Агрономія

Запліднення рослин озимої пшениці подекуди на Одещині відбулось на два тижні раніше звичних строків

Запліднення рослин озимої пшениці подекуди на Одещині відбулось на два тижні раніше звичних строків

За даними Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства НААН, пшениця озима масово проходить фази цвітіння, а на низці площ південно-західних районів Одещини вже відбулося запліднення, що на два тижні раніше середніх багаторічних термінів.

Про це йдеться в аналітичній довідці НААН.

Ячмінь озимий залежно від сортових особливостей та строків сівби знаходиться у фазі наливу зерна, а на окремих полях скоростиглих сортів – на початку молочної стиглості. Загалом стан озимих зернових культур оцінювався як добрий та задовільний, на окремих полях незадовільний.

У польових дослідах інституту залежно від попередників та основного обробітку ґрунту рослини пшениці озимої мають висоту від 68 до 94 см і нараховують відповідно від 3 до 5-ти пагонів.

Ріпак озимий проходить фазу наливу насіння. Залежно від попередника і строку сівби висота рослин становить від 116 до 142 см, кількість листків – від 12 до 18 шт., гілок – від 7 до 15 шт., а діаметр кореневої шийки – від 1,5 до 2,8 см. У більшості господарств області ріпак має гірші морфобіологічні показники та висотою від 78 до 122 см.

Ячмінь ярий залежно від строків сівби проходить фази утворення прапорцевого листка та початку колосіння. Стан культури переважав добрий. У дослідах інституту ячмінь ярий, що висівався після сорго та різного основного обробітку ґрунту, сформував 4-6 пагонів висотою 68-75 см та знаходиться на початку колосіння.

У зернобобових (горох, сочевиця) повсюдно тривало формування вегетативної маси, на більшості площ з’явились суцвіття, що на 9-18 діб раніше середніх багаторічних дат. Залежно від попередника, обробітку ґрунту та строків сівби висота рослин дорівнювала 29-56 см. Стан культур був добрий та задовільний.

У проса, висіяного в кінці квітня, упродовж першої декади травня з’явились одиничні та масові сходи, а в кінці другої декади – 2-3-й листок та розпочалось кущення. Стан культури був добрий.

За сівби кукурудзи в третій декаді квітня та на початку другої декади травня на полях у рослин спостерігаються сходи та 1-2 листка.

На площах соняшнику наприкінці березня, з’явилися 4-6 справжніх листків, висота рослин була в межах 13-26 см. На пізніх посівах відмічається проростання насіння та поява сходів. На полях, де сою сіяли на початку травня, з’явились одинокі та масові сходи.

Нагадаємо, рослини озимих зернових у Степу зазнали негативного впливу низьких температур.