Агрономія

Завдяки розвитку зрошення аграріям вдається значно збільшити врожайність культур

Завдяки розвитку зрошення аграріям вдається значно збільшити врожайність культур

Уже два роки успішно функціонує перша в Україні організація водокористувачів, що була створена на Черкащині з вдповідною назвою «Перша». За ці два роки організація активно працює над відновленням системи зрошення у своєму регіоні. Минулого року організація водокористувачів стала субгрантером Програми USAID АГРО й отримала 1,3 км поліетиленових водопровідних труб для модернізації меліоративної інфраструктури Трушівської зрошувальної системи.

Про це інформує Мінагрополітики.

Керівник ОВК Ніколай Налбандян зауважує, що це допомогло аграріям вирішити проблеми з постійними поривами старих зрошувальних трубопроводів, внаслідок чого зупинявся полив, втрачався урожай, а дорогоцінна вода у спеку даремно витрачалася. У цьому році у рамках субгранту були поставлені крила дополиву (корнери) для трьох дощувальних машин.

«Завдяки корнерам аграрії вже за поточний рік збільшили площі зрошення на 61,3 га. Незважаючи на повну відсутність природних опадів у літній період, ми змогли ефективніше зрошувати культури і досягти збільшення врожайності кукурудзи в середньому на 60 центнерів з гектара, а гібридного соняшнику – на 3 центнери з гектара. Відповідно це збільшення грошових надходжень як за рахунок врожайності, так і за рахунок перевиконання контрактних зобов’язань по зоні гібридизації»,

– розповідає Ніколай Налбандян.

Наразі ОВК «Перша» очікує від Програми USAID АГРО поставки двох кругових іригаційних систем, які зрошуватимуть ще 175 га.

Ніколай Налбандян наголошує, що чим швидше Трушівська зрошувальна система буде передана відповідно до Закону України «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель» у власність ОВК, тим швидше відбудеться її повна модернізація та, відповідно, збільшиться ефективність використання зрошуваних земель.

«Ми маємо майже дворічну затримку такої передачі, яка стримує розвиток зрошення не лише на Черкащині, а й в інших регіонах. Віримо, що здоровий глузд переможе і нарешті вимоги Закону про ОВК будуть виконані»,

– додає він.

Засновник ОВК «Перша», СТОВ «Дружба», працює на трьох зрошувальних системах, дві з яких державні – Трушівська та Тіньківська, й одна власна – Боровицька. Земельний банк під зрошенням у СТОВ «Дружба» складає близько 9% від усіх поливних земель Черкаської області. На цих землях вирощують соняшник, ріпак, пшеницю, ячмінь, гречку, сою, кукурудзу, гібридні види соняшнику та кукурудзи на насіння.

Державна Трушівська зрошувальна система була побудована у 80-х роках минулого століття та експлуатувалася досить неефективно, протягом 10-15 років взагалі не функціонувала. З 2017 року СТОВ «Дружба» запустило в роботу цю зрошувальну систему, вклавши власні кошти у відновлення об’єктів державної власності. Закупили значну частину обладнання, відновили інфраструктуру та допомогли із запуском насосів.

«Багато що пізнається шляхом порівняння. Ми можемо чітко зіставити результати роботи нашої Боровицької насосної станції, яка після модернізації ефективно працює і забезпечує якісні показники врожайності на Чигиринщині, із державною насосною станцією Трушівської зрошувальної системи, яка працює лише на половину своєї потужності та значно відстає у показниках ефективності. Наприклад, фактичні показники витрат електроенергії на перекачку 1 куб.м води на Боровицькій насосній станції – 0,33 кВт/год, а на Трушівській – 0,5 кВт/год, що на 34% дорожче. Також вагомою проблемою державної насосної станції є значні втрати води через негерметичність конструкцій системи. Вони можуть сягати до 20 тис. куб.м за сезон»,

– наголошує керівник ОВК.

За його словами, вирощування на зрошенні обходиться дорожче, ніж на богарних землях, але й урожайність залежно від культури вища – від 30% до 100%.

Наразі в Україні вже зареєстровано 53 організації водокористувачів. Черкаський регіон є лідером за кількістю створених ОВК – тут створено 17 організацій.

Держрибагентство підтримує та всіляко сприяє, в межах компетенції, створенню та функціонуванню організацій водокористувачів, отриманню ними у власність об’єктів меліоративних систем.

Нагадаємо, на Харківщині ОВК модернізує зрошувальну систему. Також урожайність органічних сільгоспкультур на Полтавщині зросла на 20% завдяки розвитку зрошення.