Агрономія
Головне:
Агрономія

Які рослини озимих зернових культур мають найвищі шанси пережити зиму

Специфіка ранньовесняного догляду за посівами озимих культур визначається умовами осінньої вегетації та перезимівлі. Так, рослини озимих зернових культур до кінця осінньої вегетації в середньому повинні мати 3–5 пагонів заввишки 10–15 см, а кількість рослин на 1 м² має бути не менше як 350–400 шт.

На цьому наголосив Микола Зосимчук, заступник директора з наукової роботи Сарненська дослідна станція ІВПіМ НААН, пише журнал The Ukrainian Farmer.

«Такі посіви мають найвищу зимостійкість і стійкість до несприятливих чинників у період зимівлі», – зазначив він.

Найменш зимостійкими є рослини у фазу утворення 2–3-го листка.

Експерт додав, що у перерослих восени посівах унаслідок інтенсивного росту рослин і конуса наростання затримується проходження першої фази, в результаті вони знижують зимостійкість на 20–50% і більш схильні до випрівання й вимерзання.

Оптимальні умови для перезимівлі озимих створюються за мінімальної температури ґрунту на глибині вузла кущіння від –3 до –5 °С. Коли на слабо замерзлий ґрунт випадає багато снігу (вище за 20–30 см) і температура на глибині вузла кущіння зберігається близькою до 0 °С, спостерігається випрівання й ураження листкової поверхні сніговою пліснявою.

Порівняно високі температури під снігом активізують процеси дихання рослин, у результаті чого інтенсивно витрачаються пластичні речовини, що призводить до загибелі або значного ослаблення рослин.

Нагадаємо, озима пшениця дасть урожай, якщо проростки досягли висоти 5 мм.