати коментар