Агрономія

Затримка збирання на кілька днів може призвести до втрат 4-5% урожаю сої

Якщо затриматися зі збиранням сої на кілька днів, можна втратити щонайменше 4-5% врожаю. А застосування погано налаштованого комбайну призводить до втрати близько 10-15% бобів.

Про це пише Людмила Погоріла (Інститут кормів та сільського господарства Поділля НААН) у своїй статті в журналі The Ukrainian Farmer.

«Перестоювання зі збиранням урожаю насінницьких посівів сої взагалі не припустимо – знижуються посівні якості насіння, збільшується кількість твердого (з кам’яною оболонкою) насіння, на насінні нагромаджуються патогени», – зауважує Людмила Погоріла.

Також до істотних втрат урожаю насіння сої призводить такий тип пошкодження, як подрібнення, втрата частини оболонок і внутрішні тріщини, що погіршує його посівні якості, знижує польову схожість і негативно позначається на продуктивності рослин.

Під час обмолоту вологого насіння сої частина його деформується, що викликає мікротравмування як оболонки, так і сім’ядолей загалом, і навпаки – у разі обмолоту сухого зерна зростає відсоток насіння з мактротравмами, тобто відчленованими частинами, насіннєвої оболонки та сім’ядолей.

Так, наявність у посівному матеріалі до 10% пошкодженого насіння знижує врожай більш ніж на 1 ц/га.

«Високий рівень травмування насіння зумовлено тим, що сучасні машини для їх збирання й післязбиральної доробки не за всіма параметрами відповідають своїм цільовим призначенням», – додала науковець.

Нагадаємо, 80% втрат під час збирання сої припадають на жниварку.