Агрономія

Завдяки теплій осені більшість посівів озимих колосових встигли розкущитися

Завдяки теплій осені більшість посівів озимих колосових встигли розкущитися

В умовах нинішньої осені температурний режим, перевищуючи багаторічні показники сум ефективних температур у середньому на 156 0 С, дозволив увійти у фізу «кущіння» максимальній кількості посівів пшениці озимої та інших колосових культур, не дивлячись на пізню появу сходів.

Про це інформує Мінагрополітики з посиланням на дані аналітичної довідки НААН.

В цілому погодні умови листопада виявились досить сприятливими для закінчення вегетації озимих культур, особливо для посівів пізніх строків сівби. Тепла погода та достатні вологозапаси ґрунту сприяли активним ростовим процесам рослин.

У першій половині другої декади листопада було тепліше звичайного – середні добові температури повітря перевищували норму на 3-6 0С, а починаючи з другої половини декади відбулося суттєве зниження температури повітря до показників на 1-6 0С нижче норми.

Середня температура повітря знаходилася у межах від 0,1 до 3,4 0С тепла і була на 1,2-2,3 0С нижче норми. Максимальна температура повітря у найтепліші дні на півночі, сході та заході підвищувалася до 6,2-10,0 0С, а на півдні – до 9,0-15,1 0С тепла, мінімальна температура повітря у найхолодніші ночі знижувалася до 2-8 0С морозу, місцями до 10 0С морозу.

Поверхня ґрунту у найхолодніші ночі охолоджувалася до 0-4 0С морозу, у північних (за винятком Житомирської), Харківській, Вінницькій, Хмельницькій та Рівненській областях – до 5-8 0С морозу, у найтепліші дні вона нагрівалася у північних та північно-західних областях до 13 0С, у південних – т до 27 0С тепла.

Опади різної інтенсивності та кількості, спочатку у вигляді дощу, а потім у вигляді мокрого снігу та снігу пройшли майже на всій території країни. Так, за даними Укргідрометеоцентру станом на 20 листопада у Рівненській, Хмельницькій та Чернівецькій областях середня за другу декаду листопада кількість опадів була близькою до норми і склала 12-18 мм, у Вінницькій області вона становила 71% декадної норми (10 мм). На решті території країни сумарна кількість опадів за декаду становила 214-321% норми (30-60 мм), у Черкаській, Житомирській, Волинській, Тернопільській та Івано-Франківській областях – 129-193 % декадної норми (18-29 мм).

Раніше повідомлялося, як збалансувати систему підживлення озимих зернових.